Sākumlapa » Apdraudējumi » Apcietināti aizdomās turētie par uzbrukumiem ar datu šifrētāju CoinVault

Apcietināti aizdomās turētie par uzbrukumiem ar datu šifrētāju CoinVault

2015. gada 14. septembrī Nīderlandes policija ir apcietinājusi divus 18 un 22 gadus vecus Amersfortas iedzīvotājus, kas tiek turēti aizdomās par kiberuzbrukumiem ar izspiedējvīrusa CoinVault izmantošanu, par kuru upuriem kopš 2014. gada maija ir kļuvuši lietotāji vairāk nekā 20 valstīs. Nīderlandes policijas vienībai noziedzības apkarošanai augsto tehnoloģiju jomā aizdomās turētos palīdzēja atrast un iegūt ziņas par viņu atrašanās vietu Kaspersky Lab ekspertu informācija. Palīdzību sniedza arī uzņēmums Panda Security, kas nodeva izpētei vairākus ļaunprogrammatūras paraugus.

 

CoinVault

 

Kibernoziedznieki centās inficēt ar izspiedējvīrusu CoinVault desmitiem tūkstošu datoru visā pasaulē. Visvairāk cietušo lietotāju ir Nīderlandē, Vācijā, ASV, Francijā un Apvienotajā Karalistē. Uzbrucējiem izdevās nobloķēt vismaz 1500 operētājsistēmas Windows pārvaldītu datoru, pieprasot izpirkuma maksu par datu atjaunošanu kriptovalūtā Bitcoin.

Vīrusu rakstītāji vairākkārt modificēja ļaunprogrammatūru, lai palielinātu upuru skaitu. Pirmais izspiedējvīrusa paraugs tika atklāts 2014. gada novembrī, tad arī tika publicēts pirmais Kaspersky Lab pārskats, pēc kura CoinVault uz dažiem mēnešiem pierima. Taču jau 2015. gada aprīlī tika konstatēts jauns programmas paraugs. Pēc tam Kaspersky Lab sadarbībā ar Nīderlandes policijas vienību noziedzības apkarošanai augsto tehnoloģiju jomā izveidoja datņu atšifrēšanas atslēgu krātuvi noransom.kaspersky.com un tiešsaistē atvēra piekļuvi atšifrēšanas lietotnei. Tādējādi CoinVault upuri varēja atgūt datus, nemaksājot izpirkumu kibernoziedzniekiem.

Vēlāk ar Kaspersky Lab sazinājās uzņēmums Panda Security un nodeva kādas ļaunprogrammatūras papildu paraugus, kas pēc izpētes arī izrādījās CoinVault modifikācijas. Kad visi Kaspersky Lab rīcībā esošie izspiedējvīrusa paraugi bija izanalizēti, uzņēmums nodeva rezultātus Nīderlandes policijai.

«Mēs regulāri sadarbojamies ar privātuzņēmumiem. Kaspersky Lab bija nozīmīga loma šī nozieguma izmeklēšanā, palīdzot mums noskaidrot uzbrucēju personību un atrašanās vietu. Šis gadījums apliecina, ka kopīgiem spēkiem noziedznieku meklēšana ir daudz efektīvāka,» sacīja Nīderlandes policijas pārstāvis Tomass Alings.

«2015. gada aprīlī tika atklāts mums jau zināmā izspiedējvīrusa CoinVault jauns paraugs. Interesanti, ka šī parauga kods ietvēra rindas nevainojamā nīderlandiešu valodā. Šajā valodā ir samērā grūti iemācīties rakstīt bez kļūdām, tāpēc mums radās aizdomas, ka programmas autori varētu būt šīs valsts iedzīvotāji. Tā arī izrādījās. Uzvaru cīņā ar CoinVault nodrošināja tiesībaizsardzības iestāžu un privātuzņēmumu sadarbība. Kopā mums izdevās panākt nozīmīgus rezultātus — divu aizdomās turēto apcietināšanu,» komentēja Kaspersky Lab drošības pētnieks Jornts van der Vīls.

Lai izvairītos no datora inficēšanas, Nīderlandes policija un Kaspersky Lab iesaka lietotājiem pārliecināties, ka ierīcē instalētā programmatūra un antivīrusu programmas tiek regulāri atjauninātas. Turklāt ir regulāri jāveido svarīgu datņu rezerves kopijas un tās jāsaglabā ierīcē bez piekļuves internetam. Un, visbeidzot, nekādā ziņā nevajag maksāt izpirkuma maksu, jo, pirmkārt, tās saņemšana stimulē uzbrucējus turpināt noziedzīgo darbību un, otrkārt, tas nekādi negarantē piekļuves datnēm atgūšanu.

Atgādināsim, ka arī Latvija piedzīvoja vairākus šifrējošo izspiedējvīrusu masveida uzbrukumu viļņus šī gada sākumā. Īpašu kaitējumu nodarīja uzbrukumi, kuros pa e-pastu tika izsūtīti it kā neapmaksāti rēķini, kas rezultātā nonāca pie daudzu uzņēmumu grāmatvežiem. Jāpiezīmē, ka tie lietotāji, kas bija aizsargāti ar Kaspersky Lab jaunāko programmatūru, praktiski necieta, jo tajā ir ietverta īpaša komponente aizsardzībai pret jebkādu šifrējošo ļaunprogrammatūru. Vairāk par to var izlasīt rakstā “Kaspersky piedāvā īpašu aizsardzību pret šifrējošajiem izspiedējvīrusiem“.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

6 Komentāri

  1. Agri vai vēlu viņus paņem ciet. Interesanti tikai vai pēc tam, kad tiek ārā nesāk strādāt labās vietās vai vienkārši paliek par lūzeriem.

    • Viens ir skaidrs, ka tādā kompānijā kā Kaspersky Lab viņiem durvis ir ciet uz mūžiem. Tā ir stingra politika. Un vēl jau jāskatās, kas viņi īsti ir. Ja tie ir cilvēki, kas vienkārši nopirkuši vai noīrējuši gatavu ļaunprogrammatūru un to izplata, tad nekādu izcilu un speciālu kvalifikāciju tas neprasa, jo tad viņi ir vienkārši lietotāji. Ja uzrakstījuši labi strādājošu kodu paši, nu tad izredzes atrast sev normālu pielietojumu IT nozarē pastāv, tomēr labās vietās prasa labu CV.

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

66 − 63 =

Uz augšu