Kaspersky Lab - Vislabākā aizsardzība!
Sākumlapa » Aizsardzība » Pārcelšanās uz mākoni: ne tik ātri!

Pārcelšanās uz mākoni: ne tik ātri!

Pēdējos gados analītiķi un sapņotāji daudz runā par digitāliem pārveidojumiem, kuros pārcelšanās uz koplietošanas mākoņiem ir neatņemama sastāvdaļa. Vispārējos vilcienos šķiet, ka viņiem varētu būt taisnība. Savukārt no Kaspersky Lab skatupunkta ideja par to, ka jau 2020. gadā ikviens būs savus darba uzdevumus pārcēlis uz mākoni, izskatās stipri optimistiska. Process neapšaubāmi norit, tomēr tas virzās daudz lēnāk, nekā entuziasti to vēlētos.

Migrācija faktiski lielā mērā ir atkarīga no tirgiem. Ziemeļamerikā faktiskā dinamika varētu arī pietuvoties prognozētajam līmenim. Šeit biznesa migrācija uz koplietošanas mākoņiem tiek visai agresīvi realizēta dzīvē visos uzņēmējdarbības segmentos un vertikālēs — uzņēmumu klientus ieskaitot. Lielā mērā par to jāpateicas apstāklim, ka šis ir lielāko mākoņpakalpojumu nodrošinātāju, jo īpaši –  Amazon Web Services (AWS), vietējais tirgus. Savā vietējā tirgū mākoņpakalpojumu sniedzēji ieņem lielāku sektoru, piedāvā plašākas iespējas un datu centrus, kas ļauj nodrošināt klientiem visu vajadzīgo kapacitāti un nepieciešamības gadījumā garantēt atbilstību visām likumā noteiktajām datu apstrādes prasībām.

 

 

Savukārt citviet, pat augsti attīstītajos Eiropas tirgos, mēs varam redzēt pavisam citu ainu. Kaspersky Lab veiktā tirgus izpēte un klientu sniegtā informācija liecina, ka, neskatoties uz arvien pieaugošo interesi par visiem mākoņpakalpojumu veidiem, vēl par agru runāt par visaptverošu tendenci un jo īpaši tas attiecas uz uzņēmumiem, kuri Kaspersky Hybrid Cloud Security (kas aizsargā privātos, jauktos un koplietošanas mākoņus) kontekstā Kaspersky Lab interesē visvairāk (80% no šī risinājuma lietotājiem ir lielās kompānijas). Kādēļ izveidojusies šāda situācija? Šķiet, ka pašreizējos apstākļos pilnvērtīga pāreja nav iespējama vairāku apstākļu dēļ.

 

Par

Īstenībā kompānijas labprāt pārceltu darbību uz koplietošanas mākoņiem. Kā galveno iemeslu tam var minēt neapšaubāmas ekonomiskās priekšrocības. Mazā un vidējā biznesa pārstāvjiem tā būtu iespēja samazināt izdevumus infrastruktūras uzturēšanai un izvēlēties par labāku iespēju atzīstamus operatīvos izdevumus, nevis kapitālus tēriņus. Tomēr lielākajai daļai lielo uzņēmumu, kuru bilance jau ietver CAPEX izdevumus (kapitālieguldījumus), ekonomiskais faktors nav tik nozīmīgs (lai gan tas, protams, ir atkarīgs no konkrētā uzņēmējdarbības veida).

Lielajiem uzņēmumiem galvenais migrācijas iemesls uz mākoņiem ir iespēja strauji paplašināt infrastruktūru un elastīgi uzņemt jebkura apjoma darba slodzes. Koplietošanas mākoņi (jo īpaši – IaaS) piedāvā sevišķi parocīgu vidi tūlītējai piekļuvei tehnoloģiskajām vienībām, kurām parasti nav līdzvērtīgu vietējo ekvivalentu (jāpiebilst, ka vienmēr gadās izņēmumi, piemēram, Azure Stack). Protams, jūs varat mēģināt izveidot tāda paša pielāgojuma līmeņa sistēmu uz vietējās platformas, piemēram, privātā mākonī, tomēr izmaksas būs pārāk augstas, jo īpaši – administrēšana.

