Sākumlapa » Aizsardzība » Kāpēc nav antivīrusa iOS ierīcēm?

Kāpēc nav antivīrusa iOS ierīcēm?

Kaspersky Lab nepiedāvā iOS antivīrusu. Kāpēc? Izskaidrojums ir ļoti vienkāršs: Apple principiāli nepieļauj antivīrusu ievietošanu programmatūras veikalā App Store un apgalvo, ka „uzņēmums Apple ir izveidojis iOS kā aizsargātu platformu”, tādēļ šai operētājsistēmai antivīruss nav vajadzīgs.

Diezgan pašpārliecināts paziņojums, taču tā nav neapdomīga reklāma: Apple iOS tiešām ir projektēta kā īpaši droša sistēma. Katra iOS lietojumprogramma jeb lietotne tiek izpildīta savā „smilšu kastē” — drošā izmēģināšanas vidē, kur lietotne un tās dati tiek kontrolēti un lietotnei neļauj veikt nekādas darbības ar citu lietotņu vai operētājsistēmas datnēm. Šajā operētājsistēmā kaitīgai lietotnei nav iespēju izvērst darbību — to nelaiž ārā no atsevišķās „smilšu kastes”, kur tai pieejami tikai pašai savi dati, tāpēc tā neko nevar ne nozagt, nedz sabojāt. No drošības viedokļa tā ir ārkārtīgi noderīga funkcija.

 

 

Turklāt Apple ļauj iOS ierīcēs uzstādīt lietotnes tikai no sava oficiālā programmatūras veikala App Store (ja vien kāds — vai nu jūsu uzņēmuma administratori, vai ļaundari — neizmantos korporatīvo kontu Enterprise Developer, lai ar mobilo ierīču pārvaldības līdzekļiem [Mobile Device Management jeb MDM] uzstādītu lietotnes „no malas”). Uzņēmums Apple rūpīgi kontrolē visu, kas tiek ievietots tā programmatūras veikalā, pārbauda jauno lietotņu kodu un tikai tad dod savu piekrišanu. Lai iOS ierīcē nonāktu kaitīga lietotne, ļaundariem tā ir ne vien jāizstrādā, bet arī kaut kādā veidā jādabū cauri oficiālajai pārbaudei.

Protams, ka viss iepriekš teiktais attiecas tikai uz tām iOS ierīcēm, kuras nav uzlauztas (uz tādām, kurās nav pavērta piekļuve sistēmas datiem ar metodēm, kuras Apple nav atļāvis). No otras puses, vairums iPhone un iPad ierīču pagaidām ir tieši tādas, jo modernās iOS versijas ir labi aizsargātas, un entuziasti (tas gan negarantē, ka šādu metožu nav valstu dienestu rīcībā) pagaidām nav atraduši vienkāršu paņēmienu, kā tās uzlauzt.

Bet tieši šo ierobežojumu dēļ nav iespējams arī izstrādāt iOS antivīrusu lietotni: tādai lietotnei būtu jāuzrauga pārējo lietotņu darbība un jāiejaucas, kad tiek konstatēta aizdomīga darbība. Bet tas nav iespējams, darbojoties atsevišķā „smilšu kastē”.

 

Bet kādas tad drošības lietotnes ir pieejamas programmatūras veikalā App Store?

Ja labi pameklē, tad App Store var atrast dažādas lietotnes, kam nosaukumā ir „Internet Security”. Visām tām ir divas kopīgas iezīmes: pirmkārt, tie nav antivīrusi un, otrkārt, par tām ir diezgan daudz negatīvu atsauksmju no lietotājiem. Kā mēs jau rakstījām, īsts antivīruss iOS ierīcē nemaz nevar darboties. Ja kāda no šīm lietotnēm būtu antivīruss, sistēma neļautu tai pārbaudīt citas lietotnes un to datus. Lietotāji tieši par to raksta savās atsauksmēs un dod šīm lietotnēm zemu vērtējumu.

