Kaspersky Lab - Vislabākā aizsardzība!
Sākumlapa » Aizsardzība » Kā Kaspersky Lab produkti aizsargā pret kriptovalūtu racējiem

Kā Kaspersky Lab produkti aizsargā pret kriptovalūtu racējiem

Visi to vien dara kā runā par kriptovalūtām, viedajiem kontraktiem ICO un blokķēdi. Ja domājat, ka tas uz jums neattiecas, tad kļūdāties — jūs nemaz nevarat iedomāties, cik sāpīgi tas jūs var skart. Daudzu kriptovalūtu kurss pēdējā gada laikā pieaudzis vairākus desmitus reižu, vārdu sakot, tās ir kļuvušas ļoti dārgas. Ja agrāk ļaundari par tām interesējās tikai laiku pa laikam, tad tagad viņu interese ir milzīga un nepārtraukta.

Kas ir racējs?

Pat tad, ja jums nekad mūžā nav bijuši nekādi kriptovalūtu maki un jūs par tiem neko nezināt, ļaundari tik un tā par jums interesējas, jo jums pieder dators, ar kuru var rakt kriptovalūtu, izmantojot īpašas programmas jeb racējus.

Angļu valodā gan šādu programmu, gan cilvēku, kurš rok kriptovalūtu, dēvē par „miner”, bet pašu rakšanas procesu — par „mining”. Varat pats uzstādīt tādu programmu un izmantot to savās interesēs.

 

 

Bet racējs var parādīties jūsu datoriekārtā arī bez jūsu ziņas — to var uzstādīt ļaundaris, kurš kaut kādā veidā ticis klāt jūsu datoram vai viedtālrunim. Un tad viņš izmantos jūsu resursus, lai raktu kriptovalūtu sev.

Kāpēc antivīruss detektē racējus?

Jūs varbūt teiksiet: „Nu lai tak rok, ja nav slinkums. Man viņš netraucē, lai jau ņemas.” Bet tāda rakšana jums nebūt nav izdevīga tālāk minēto iemeslu dēļ:

  • Tas ir ļoti darbietilpīgs process, kas stipri noslogo procesoru un videokarti, palēninot datora darbību;
  • Lielāka slodze procesoram un videokartei nozīmē ne vien datora „bremzēšanu”, bet arī lielāku elektroenerģijas patēriņu. Daudz lielāku: salīdzinot ar to, cik enerģijas vidēji patērē biroja dators, racēja patēriņš ir aptuveni piecreiz lielāks. Jūs būsiet nepatīkami pārsteigts par savu elektrības rēķinu.
  • Lielāks elektronisko ierīču noslogojums nav nekas labs — tā dēļ dators var ātrāk nolietoties.

Tāpēc antivīrusu programmai ir pamatots iemesls detektēt un bloķēt racējus — tie jums traucē strādāt, patērē elektroenerģiju, par kuru jūs maksājat, un veicina elektronikas nolietošanos. Faktiski jūsu datorā tie ir parazīti.

Bet jūs varat arī pats uzstādīt racēju un izmantot to, lai raktu kriptovalūtu sev. Antivīruss nebūt ne vienmēr var pats noteikt, vai racējs ir jūsējais, vai arī tas slepeni ievietots sistēmā. Ja, piemēram, Kaspersky Internet Security un pārējie Kaspersky Lab drošības risinājumi uzskata, ka to neesat izdarījis jūs, tad tie detektē racēju kā Trojas zirgu un neļauj tam darboties. Bet ja tie nav droši, tad tik un tā detektē racēju, bet kā Not-a-virus, tas ir, neuzskata to par kaitīgu, taču paziņo jums, ka sistēmā tāds ir. Tas gan notiek tikai gadījumā, ja ir iespējota atbilstoša detektēšana.

Atveriet Kaspersky Internet Security iestatījumos sadaļu „Additional” – „Threats and Exclusions” un tur iespējojiet punktu „Detect other software” — tad antivīruss pievērsīs uzmanību racējiem jūsu sistēmā. Pēc noklusējuma šis punkts ir atspējots un tiem, kuri neplāno izmantot racējus, būtu vēlams to iespējot. Iespējošanas soļus var aplūkot Kaspersky Lab tehniskā atbalsta vietnē https://support.kaspersky.com/12991.

Kas ir tīmekļa racējs un ar ko tas atšķiras no parastā racēja?

