Sākumlapa » Apdraudējumi » Kibernoziedznieku populārākās shēmas olimpisko spēļu laikā

Kibernoziedznieku populārākās shēmas olimpisko spēļu laikā

Pēc nepieredzētas atlikšanas uz gadu 2021. gada 23. jūlijā ir sākušās vasaras olimpiskajās spēles Tokijā. Šoreiz visas sacensības notiks bez skatītājiem, un tas samazina fiziskos riskus gan veselības ziņā, gan no kiberdrošības viedokļa (piemēram, datu zādzības, izmantojot publiskā Wi-Fi ievainojamības stadionā). Tomēr sporta entuziasti nedrīkst aizmirst, ka kibernoziedznieku nolūks ir, liekot lietā dažādas tiešsaistes krāpšanas shēmas, izmantot līdzjutēju dedzīgo vēlmi noskatīties olimpiskās spēles.

Lai labāk saprastu, kā krāpnieki cenšas monetizēt skatītāju interesi, Kaspersky eksperti izanalizēja ar olimpiskajām spēlēm saistītas pikšķerēšanas vietnes, kas paredzētas datu zagšanai. Tā Kaspersky pētnieki atrada viltotas lapas, kurās tiek piedāvāta dažādu olimpisko sarīkojumu straumēšana un pārdotas biļetes uz sacensībām bez skatītājiem, dažādas izlozes un pat pirmo viltoto olimpisko spēļu virtuālo valūtu.

Tiešraižu straumēšana

Nepārsteidz, ka, vairāk skatītājiem pārceļoties no stadioniem uz tiešsaisti, Kaspersky eksperti atrada dažādas pikšķerēšanas vietnes, kas piedāvā straumēt olimpiskās spēles. Dažās no tām ļaudis pirms skatīšanās tiek aicināti reģistrēties.

Pikšķerēšanas lapas piemērs ar olimpisko spēļu straumēšanas piedāvājumu. Avots: Kaspersky.

Pikšķerēšanas lapas piemērs ar olimpisko spēļu straumēšanas piedāvājumu. Avots: Kaspersky.

Parasti, tiklīdz lietotājs ievada datus šādās pikšķerēšanas lapās, viņš var tikt novirzīts uz lapu, kas izplata dažādu ļaunprogrammatūru. Līdztekus ļaunprogrammatūras ieinstalēšanai ierīcē ar šādu vietņu starpniecību, lietotāji nodod neuzticamās rokās savu identificējošo informāciju. Pēc tam krāpnieki var sākt izmantot šādus datus ļaunos nolūkos vai pārdot tumšajā tīmeklī.

Neīstas biļetes

Lai gan šogad netiek organizētas sacensības ar skatītāju klātbūtni, krāpnieki nekautrējas izmantot labi pārbaudītus (tomēr joprojām iedarbīgus) krāpšanas mēģinājumus, piemēram, biļešu pārdošanu uz bezsaistes sacensībām. Tāpat Kaspersky eksperti pamanīja lapas, kur tiek piedāvāta naudas atmaksa par jau iegādātām biļetēm.

Olimpiskās organizācijas

Analizējot atrastās lapas, Kaspersky eksperti konstatēja arī tādu pikšķerēšanas lapu piemērus, kas nomaskētas par oficiālām olimpisko spēļu lapām, piemēram, lapu, kas uzdodas par oficiālo Tokijas olimpisko spēļu vietni, un lapu, kas atdarina Starptautisko olimpisko komiteju. Piemēram, pēdējā ievāc lietotāju MS Services pieejas datus.

Dāvanas

Neviens liels sabiedrisks pasākums neiztiek bez krāpniekiem, kas šķietami pasniedz ārkārtīgi dāsnas balvas. Tādējādi Kaspersky eksperti atrada arī pikšķerēšanas vietnes, kur tiek piedāvāts laimēt televizoru, kas ir ideāli piemērots olimpisko spēļu vērošanai. Tas ir diezgan populāri, un parasti katrs lietotājs kļūst par laimīgo ieguvēju, izredzētajiem tikai ir jāsamaksā par piegādi. Lieki teikt, ka televizors nekad nenonāk pie apkrāptā interneta lietotāja.

Olimpisko spēļu žetoni

Beidzamais un svarīgākais — Kaspersky pētnieki atrada pirmo virtuālo valūtu, kas ir olimpisko sportistu atbalsta līdzeklis. Diemžēl neīsts. Ja lietotājs nopērk žetonu, krāpnieki piedāvā finansiāli atbalstīt talantīgus sportistis visā pasaulē, kam tas ir nepieciešams.

Pikšķerēšanas lapas piemērs ar piedāvājumu nopirkt olimpiskos žetonus. Avots: Kaspersky.

Lai aizsargātu sevi un tuviniekus no pikšķerēšanas, kas saistīta ar olimpiskajām spēlēm, lasiet dažus Kaspersky ekspertu ieteikumus.

  • Pirms noklikšķināšanas vienmēr pārbaudiet saiti. Uzvirziet kursoru uz tās, lai priekšskatītu vietrādi, un pārbaudiet, vai nav pareizrakstības vai citu kļūdu.
  • Pirms personas datu ievadīšanas pārbaudiet vietņu autentiskumu un olimpisko spēļu vērošanai izmantojiet tikai oficiālās tīmekļa lapas. Atkārtoti pārbaudiet adrešu un uzņēmumu nosaukumu pareizrakstību. 
  • Izmantojiet labākos drošības risinājumus, piemēram, tādus, kas var efektīvi identificēt ļaunprātīgus e-pasta pielikumus un bloķēt pikšķerēšanas vietnes.

Izmantota Kaspersky preses ziņa.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

1 + 4 =

Uz augšu