Sākumlapa » Apdraudējumi » Kāpēc vajadzētu uzmanīties ar lētiem Android viedtālruņiem

Kāpēc vajadzētu uzmanīties ar lētiem Android viedtālruņiem

Ja nolemjat pirkt Android viedtālruni, tad izvēles iespējas ir neticami plašas. Ražotāju skaits visu laiku pieaug, un ir tūkstošiem viedokļu par to, kuru ierīci vajadzētu izvēlēties.

Klientus tik paša izvēle vienkārši satriec, un lielākajai daļai no viņiem cena kļūst par galveno un dažreiz vienīgo izšķirošo faktoru. Un tieši tādos gadījumos pircēja uzmanību piesaista mazpazīstamu ražotāju viedtālruņi, kas sola tādas pašas funkcijas un kvalitāti, bet ir uz pusi lētāki par ierīcēm, ko piedāvā labi pazīstami zīmoli. Saprotams, ka grūti atteikties no tik dāsniem piedāvājumiem.

Bet viss nav tik vienkārši. Diezgan bieži, iegādājoties tādu viedtālruni, jūs arī saņemat slēptas piedevas, piemēram, dažas iepriekš instalētas ļaundabīgās programmas. Lūk, kā tas notiek.

 

 

Trojas zirgs maisā

Android lielā priekšrocība ir tāda, ka šī ir ļoti elastīga mobilā platforma, tāpēc tā ir populāra izstrādātāju vidū. Google izstrādā galveno programmatūru, taču jebkurš ražotājs to var pielāgot un viedtālruni papildināt ar savām iebūvētajām lietotnēm, lai izceltu savus produktus.

Daļa no šīm iebūvētajām lietotnēm ir sistēmas lietotnes — tādas, kuras ražotājs ir Android ierīcē instalējis mapē /system/app vai pat /system/priv-app (priv — privileģēts), un lietotājs nevar tās atinstalēt. Viss būtu labi, bet tiekšanās pēc lielākas peļņas padara šo ainu nedaudz drūmāku.

Teorētiski ražotājs var piepildīt mapi system/app (vai /priv-app) ar visu, kas, viņaprāt, varētu būt noderīgs klientam. Praksē ražotāji izmanto iespēju iegūt papildu peļņu, piemēram, liekot lietotņu izstrādātājiem maksāt, lai viņu lietotnes tiktu iepriekš uzstādītas tālrunī. Un dažreiz, tīši vai netīši, viedtālruņu ražotāji piepilda šo mapi ar ļaunprogrammatūru.

Iepriekš uzstādīta ļaunprogrammatūra var rādīt reklāmas, no kurām nevarēsiet izvairīties, vai vākt jūsu personiskos datus, lai tos pārdotu trešajai pusei, vai arī apvienot abas darbības, un, pamatojoties uz šiem datiem, rādīt jums atbilstošas reklāmas. Tas viss ļauj samazināt ierīces galīgo cenu. Lielisks biznesa modelis!

Iepriekš uzstādīti Trojas zirgi, kas noziedzniekiem ļāva piešķirt reklāmām prioritāti operētājsistēmā, ir atrasti ierīcēs, ko ražojuši samērā pazīstami izstrādātāji, piemēram, ZTE, Archos, Prestigio un myPhone. Citos gadījumos konstatēts, ka OnePlus un BLU viedtālruņos ir iepriekš uzstādīta spiegošanas programmatūra, kas vāc konfidenciālus personas datus un sūta tos uz ražotāju serveriem.

Diezgan smieklīgi, ka lielākā daļa no minētajiem ražotājiem ir norādīti Android oficiālajā tīmekļa vietnē kā sertificēti partneri. Tas nozīmē, ka ļaundabīgo programmu iepriekšēja instalēšana kļūst par parastu praksi, un jūs vairs nevarat paļauties uz pazīstama ražotāja reputāciju.

Pērciet, bet pārbaudiet

Lai mazinātu risku, ka iegādāsities inficētu ierīci, vai vismaz lai identificētu ierīci, kas jums rādīs reklāmas praktiski katrā lietotnē un pēc nopirkšanas vāks jūsu personiskos datus bez atļaujas, mēs iesakām veikt šādus piesardzības pasākumus.

  • Rūpīgi izpētiet, vai tālrunis, kuru esat noskatījis, nav jau apspriests tīmeklī un vai tā īpašnieki nesūdzas par iepriekš instalētu ļaunprogrammatūru.
  • Kā jau tas bieži mēdz būt — ja kaut kas izskatās pārāk labs, lai būtu īsts, tad tas arī ir pārāk labs, lai būtu īsts. Visprātīgāk būtu nemaz neņemt vērā viedtālruņus, kuri ir daudz lētāki par citiem, salīdzināmiem modeļiem, jo iespējams, ka to ražotāji izmanto šaubīgus paņēmienus, lai pelnītu naudu, kura neparādās cenas zīmē.
  • Pārbaudiet savas Android ierīces sertifikācijas statusu, lai pārliecinātos, ka uzņēmums Google ir pārbaudījis tās programmaparatūru. Sertifikācija negarantē, ka ierīcē nebūs iepriekš instalētas ļaunprogrammatūras, taču sertificētām ierīcēm tādas inficēšanas iespēja pirms pārdošanas ir daudz mazāka.
  • Uzstādiet uzticamu antivīrusu risinājumu, kas informēs un aizsargās jūs, kad saskarsieties ar ļaunprogrammatūru. Ar ļaunprogrammatūru, kas instalēta pirms pārdošanas, jūsu viedtālrunis var būt inficēts neatkarīgi no tā, cik stingri ievērojat visus drošības noteikumus tālruņa lietošanas laikā.

Aizsargā savu viedtālruni ar Kaspersky Internet Security for Android

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

35 − 26 =

Uz augšu