Sākumlapa » Apdraudējumi » Ar komerciālo spiegprogrammatūru saskārušos lietotāju skaits 2019. gadā pieaudzis par 35%

Ar komerciālo spiegprogrammatūru saskārušos lietotāju skaits 2019. gadā pieaudzis par 35%

2019. gada pirmajos astoņos mēnešos (no 2019. gada janvāra līdz augustam) ar komerciālo spiegprogrammatūru saskārušos lietotāju skaits ir par 35% lielāks, salīdzinot ar šī paša perioda rādītājiem 2018. gadā. Turklāt draudu ainava ir paplašinājusies, jo Kaspersky savvaļā 2019. gadā ir atklājis 380 komerciālās spiegroprammatūras variantus – par 31% vairāk nekā pirms gada. Šie ir galvenie Kaspersky ziņojuma The State of Stalkerware in 2019 atklājumi.

 

 

Tā sauktās komerciālās spiegprogrammas (stalkerware) sniedz iespēju iejaukties personas privātajā dzīvē. Izmantojot tās, ļaunprāši var piekļūt sava upura ziņojumiem, fotogrāfijām, sociālo tīklu kontiem, ģeolokācijai un audio vai kameras ierakstiem (dažos gadījumos to var izdarīt reāllaikā). Atšķirībā no likumīgām vecāku kontroles lietotnēm, šādas programmas darbojas slepus bez upura ziņas vai piekrišanas. Tās bieži tiek reklamētas kā programmatūra otrās pusītes izsekošanai.

 

Ar komerciālo spiegprogrammatūru sastapušos lietotāju skaits. Avots: Kaspersky ziņojums The State of Stalkerware in 2019.

Ar komerciālo spiegprogrammatūru sastapušos lietotāju skaits. Avots: Kaspersky ziņojums The State of Stalkerware in 2019.

2019. gada pirmajos astoņos mēnešos Kaspersky ir konstatējis 37532 unikālus lietotājus, kuri bija mērķi vismaz vienam mēģinājumam iefiltrēties viņu ierīcēs ar komerciālo spiegprogrammatūru. Salīdzinājumam – 2018. gada skaitlis bija 27798 unikāli lietotāji. Kaut arī šie skaitļi var šķist daudz mazāki nekā citu ļaunprogrammatūras veidu skaitļi, ir svarīgi atcerēties, ka atšķirībā no vairuma apdraudējumu, komerciālā spiegprogrammatūra parasti tiek izmantota pret noteiktiem upuriem. Tā bieži ir manuāli jāinstalē upura tālrunī, tāpēc ir nepieciešama fiziska piekļuve ierīcei.

Komentējot komerciālās spiegprogrammatūras problēmu, Ērika Olsena, ASV organizācijas National Network to End Domestic Violence (Nacionālais tīkls vardarbības izskaušanai ģimenē) projekta Safety Net Project direktore, sacīja: “Šī programmatūra, kas paredzēta darbībai pilnīgi slepenā režīmā bez pastāvīga paziņojuma ierīces īpašniekam, sniedz ļaunprātīgiem lietotājiem spēcīgus rīkus uzmākšanās, uzraudzības, izsekošanas un ļaunprātīgas izmantošanas veikšanai. Šāda veida ļaunprātīga izmantošana var būt drausmīga, traumējoša un radīt ievērojamu drošības risku. Ir kritiski svarīgi pievērst uzmanību gan šo lietotņu pieejamībai, gan to ļaunprātīgai izmantošanai.”

 

Kaspersky Internet Security for Android brīdina par komerciālo spiegprogrammatūru.

Kaspersky Internet Security for Android brīdina par komerciālo spiegprogrammatūru.

Uzņēmums Kaspersky ir daudz paveicis, lai pēdējos mēnešos palielinātu savu izstrādājumu spējas informēt lietotājus par atklāto komerciālo spiegprogrammatūru (lasiet: Kas nav kārtībā ar “legālo” komerciālo spiegošanas programmatūru), un turpinās to darīt kopā ar citiem nozares dalībniekiem. Uzņēmums atzīst, ka joprojām ir problēmas, kuras jāatrisina. Piemēram, nepieciešams vienoties par komerciālās spiegprogrammatūras (stalkerware) definīciju, ko var atzīt visi nozares pārstāvji. Tas palīdzētu labāk atšķirt šādu programmatūru un tādējādi labāk aizsargāt lietotājus no viņu privātās dzīves aizskārējiem.

Izmantota Kaspersky preses ziņa.

 Arī Android ir vīrusi - Aizsargā savu viedtālruni ar Kaspersky Internet Security for Android - Izmēģināt vai pirkt tūlīt

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

+ 53 = 55

Uz augšu