Līdztekus parastajiem racējiem ir sastopami arī tīmekļa racēji. Faktiski tīmekļa racējs ir tīmekļa vietnē ievietots skripts. Kad lietotājs apmeklē šādu vietni, skripts sāk darboties viņa pārlūkprogrammā un rok kriptovalūtu.

Šādu skriptu var uzstādīt gan vietnes īpašnieks, lai tādējādi ar vietnes palīdzību pelnītu naudu, gan ļaundaris, kurš bez atļaujas piekļuvis vietnes vadībai. Abos gadījumos naudu saņem tas, kurš uzstādījis tīmekļa racēju, lai gan neliela summa tiek arī skripta autoriem — kā komisijas maksa.

Tīmekļa racēju un parasto racēju galvenā atšķirība ir tāda, ka tīmekļa racēju gadījumā datorā nav jāuzstāda nekādas papildu programmas, bet viss notiek ar interneta pārlūkprogrammas starpniecību. No antivīrusa viedokļa tas izskatās kā parasta pārlūkprogrammas cilne, kura vienkārši patērē ļoti daudz resursu.

Datora darbība tieši tāpat tiek bremzēta, skaļāk darbojas ventilators, bet vēlāk pienāk lielāks elektrības rēķins. Tie paši tīmekļa racēji darbojas arī viedtālruņos vai planšetdatoros, turklāt tie var pat radīt briesmas — pārāk lielas slodzes dēļ ierīce var pārkarst, un tad kāda no ierīces detaļām var sabojāties.

Kaspersky Lab eksperti prognozē, ka tīmekļa racēji var kļūt par visvairāk izplatīto draudu 2018. gadā. Pērn uzņēmuma drošības risinājumi jau vairāk nekā 70 miljonu reižu ir novērsuši tīmekļa racēju palaišanu, un šādi skripti tiek izmantoti aizvien biežāk. Vairumā gadījumu Kaspersky Lab risinājumi sastopas ar visvairāk izplatīto tīmekļa racēju CoinHive.

Kā Kaspersky Lab produkti aizsargā pret tīmekļa racējiem?

Lai konstatētu tīmekļa racēju, drošības risinājumam datorā ir nepieciešama iespēja kontrolēt interneta pārlūkprogrammas darbību. Risinājumam Kaspersky Internet Security 2017 tāda iespēja bija realizēta tikai daļēji, bet Kaspersky Internet Security 2018 un citiem jaunākajiem Kaspersky Lab produktiem tā darbojas 100% gadījumu.

 

Kaspersky Lab personālajiem drošības risinājumiem Windows komponente ir pieejama arī ar saskarni latviešu valodā.

Kaspersky Lab personālajiem drošības risinājumiem Windows komponente ir pieejama arī ar saskarni latviešu valodā.

Tātad — ja jūsu datorā ir uzstādīts kāds no modernajiem Kaspersky Lab drošības risinājumiem, jūs varat nebaidīties no tīmekļa racējiem: antivīruss tos konstatēs un bloķēs.

Turklāt parasto racēju vēl var uzstādīt pats lietotājs, bet tīmekļa racējs noteikti ir nevēlams un tādēļ vienkārši jābloķē. Tāpēc Kaspersky Internet Security 2018 detektē tīmekļa racējus kā kaitīgās programmas un bloķē tos vienmēr — neatkarīgi no tā, vai iestatījumos ir vai nav iespējota „citu programmu” bloķēšana.

Tā kā 2018. gadā tīmekļa racēji noteikti izplatīsies vēl plašāk, tāpēc ieteicams sekojošais.

  • Uzstādiet efektīvu drošības risinājumu. Kaspersky Internet Security pasargā gan no parastajiem, gan no tīmekļa racējiem, kā arī no Trojas zirgiem, kuri var uzstādīt racēju datorā.
  • Ja jūs jau lietojat Kaspersky Lab drošības risinājumu, tad pārliecinieties, ka jūs lietojat jaunāko programmatūras versiju. Tās numuram jāsākas ar 18, piemēram, 18.0.0.405abcd. Skaidrojums, kā apskatīties produkta versiju, atrodams https://support.kaspersky.com/13871. Vajadzības gadījumā lejupielādējiet un uzstādiet jaunāko versiju, kura atrodama izplatītāja vietnes sadaļā “Lejupielāde”. Par to nav jāmaksā, bet noteikti būs drošāk. Neskaidrību gadījumā izmantojiet Kaspersky Lab bezmaksas vietējo tehnisko atbalstu.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

4 Komentāri

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

34 − = 26

Kaspersky Lab - Vislabākā aizsardzība, lieliskas cenas!
Uz augšu