Bet ko tad šīs lietotnes dara? Varbūt tās ir viltojumi? Nav vis: tām ir moduļi, kas pasargā no pikšķerētājiem un no izsekošanas, ir arī VPN servisi, vecāku kontroles līdzekļi, paroļu pārvaldnieki, reklāmas bloķētāji, aizsardzība pret zagļiem, kā arī dažādas iepriekš minēto funkciju kombinācijas.

Tās visas ir noderīgas funkcijas, kas cieši saistītas ar drošību un konfidencialitāti, taču tādas lietotnes dēvēšana par Internet Security risinājumu ir lietotāju maldināšana. Parasts lietotājs uzskata, ka jebkura Internet Security risinājuma galvenā sastāvdaļa ir antivīruss. Tieši tādēļ nav Kaspersky Internet Security for iOS — Kaspersky Lab nevēlas mānīt lietotājus. Bet visas iepriekš uzskaitītās funkcijas tiešām ir noderīgas, tādēļ Kaspersky Lab ir savi risinājumi Apple mobilās operētājsistēmas drošībai.

 

Kā pasargāt sevi, ja lietojam iOS ierīci

Lai gan iOS ir izstrādāta īpaši droša, pat tādu sistēmu nevar uzskatīt par pilnīgi drošu. Kibernoziedznieki laiku pa laikam atrod jaunas iOS ievainojamību ļaunprātīgas izmantošanas iespējas vai paņēmienus, ka piemānīt Apple speciālistus, kuri pārbauda lietotnes.

Piemēram, reiz viņiem izdevās inficēt izstrādes programmatūru Xcode, lai ar to izstrādātās lietotnes iegūtu kaitīgas funkcijas bez izstrādātāju ziņas. Citi papildināja savu lietotni ar atrašanās vietas noteikšanas funkciju, lai kaitīgais kods nedarbotos ASV robežās, tādēļ toreiz noziedzniekiem izdevās iziet Apple pārbaudi un iedabūt savu lietotni veikalā App Store. Eksistē arī izsmalcinātāki rīki iOS inficēšanai, kurus izmanto valstu dienesti. Par vienu tādu jūs varat lasīt rakstā “The Citizen Lab pētījums: Latvijā izmanto spiegošanas programmatūru Pegasus“.

Ņemot to visu vērā, iOS noteikti noderētu arī antivīrusu lietotnes, bet tādu diemžēl nav, un tās nav iespējams izstrādāt. Tādēļ labi, ka tik reti ir sastopamas kaitīgās programmas, kas darbojas iOS ierīcēs — tātad pavisam niecīga ir iespēja, ka būsim šādu programmu upuri. Taču risks pieaug, ja ir ierīkots MDM konts. Tādā gadījumā jūsu ierīci var attālināti vadīt no tās organizācijas servera, kura ierīkojusi šo kontu. Tādēļ lietotājiem, kuru viedtālruņi nav viņu darbavietas pārvaldījumā, vajadzētu izvairīties no MDM kontiem — praktiski tas ir galvenais iOS drošības priekšnoteikums.

 

Tātad — ja nav kaitēkļu, tad nav arī problēmu?

Diemžēl kaitīgās programmas nav vienīgais, kas apdraud iOS ierīces. Nedrīkst aizmirst arī par citiem apdraudējumiem, kas ir bīstami jebkuras operētājsistēmas, tostarp arī iOS, lietotājiem. Runa ir par pikšķerēšanu, surogātpastu, pārraidīto datu pārtveršanu un tā tālāk, nemaz nerunājot par konfidenciālas informācijas izpaušanas briesmām. Tādēļ ikvienam iOS lietotājam noteikti jāzina kiberdrošības pamatprincipi un nenāks par ļaunu lietot paroļu pārvaldības programmatūru, VPN risinājumu utt.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

− 6 = 4

Uz augšu