Sākumlapa » Apdraudējumi » Kādēļ nevajag lietot svešu Apple ID savā iPhone

Kādēļ nevajag lietot svešu Apple ID savā iPhone

Katram Apple ierīces lietotājam ir jābūt savam Apple ID. Tā ir savdabīga elektroniskā pase ceļojumam Apple valstībā. Jums nepieciešams Apple ID, lai tiktu tur iekšā, un tas dod jums noteiktas tiesības. Bet pret to ir arī jāizturas kā pret pasi: jūs taču neatdodat savu pasi kādam citam un neaizņematies svešu pasi!

Pirmais noteikums ir pašsaprotams. Ja atdosiet citam savu Apple ID, tad jums vairs nebūs pieejamas jūsu ierīces, jūsu dati, abonementi utt. Taču var rasties jautājums, kādēļ nekad nevajag ievadīt svešu Apple ID savā iPhone vai iPad ierīcē. Izmantosim kā piemēru Martas pieredzi.

 

 

iPhone pārdošana

Pēc gadu ilgas iPhone X lietošanas Marta nolēma to pārdot. Tas bija tik nemoderns pērnais modelis, ka viņa vienkārši vēlējās iegādāties ko labāku — XS vai vismaz XR. Vispirms viņa iedomājās par eBay, kā arī par sludinājumu vēstkopā Craigslist, lai būtu pavisam droši.

Pēc tam bija jālemj, kādu cenu prasīt. Telefons bija labā stāvoklī, tādēļ viņa nolēma pārdot dārgi. Vai tad par velti viņa veselu gadu bija to auklējusi… Un tam nebija nevienas skrambiņas! Protams, pircējs varēja uzreiz neatrasties, bet Martai nebija nekur jāsteidzas.

Tāpēc viņa bija pārsteigta, ka pircēja pieteicās jau nākamajā dienā. Tā bija kāda ļoti pieklājīga sieviete, kas atrakstīja, ka viņas vīrs ļoti vēlētos iegādāties iPhone, bet esot briesmīgi aizņemts un nevarēšot ierasties ātrāk par nedēļas nogali. Bet viņš esot sajūsmā, ka ierīce ir ideālā stāvoklī, tādēļ viņš gribētu samaksāt avansā un paņemt pirkumu vēlāk. Lai redzētu, ka ar telefonu tiešām viss ir labākajā kārtībā, sieviete palūdza Martai ievadīt telefonā viņas vīra Apple ID. Ja tas izdosies, tad viņa pārskaitīšot naudu uz līdzenas vietas.

Marta bija starā — viņa bija gatavojusies gaidīt vismaz pāris nedēļu, bet pietika ar 24 stundām. Sieviete vēstulē bija atsūtījusi vīra Apple ID e-pastu un paroli. Marta vēl nobrīnījās, kādēļ svešā tik neapdomīgi izpauž vērtīgu informāciju. Bet tā nebija viņas problēma, tādēļ viņa ievadīja šo informāciju telefonā un paziņoja sievietei, ka viss sagatavots pārbaudei.

Un tad notika kaut kas tāds, ko Marta nebija gaidījusi. iPhone ekrānā parādījās paziņojums, ka ierīce ir bloķēta un ka jānosūta e-pasts kādai personai uz tādu un tādu adresi, lai ierīci atbloķētu. Vairs nekādi nevarēja tikt tālāk par melno ekrānu ar nepatīkamo vēsti: telefons bija bloķēts, un viss.

„Pieklājīgā sieviete” (protams, tas bija fiktīvs konts) vairs neatbildēja uz Martas vēstulēm. Tādēļ Marta uzrakstīja uz norādīto adresi un saņēma atbildi: ja viņa grib, lai telefonu atbloķē, tad lai pārskaita glītu summiņu kriptovalūtā.

Marta apsēdās, visu labi apdomāja un šoreiz secināja, ka tas varētu būt mēģinājums piekrāpt viņu otru reizi. iPhone mētājas uz galda nekam nederīgs, tam nebija nekādas daļas gar Martas dvēseles mokām. Nepietika, ka viņa šaubījās: maksāt vai nemaksāt; viņa arī dusmojās pati uz sevi, ka tik viegli piemānīta.

 

Sargieties no svešiniekiem ar Apple ID

Ja jūs ļaujat svešam cilvēkam ievadīt savu Apple ID jūsu Apple ierīcē, jūs faktiski no tās atsakāties. Un, ja šis svešinieks ir kibernoziedznieks, tad jūs no viņa tik viegli netiksiet vaļā: piemuļķojis upuri, viņš bloķēs ierīci, izmantojot iCloud funkciju „Meklēt savu iPhone”.

Šī funkcija ir paredzēta, lai neļautu svešiniekam, kurš atradis jūsu nozaudēto telefonu, brīvi aplūkot telefona atmiņas saturu, un tā arī parāda ekrānā jūsu adresi, lai atradējs varētu sazināties ar jums un atdot telefonu.

Protams, ka šajā gadījumā telefons nebija nozaudēts. Bet līdzko upuris ievada cita cilvēka Apple ID savā telefonā, iPhone uzreiz tiek pievienots šim cilvēkam piesaistīto ierīču sarakstā iCloud mākonī, un turpmāk svešais var darīt ar telefonu visu, ko vien vēlas. Tādējādi ērtā funkcija var kalpot noziedzīgiem mērķiem: kibernoziedznieki var to izmantot, lai bloķētu iPhone un iPad, un tad prasītu naudu par atbloķēšanu.

Tādēļ uzmanieties, kad pārdodat ierīces; turklāt tās nav vienīgās briesmas. Krāpnieki ir iecienījuši vēl citu sociālās inženierijas paņēmienu: viņi pielabinās Apple ierīču lietotāju foruma dalībniekiem un tad palūdz, lai kāds ievada svešu Apple ID; iegansti var būt dažādi: „mans telefons nedarbojas, kontakti ir iCloud mākonī, steidzami jāpiezvana priekšniekam, lūdzu, palīdziet” vai kaut kā tā.

Bet ja jau jums zināms kibernoziedznieka Apple ID e-pasts un parole, jūs taču varat vienkārši pieteikties iCloud tīmekļa versijā un visu vērst par labu, vai ne? Nekā nebija. Krāpnieka kontu aizsargā divfaktoru autentifikācija, tādēļ pieteikties viņa iCloud kontā varat vienīgi tad, ja jums pieejams kods, kas tiek nosūtīts uz vienu no viņa ierīcēm. Protams, ka visas ierīces ir pie krāpnieka, tāpēc ar viņa Apple ID jums būs par maz.

Šī stāsta morāle: nekad nepieļaujiet, ka jūsu ierīcē tiek ievadīts svešs Apple ID. Pat tad, ja svešinieks to mīļi lūdz.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

− 4 = 2

Uz augšu