Sākumlapa » Aizsardzība » 10 ieteikumi jūsu interneta privātuma uzlabošanai

10 ieteikumi jūsu interneta privātuma uzlabošanai

Liela apjoma datu noplūdes, tirgotāji, kuri izseko katru jūsu soli internetā, aizdomīgi tipi, kas pēta jūsu kopīgotās fotogrāfijas sociālajos tīklos — sarakstu var turpināt vēl ilgi. Tomēr viss nav tik bezcerīgi, kā šķiet: jūs varat kontrolēt savus datus. Šeit būs daži ieteikumi, kā uzlabot savu privātumu tiešsaistē.

 

 

Pārbaudiet sociālā privātuma iestatījumus

Ja jums ir sociālie konti, šajos tīklos glabājas plaša informācija par jums un jūs pārsteigs tas, cik daudz no tā visa ir pēc noklusējuma pieejams ikvienam. Tieši šī iemesla dēļ mēs jums iesakām pārbaudīt savus privātuma iestatījumus: jūsu varā ir izlemt, ko jūs vēlaties darīt zināmu pilnīgiem svešiniekiem, ko tikai draugiem un ko vispār neatklāt nevienam.

Neglabājiet privātu informāciju publiskos datu uzglabāšanas pakalpojumos

Kopīgošana neaprobežojas tikai ar sociālajiem tīkliem. Neizmantojiet tiešsaistes pakalpojumus, kas paredzēti informācijas kopīgošanai, savu privāto datu glabāšanai. Piemēram, Google Docs nav piemērota vieta paroļu saraksta glabāšanai, bet Dropbox nevajadzētu augšupielādēt noskenētu pasi, ja vien šie dokumenti nav ievietoti ar šifrētā arhīvā.

 • Neizmantojiet tiešsaistes pakalpojumus, kas paredzēti kopīgošanai, savu privāto datu glabāšanai.

Izvairieties no izsekošanas

Apmeklējot interneta vietnes, jūsu pārlūks atklāj plašu informāciju par jums un, kādas vietnes jūs pārlūkojat. Mārketinga un citi uzņēmumi izmanto šo informāciju, lai sastādītu jūsu profilu un, piemēram, parādītu jums mērķētas reklāmas vai citu saturu. Inkognito režīms nespēj pilnībā novērst izsekošanu; jums jāizmanto speciāli rīki.

 • Izmantojiet “Privāto pārlūkošanu” lietotnē Kaspersky Internet Security, lai izvairītos no izsekošanas.
 • Uzziniet vairāk (angļu val.) par līdzekļiem, kuri spēj jūs pasargāt no izsekošanas internetā.

 

Nedodiet kuram katram savu galveno e-pasta adresi un tālruņa numuru

Ko jūs saņemsiet, atklājot savu e-pasta adresi un tālruņa numuru? Lielu daudzumu surogātpasta sūtījumu savā e-pastā un simtiem automātisko zvanu uz jūsu tālruņa numuru. Pat ja jūs nevarat izvairīties no šīs informācijas nodošanas interneta pakalpojumu sniedzējiem un tiešsaistes veikaliem, nedariet to zināmu gadījuma paziņām sociālajos tīklos. Apsveriet iespēju izveidot atsevišķu interneta adresi, no kuras jebkurā brīdī var atteikties, un, ja iespējams, šādiem gadījumiem paredzētu tālruņa numuru.

 • Izveidojiet papildus e-pasta kontu situācijām, kad savi privātie dati jādara zināmi svešiniekiem.

Sarakstei izmantojiet lietotnes ar šifrētu sakaru kanālu

Lielākā daļa moderno sarakstes lietotņu izmanto šifrēšanu, bet daudzos gadījumos tā ir t. s. tranzītšifrēšana — ziņojumus atšifrē pakalpojumu sniedzējs un tie tiek saglabāti viņa serveros. Bet šie serveri var ciest no hakeru uzbrukuma. Neuzņemieties šādu risku — izvēlieties saziņas rīku ar šifrētu sakaru kanālu (end-to-end encryption)  — tādējādi sarakstes pakalpojumu nodrošinātājs nespēs sekot jūsu ziņapmaiņai.

 • Izmantojiet sarakstes lietotni ar šifrētu sakaru kanālu, piemēram, WhatsApp.
 • Atcerieties, ka pēc noklusējuma Facebook Messenger, Telegram un Google Allo neizmanto šifrētus sakaru kanālus. To ir jāiespējo manuāli.