Tostarp koplietošanas mākoņu uzturētāji nesnauž un nemitīgi uzlabo savus tehnoloģiskos piedāvājumus. Piemēram, tagad viņi piedāvā ātri sagatavot, piegādāt un pēc tam uzturēt konteinerus (konteiners kā pakalpojums) vai arī izmantot FaaS (funkcija kā pakalpojums) modeli bezserveru arhitektūrā, pilnīgi atsakoties no tādām koncepcijām kā “virtuālā mašīna”, “vienība” un tamlīdzīgām. Pakalpojumu sniedzēji klientam nodrošina brīvu attīstības platformu un iekasē samaksu tikai par darbību izpildes laiku — lielisks variants mikropakalpojumu lietotnēm. Šīs tendences parādījās nesen, taču piecu gadu laikā tās var kļūt par galvenajām.

Lai kā arī nebūtu, koplietošanas mākonis ir ideāla platforma daudziem pielietojumiem, piemēram, izstrāde, testēšanai, ātriem pakalpojumiem un produktu piegādei, kas faktiski padara to par standartu jebkura lieluma IT kompānijām jau tagad.

Runājot par produktu piegādi, vēl viens būtisks iemesls (kurš var tikt attiecināts uz jebkura lieluma kompāniju) pārejai uz mākoni ir iespēja nozīmīgi paātrināt preces nonākšanu tirgū. Tas nozīmē iespēju dažas uzņēmējdarbības funkcijas un procesus izvietot koplietošanas mākonī, un tādējādi piegādāt galalietotājam ražojumus vai pakalpojumus īsākā laikā.

 

Pret

Tomēr eksistē arī dažādi migrācijas šķēršļi, kuri neļauj lielai daļai uzņēmumu pārcelt darbību un datus uz koplietošanas mākoņiem. Galvenais no tiem ir dažādi noteikumi un to izvirzītās striktās datu apstrādes prasības. Un nedomājiet, ka tas ir raksturīgs tikai slavenajai VDAR (Vispārējai datu drošības regulai) – šis fenomens tādā vai citādā veidā praktiski darbojas gandrīz visos tirgos.

Pati koplietošanas mākoņa koncepcija ir balstīta uz vienmērīgu informācijas un tās apstrādes slodzes sadalījumu starp visiem pieejamajiem resursiem. Tieši pateicoties šādai pieejai tiek nodrošināta piekļuve, mērogojamība un noturība pret kļūdām. Tostarp daudzas regulas pieprasa, lai kādas konkrētas valsts iedzīvotāju dati tiktu apstrādāti un uzglabāti tikai šīs valsts teritorijā. Bet mākoņpakalpojumu sniedzēji nevar garantēt to, ka informācijas uzglabāšanas datu centri atradīsies tieši šajā teritorijā. Šī iemesla dēļ atsevišķām uzņēmējdarbības nozarēm, jo īpaši – lielām starptautiskām kompānijām un valsts iestādēm migrācija nav piemērojama.

