Sākumlapa » Apdraudējumi » Kiberdrošības eksperti brīdina par vikšķerēšanu

Kiberdrošības eksperti brīdina par vikšķerēšanu

Kaspersky eksperti nesen konstatējuši vairākus surogātpasta viļņus, kuros ir izmantota jauna krāpniecības metode. Upurus lūdz piezvanīt uz norādīto numuru, ja viņi nav veikuši e-pastā redzamo pasūtījumu. Šis krāpšanas paņēmiens ir pazīstams ar nosaukumu vikšķerēšana (balss pikšķerēšana).

Sūtītāji šķietami ir plaši pazīstami uzņēmumi, kas informē saņēmēju par dārgu pirkumu, piemēram, spēļu datoru vai Apple viedpulksteni. Līdzīgās vēstulēs ir bijusi runa arī par drošības programmatūras licenču iegādi — daži krāpnieki ir izmantojuši plaši pazīstamu ražotāju, piemēram, Norton vai Kaspersky nosaukumus.

Arī lietotāji Latvijā saņem viltus e-pastus ar aicinājumu zvanīt.

Kā jauno paņēmienu komentē eksperti, krāpšana balstās uz to, ka saņēmēji būs tik satraukti par diezgan būtiskajiem zaudējumiem, ka cerībā atgūt naudu rīkosies neapdomīgi. Protams, viņu nauda nekur nav pazudusi — vismaz pagaidām.

Viltus e-pastu paraugi.

Šī konkrētā paveida surogātpasta e-pastos nav saišu, bet ir iekļauts tālruņa numurs, uz kuru upurim tiek lūgts zvanīt, ja viņš vēlas mainīt vai atcelt pasūtījumu. Un, ja upuris piezvanīs, visticamāk, krāpnieki centīsies izmānīt kāda finanšu pakalpojuma pieejas datus vai bankas kartes informāciju. Tāpat krāpnieki var mēģināt ar viltu piespiest upuri pārskaitīt naudu vai pat ieinstalēt datorā Trojas zirgu — ir zināmi tādi gadījumi. Tāpēc lietotājiem ir jābūt uzmanīgiem, saņemot negaidītus e-pastus.

Ekspertu ieteikumi, kā aizsargāties no krāpniekiem:

  • nekādā gadījumā nezvaniet uz šādā e-pastā ietverto numuru;
  • piesakieties savā kontā attiecīgajā pakalpojumā — ierakstiet adresi pārlūkā, neklikšķiniet ne uz vienas saites paziņojumā — un pārbaudiet savus pasūtījumus vai neseno darbību sarakstu;
  • izmantojiet atzītus kiberdrošības risinājumus, kas aizsargā pret finansiāliem uzbrukumiem, pikšķerēšanu un krāpšanu tiešsaistē.

Izmantota Kaspersky preses ziņa.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

− 7 = 1

Uz augšu