Sākumlapa » Apdraudējumi » 20 gadi kopš Černobiļas datorvīrusa “katastrofas”

20 gadi kopš Černobiļas datorvīrusa “katastrofas”

Pirms 20 gadiem 26. aprīļa rītā mums piezvanīja kāds arī šobrīd eksistējošs un pazīstams Latvijas uzņēmums, lai satraukti pavēstītu divas lietas: 1. 15 datori ir pārstājuši strādāt; 2. nepieciešams antivīruss Windows datoriem. Tā priekš mums sākās pirmā lielā datorvīrusu epidēmija. Vaininieks izrādījās datorvīruss Win95.CIH. Lai atcerētos šo nozīmīgo notikumu, mēs palūkojāmies, kas tad gadu gaitā AntiVirus.LV ir rakstīts par šo datorvīrusu.

 

 

2002. gadā AntiVirus.LV par Win95.CIH rakstīja sekojošo. Ir pazīstamas vairākas tā versijas un lielākā daļa no tām atgādina par sevi 26. aprīlī, dienā, kad notika Černobiļas AES traģēdija. Latvijā šī vīrusa dēļ cieta vienlaicīgi simtiem datoru dažādos uzņēmumos un valsts iestādēs. Pēc novērojumiem ļoti daudzu inficēšanās gadījumu cēlonis bija pirātiskie CD ar inficētām programmām.

Atgādināsim, ka datorvīruss “Černobiļa” bojā informāciju uz cietā diska. Vīrusa iedarbībā ir iespējama arī datora pamatplates BIOS mikroshēmas satura sabojāšana, ja ir atļauts infomācijas ieraksts šajā mikroshēmā. Saprotams, ka pēc šāda uzbrukuma dators vairs neizrāda dzīvības pazīmes, jo ir nobojāta pamatprogramma.

Šodien šis vīruss ir ne mazāk bīstams, kā 1999. un 2000. gadā, kaut gan ir relatīvi maz izplatīts. Reālus draudus tas var sastādīt tikai tiem, kuri vēl arvien neizmanto antivīrusu programmas.

Nākošo ziņu par Win95.CIH mēs atradām rakstītu jau 2004. gadā uz vīrusa incidenta 5. jubileju. Pirms pieciem gadiem vīruss ar nosaukumu Win95.CIH (Černobiļa) uzbruka datoriem visā pasaulē. Jaudīgākais uzbrukums, kas bija pieskaņots Černobiļas AES avārijas 13. gadadienai, nodarīja ievērojamus finansiālus zaudējumus – tikai Dienvidkorejā vien zaudējumu summa sasniedza 250 miljonus dolāru (tika inficēti gandrīz ceturtdaļmiljons datoru). Vīruss bojāja datus cietajos diskos, veica BIOS mikroshēmu pārrakstīšanu, kas inficētos datorus noveda nestrādājošā stāvoklī. Traucējumu novēršanai lietotājiem-upuriem vajadzēja atjaunot BIOS-mikroshēmu saturu vai pat nomainīt mātes plati. Vīrusa autoru Čen Ing-Ho (Chen Ing-Hau) aizturēja policija.

Jāatzīmē, ka tā Latvijas datoru lietotājiem bija pirmā masveida datorvīrusu epidēmija. Tai sekojošās destruktīvā makrovīrusa Macro.Word97.Thus izdarības (13. decembrī bojā datus uz cietā diska) un e-pasta tārpu ēras sākums ar LoveLetter ir padarījuši antivīrusu aizsardzības programmas no ekskluzīva pasākuma par obligātu komponenti datoru aprīkojumā.

Un visbeidzot AntiVirus.LV rakstīja par Win95.CIH jau uz tā incidenta desmitgadi, kur mēs uzzinām papildus detaļu par vīrusa autoru. Vīrusa CIH autors kādu laiku palika nesodīts, jo Taivānas kompānijas viņu oficiāli neapsūdzēja. Gluži otrādi – sava “garadarba” dēļ Čeņs Inhau kļuva slavens un sāka strādāt lielā datoru firmā. Viņu apcietināja tikai 2000. gada nogalē.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

− 2 = 1

Uz augšu