Sākumlapa » Apdraudējumi » Kaspersky: lietotāji biežāk sastopas ar finanšu ļaunprogrammatūru

Kaspersky: lietotāji biežāk sastopas ar finanšu ļaunprogrammatūru

Kaspersky pētnieki ir konstatējuši, ka šī gada otrajā ceturksnī pret pagājušā gada šo pašu periodu ir par 7% audzis to lietotāju skaits, kuri sastapušies ar finanšu ļaunprogrammatūru. Vairāk nekā trešdaļa no viņiem ir korporatīvie lietotāji, kas ir divreiz vairāk, nekā konstatēts 2018. gada pirmajā pusē (15,3%).

 

 

Finanšu ļaunprogrammatūra, ko bieži dēvē par banku Trojas zirgiem, ir paredzēta finanšu zādzībai, kā arī lai nodrošinātu uzbrucējiem piekļuvi lietotāju un finanšu iestāžu aktīviem un ierīcēm. Šādi apdraudējumi vienmēr ir veidojuši ievērojamu daļu no apdraudējumu vides, jo iedzīvošanās uz citu rēķina ir visizplatītākā kibernoziedznieku un krāpnieku motivācija.

Tipiski ļaunprogrammatūras uzbrukumu kanāli ir surogātpasta e-vēstules un pikšķerēšanas tīmekļa lapas. Parasti iepriekšminētās vietnes izskatās kā īstas, lai gan patiesībā tās ir izveidojuši kibernoziedznieki, lai censtos nozagt pieejas datus, bankas karšu informāciju vai citu veidu konfidenciālu informāciju. 2019. gada pirmajā pusē Kaspersky pētnieki ir reģistrējuši vairāk nekā 339 tūkstošus pikšķerēšanas uzbrukumu, kuros izmantotas tīmekļa lapas, kas nomaskētas par lielu banku mērķlapām.

 

Pikšķerētāju lapa, kas imitē SEB bankas lapu.

Pikšķerētāju lapa, kas imitē SEB bankas lapu.

Tāpat pētnieki ir izveidojuši vispopulārāko uzbrukumos korporatīvajiem lietotājiem izmantoto banku Trojas zirgu saimju sarakstu. 40% finanšu apdraudējumu korporatīvajiem lietotājiem radījis banku Trojas zirgs RTM — viens no uzņēmumiem bīstamākajiem banku ļaunprogrammatūru veidiem 2018. gadā. Aiz RTM ar 15% ierindojas banku Trojas zirgs Emotet. Šis apdraudējums var būt sevišķi postošs, jo, tiklīdz tas ir iekļuvis organizācijas tīklā, tas spēj pašizplatīties, izmantojot ierīču neaizlāpītās ievainojamības, un pēc tam upura ierīcē lejupielādēt papildu ļaunprogrammatūru. Pirmo trijnieku noslēdz banku Trojas zirgs Trickster ar 12%.

Mājas lietotājiem situācija izrādījās atšķirīga. Viņiem uzbrukt mēģinājušās ļaunprogrammatūras saraksta priekšgalā ir Zbot (26%), kas zog pieejas datus ar tālvadības iespēju kibernoziedzniekiem, kam seko RTM un Emotet (abas jau minētas iepriekš). Diezgan interesanti, ka 2018. gadā RTM tika vērsta gandrīz vienīgi pret organizācijām, savukārt 2019. gada pirmās puses skaitļi liecina, ka šī ļaunprogrammatūra tagad sasniedz ievērojamu daļu parastu mājas lietotāju.

Avots: Kaspersky preses ziņa.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

− 3 = 7

Uz augšu