Vēl viens no izplatītākajiem iemesliem ir drošība, tomēr jāsaka, ka tas sāk zaudēt aktualitāti. Uzņēmēji sāk apjaust to, ka mākoņpakalpojumu vide bieži vien var izrādīties drošāka par pašu kompānijas darba vidi. Vēl joprojām jāpatur prātā, ka dažādiem pakalpojumu modeļiem nepieciešami atšķirīgi drošības pasākumi no klienta puses. IaaS (infrastruktūra kā pakalpojums) uzņemas vislielāko atbildību — kopā ar pilnīgu jūsu darba slodzes kontroli tiek nodrošināta arī pilnīga atbildība par tās aizsardzību. IaaS pakalpojumu sniedzējs ir atbildīgs par jūsu infrastruktūras aizsardzību, bet neuzņemsies atbildību, piemēram, par jūsu EC2 vienības aizsardzību pret izspiedējvīrusiem. Šis ir tā saucamais dalītās atbildības modelis. Lai pienācīgi aizsargātu IaaS un pilnībā izmantotu visas tā funkcijas, klientiem vajadzētu izmantot specializētos mākoņa drošības risinājumus (piemēram, Kaspersky Hybrid Cloud Security), kurš visai radikāli atšķiras no vispārpieņemtajām galalietotāja aizsardzības platformām.

 

Dalītās atbildības modelis. Avots: aws.amazon.com.

Dalītās atbildības modelis. Avots: aws.amazon.com.

Kā jūs varat redzēt, migrācijai uz mākoni ir daudz vairāk priekšrocību nekā trūkumu, tomēr atsevišķu kompāniju ceļā ir nepārvarami šķēršļi. Tā rezultātā novērojami divi vienlaicīgi norisoši, bet pretēji procesi: globalizācija un lokalizācija.

Šī iemesla dēļ mēs tagad varam novērot samērā stabilu tendenci – rodas vietējo IaaS un PaaS (platforma kā pakalpojums) nodrošinātāji. Viņi izprot kopīgošanas mākoņu svarīgo lomu, aptverot arī to, ka ne visi var izmantot šos starptautiskos milzeņus. Neskatoties uz to, ka viņu rīcībā nav visjaunākās tehnoloģijas, piemēram, AWS vai MS Azure, vietējie spēlētāji spēj garantēt to, ka visi dati tiek uzglabāti un apstrādāti vienas valsts teritorijā.

Vienlaikus globālie pakalpojumu sniedzēji turpina augt un attīstīties, piedāvājot arvien vairāk un arvien efektīvākas tehnoloģijas.

Vēl kāds interesants fenomens – daudzas kompānijas pāriet uz vairāku mākoņu stratēģiju, izmantojot dažādām darba slodzēm un procesiem dažādus mākoņpakalpojumu sniedzējus.

Būdams globāls kiberdrošības risinājumu izstrādātājs, Kaspersky Lab ir lietas kursā par šīm tendencēm un uzņēmums ir pārliecināts, ka sekmīgai darbības aizsardzībai mākonī nepieciešama sadarbība un integrācija gan ar vietējiem, gan globālajiem pakalpojumu sniedzējiem. Šī iemesla dēļ Kaspersky Hybrid Cloud Security nemitīgi atbalsta jaunas mākoņpakalpojumu un virtualizācijas platformas, kā arī dažādus izvietojumus. Pirms septiņiem gadiem Kaspersky Lab sāka ar kompāniju iekšējo virtualizācijas risinājumu un privāto mākoņu aizsardzību, bet pašreiz nodrošina kopēju aizsardzību hibrīdajiem un koplietošanas mākoņiem.

 

 

2019. gada 26. –27. februārī Kaspersky Lab piedalīsies AWS Summit Berlīnē, kur uzņēmuma tehniskie eksperti demonstrēs, kā Kaspersky Hybrid Cloud Security darbojas AWS ekosistēmā un gluži dabiski integrējas tajā. Apmeklējiet stendu B09, lai uzzinātu vairāk par risinājumu Kaspersky Hybrid Cloud Security. Skatiet šeit detalizētu aprakstu par Kaspersky Lab piedalīšanos šajā pasākumā.

Papildus informācijas, izmēģinājuma vai komercpiedāvājuma pieprasījumu Latvijā par Kaspersky Hybrid Cloud Security varat izdarīt šeit.

Izmantoti Kaspersky Lab materiāli.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

53 − 48 =

Kaspersky Lab - Vislabākā aizsardzība, lieliskas cenas!
Uz augšu