Izmantojiet drošas paroles

Vāju paroļu izmantošana savas privātās informācijas aizsardzībai ir tas pats, kas izstāstīt visu gadījuma paziņām. Ir gandrīz neiespējami paturēt atmiņā garas uz sarežģītas paroles visiem jūsu izmantotajiem pakalpojumiem, toties izmantojot paroļu pārvaldnieku, jums jāatceras viena galvenā parole.

 • Visur izmantojiet garas (12 rakstzīmes vai vairāk) paroles.
 • Katram pakalpojumu sniedzējam lietojiet atšķirīgu paroli.
 • Izmantojiet Kaspersky Password Manager, lai atvieglotu sarežģītu paroļu izmantošanu.

 

Pārskatiet mobilajām lietotnēm un pārlūka paplašinājumiem piešķirtās atļaujas

Mobilās lietotnes aicina tām piešķirt tiesības piekļūt kontaktiem vai failiem, kas tiek uzglabāti ierīcē, kā arī izmantot, kameru, mikrofonu, ģeogrāfisko atrašanās vietu un tā tālāk. Dažas no tām patiešām nespēj darboties bez šīm atļaujām, bet citas savukārt izmanto šos datus jūsu iepirkšanās paradumu noskaidrošanai (vai vēl kam ļaunākam). Par laimi ir visai viegli izkontrolēt, kādas tiesības piešķirtas katrai lietotnei. Tas pats attiecas uz pārlūku paplašinājumiem, kuriem arī piemīt nevēlamas izspiegošanas tieksmes.

 • Pārskatiet mobilajām lietotnēm piešķirtās atļaujas. Šeit pastāstīts (angļu val.), kā to izdarīt Android un iOS sistēmās.
 • Neinstalējiet pārlūka paplašinājumus, ja tie patiešām nav jums nepieciešami. Uzmanīgi pārskatiet tiem piešķirtās atļaujas.

Aizsargājiet savu tālruni un datoru ar parolēm vai piekļuves kodiem

Mūsu datoros un tālruņos glabājas daudz informācijas, kuru mēs nevēlamies atklāt citiem, tādēļ aizsargājiet tos ar parolēm. Mobilajām ierīcēm izmantojiet sešciparu PIN kodus ekrāna bloķēšanas kustību vietā. Ierīcēm, kuras atbalsta biometrisko autentifikāciju — ar pirkstu nospiedumu vai sejas atpazīšanu — parasti ar to pietiek, tomēr atcerieties, ka šīm tehnoloģijām ir savi ierobežojumi.

 • Izmantojiet paroles vai biometrisko autorizāciju, lai bloķētu savus tālruņus, planšetdatorus un datorus.

Atspējojiet paziņojumus nobloķētā ekrānā

Tālrunis aizsargāts ar garu, drošu paroli, bet paziņojumi nobloķētā ekrānā turpina parādīties? Tad ikviens garāmgājējs būs lietas kursā par jūsu darīšanām. Lai izvairītos no informācijas parādīšanās nobloķētā ekrānā, pareizi iestatiet paziņojumus.

 • Atspējojiet paziņojumus nobloķētā ekrānā vai bloķējiet konfidenciālas informācijas parādīšanos ekrānā. Šeit pastāstīts (angļu val.), kā to izdarīt Android un iOS sistēmās.

Saglabājiet privātumu Wi-Fi tīklos

Brīvi pieejamie Wi-Fi tīkli parasti nešifrē datu apmaiņu, un tas nozīmē, ka ikviens šajā tīklā esošais var mēģināt pārtvert jūsu informāciju. Izvairieties no konfidenciālu datu — lietotājvārdu, paroļu, kredītkaršu datu un tā tālāk — pārsūtīšanas sabiedriskajos Wi-Fi tīklos, vai izmantojiet VPN, lai šifrētu savu informāciju un sargātu to no svešām acīm.

 • Ja tas iespējams, neizmantojiet brīvi pieejamos Wi-Fi tīklus; uzziniet (angļu val.) vairāk par risku, kas saistīts ar šādiem Wi-Fi tīkliem.
 • Ja jums jāizmanto sabiedriskais piekļuves punkts, izmantojiet ar VPN aizsargātu savienojumu.

 

Izmantoti Kaspersky Lab materiāli.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

1 Komentāri

 1. Super ieteikumi. Kaspersky wins.

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

75 + = 77

Uz augšu