Sākumlapa » Apdraudējumi » Esiet uzmanīgi: Ziemassvētku dāvanas un apsveikumi no surogātpasta izplatītājiem

Esiet uzmanīgi: Ziemassvētku dāvanas un apsveikumi no surogātpasta izplatītājiem

Jebkuri svētki ir liela jezga, bet Ziemassvētki un Jaunais gads, iespējams, ir vispiņķerīgākie svētki: jāpērk dāvanas, jāplāno pasākumi, jāgatavo ēdieni veselai nedēļai, turklāt nedrīkst aizmirst apsveikt visus radus un draugus. Arī krāpniekiem tie ir svētki, jo darāmā daudz un steigā cilvēki zaudē modrību, tāpēc vieglāk aptīt viņus ap pirkstu. Pastāstīsim par diviem šosezon populāriem paņēmieniem, kurus krāpnieki pielieto globālajā tīmeklī pret saviem upuriem, kas gatavojas Ziemassvētkiem un aizmirst par visu pārējo.

 

 

Dāvanu karte ar vīrusu

Mūsdienās veikalu dāvanu kartes ir kļuvušas par universālu dāvanu: ja nezini, ko dāvināt, tad uzdāvini populāra veikala dāvanu karti ar kaut kādu naudas summu. Bet, ja jums tiek tāda veikala karte, kur, jūsuprāt, nav nekā interesanta, tad vienmēr taču varat to uzdāvināt tālāk kādam citam.

Kad jums atnāk vēstule ar paziņojumu, ka nezināma persona uzdāvinājusi jums, teiksim, Amazon vai Apple karti, tas izklausās vilinoši. Tiesa, uzreiz iedomājamies, kāpēc šis nezināmais pēkšņi nolēmis uzdāvināt karti, kura nebūt nav lēta?

Sakarā ar tādu vēstuli pirmās aizdomas modina sūtītāja adrese. Vēstule izskatās gluži kā īsts Apple, Amazon vai vēl kāda veikala sūtījums, bet sūtītāja adresē norādīts publiskais pasta serviss, piemēram, Gmail vai Hotmail.

Otrs šaubu iemesls ir vēstulei piesaistītā datne. Vēstulē teikts, ka dāvanu karti var saņemt, ja izpildīsiet instrukciju, kura ir piesaistītajā datnē — un vēstulei tiešām ir piesaistīts dokuments ar paplašinājumu .doc. Taču patiesībā tā nav nekāda instrukcija, bet gan Trojas zirgs Trojan-PSW.Win32.Azorult.

Un nedomājiet, ka datnes ar paplašinājumu .doc ir drošas — tajās var būt makrosi, kuri lejupielādē kaitīgu programmatūru. Tāpat jāuzsver, ka pēdējā laikā e-pasta vēstulēm mēdz būt piesaistītas datnes ar visdažādākajiem paplašinājumiem (zip, rar, pub, pif, ace un tā tālāk), turklāt drošību negarantē arī tas, ka jums kāds paplašinājums nav zināms vai, gluži otrādi, jūs ar tāda formāta dokumentiem strādājat katru dienu.

Vārdu sakot, nezināmais labdaris nav atsūtījis jums dāvanu karti — krāpnieki mēģina iesmērēt jums savu Trojas zirgu. Šis Trojas zirgs centīsies nozagt jūsu kontu rekvizītus un personas datus, un diezin vai tā jums būs patīkama dāvana Ziemassvētkos. Ignorējiet šādas vēstules kā surogātpastu.

 

 

Kartīte ar kaitēkli

Interneta lietotāji bieži izmanto elektroniskās apsveikumu kartītes — tās var ērti aizsūtīt visiem paziņām un tad ar tīru sirdsapziņu uzskatīt, ka „visi ir apsveikti”. Bet ne jau vienmēr tādās kartītēs ir tikai apsveikums. Krāpnieki, izmantojot apsveikumu kartītes, mēdz sūtīt arī kaitīgas datnes, piemēram, banku Trojas zirgu Trojan-Banker.Win32.Emotet.

Lai konstatētu viltojumu, vispirms jāpievērš uzmanība sūtītāja adresei. Ja jums tā nav zināma, tad ieteicams uzreiz vēstuli izdzēst, nemaz neatverot piesaistīto datni. Ja vēstule pienākusi no jums zināmas adreses, bet uzrakstīta tādā stilā, kas nav šim sūtītājam raksturīgs, arī tad nevajag steigties ar piesaistītās datnes atvēršanu. Krāpniekiem bieži vien nav grūti uzlauzt svešu e-pasta kontu, bet vēl vieglāk no tā nosūtīt kaitīgas vēstules visiem konta īpašnieka kontaktiem. Vārdu sakot, ar apsveikumu kartītēm jāuzmanās — it īpaši tad, ja „kartīte” nav vienkārša JPEG vai PNG datne.

 

 

Ir īpaši servisi, no kuriem lietotāji var sūtīt apsveikuma kartītes saviem draugiem, tuviniekiem un paziņām — turklāt masveidā, un tas ir ļoti parocīgi. Bet tieši to prasmīgi izmanto ļaundari. Plaši pazīstamie servisi tādiem krāpniekiem ir tikai efektīvs krāpšanas līdzeklis, turklāt apsveikumu popularitāte vairo šo krāpnieku izredzes uz panākumiem. Viņiem nesastāda lielas grūtības viltot vēstules no pazīstama servisa.

Ja saņemat apsveikuma kartīti it kā no plaši pazīstama servisa, bet sūtītāja adrese neatgādina šī servisa adresi vai arī vēstulei ir piesaistīta kartīte, bet nav teikts, kas to sūta, tad nav vērts nemaz vērt vaļā tādu vēstuli — kur nu vēl pašu piesaistīto datni! Ļoti iespējams, ka tā ir kaitīga datne, piemēram, Backdoor.Win32.Androm, kas iesaistīs jūsu datoru robottīklā.

 

Kā jārīkojas

Lai krāpnieki ar saviem sūtījumiem nesabojātu jums svētkus, iesakām nezaudēt modrību un ievērot šādus noteikumus.

  1. Esiet uzmanīgi, neatveriet aizdomīgai vēstulei piesaistītu datni pat tad, ja vēstulē ir runa tikai par dāvanu vai apsveikuma kartīti. Vēstule ir aizdomīga, ja to atsūtījusi nezināma persona, tā vēstule ir anonīma, vai izskatās tāda, it kā būtu sūtīta no pazīstama servisa, bet ar nepareizu sūtītāja adresi.
  2. Neticiet vēstulēm, kurās ir runa par negaidītām dāvanām, balvām un vinnestiem, kas piešķirti sakarā ar gaidāmajiem svētkiem. Tās visas ir krāpnieku viltības. Izņēmums var būt vēstules no oficiāliem veikaliem ar atlaidēm un kuponiem (bet viņi diez vai jums kaut ko solīs par brīvu).
  3. Izmantojiet uzticamu drošības risinājumu, kas pasargā no surogātpasta un pikšķerēšanas — tāds risinājums atfiltrēs krāpnieku vēstules un laikus brīdinās jūs par briesmām.

 

Visvairāk testētais. Visvairāk apbalvotais. Kaspersky Internet Security.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

87 − = 79

Uz augšu