Sākumlapa » Apdraudējumi » Krāpnieki izliekas par YouTube slavenībām

Krāpnieki izliekas par YouTube slavenībām

Vai esat parakstījies uz kāda populāra YouTube lietotāja kanālu? Ja tā ir, jūsu pastkastītē var pienākt vēstule no jūsu izvēlētā favorīta.

Pirmajā acu uzmetienā šķiet, ka tās ir labas ziņas. Jūsu iecienītā YouTube zvaigzne ir jums bezgala pateicīga par to, ka esat viens no tās abonementiem vai arī esat pievienojis savu komentāru kādam no šī lietotāja video. Un šī iemesla dēļ jūs izlozes rezultātā esat uzaicināts piedalīties loterijā vai laimējis vērtīgu balvu, piemēram, jaunu iPhone X vai atlaižu kuponu.

Problēma slēpjas tajā apstāklī, ka šis ir viltus paziņojums. Tas ir gluži jauns krāpniecības veids, kura mērķauditorija ir YouTube lietotāji un pret kuru šis straumēšanas pakalpojumu sniedzējs vēl nav atradis līdzekļus.

 

 

Kā darbojas šī YouTube krāpšanas shēma?

Princips ir visai vienkāršs. Vispirms krāpnieki atver jaunu YouTube kontu, izvēloties tādu avatāru un kanāla nosaukumu, kuri precīzi sakrīt ar kāda YouTube favorīta rekvizītiem. Tiek izmantota standarta YouTube īpatnība, kas ļauj izvēlēties jebkuru kanāla nosaukumu – neatkarīgi no tā, kāds ir konta nosaukums.

Pēc tam uzurpatori masveidā sāk izsūtīt draudzības uzaicinājumus – YouTube ietvaros uzaicinājumu draudzēties iespējams nosūtīt jebkuram reģistrētam lietotājam. Krāpniekiem pat nav nepieciešams viltus kontā augšupielādēt materiālus, lai uzaicinājumi neliktos aizdomīgi; ziņojumos bez kanāla redzamā nosaukuma un avatāra ir visai maz informācijas. Daudzi fani pieņem šādus uzaicinājumus bez īpašām aizdomām.

 

Pēdējais solis – sacerēt un nosūtīt visai pārliecinošu tiešo paziņojumu.

Daudzi no populārākajiem YouTube autoriem — (Marks Braunlijs (Marques Brownlee), Filips Defranko (Philip DeFranco), Džeimss Čārlzs (James Charles), Džefrijs Stārs (Jeffree Star), Lūiss Hilsentengers (Lewis Hilsenteger) no Unbox Therapy, Bads Babijs (Bhad Bhabie), Kreigs Tompsons (Craig Thompson), Dedži (Deji) (ComedyShortsGamer), Railends Ādamss (Ryland Adams) un daudzi citi jau ir kļuvuši par šādas uzdošanās par citu personu upuriem.

 

Kāds ir krāpšanas mērķis?

Krāpnieki mēģina ar vienu šāvienu nošaut divus zaķus – iegūt jūsu personas datus ar pikšķerēšanas palīdzību un paralēli tam nopelnīt arī nedaudz naudas. YouTube tiešajā paziņojumā vienmēr iekļauta saite uz solīto balvu.

Saite ved uz viltus interneta lapu, kas noformēta visai oficiāli. Nonākot tajā, jums tiek piedāvāts ievadīt savu kontaktinformāciju un personas datus (lai krāpnieki varētu tos saglabāt). Bet tās vēl ne tuvu nav stāsta beigas. Jums tagad jāpierāda, ka “jūs neesat robots” un jāaizpilda aptaujas veidlapa, protams — viltota.

Ja jūs aizpildāt veidlapu, jūs novirzīs uz nākamo aptauju, pēc kuras sekos vēl viena, un tā tālāk. Šādā veidā kibernoziedznieki piepelnās – vienkārši tiek piesaistīti apmeklējumi. Viņi vienkārši vāc klikšķus tādu organizāciju sākumlapās, kuras par tiem maksā komisijas maksu. Problēma ir tāda, ka, ikreiz noklikšķinot šādu saiti jūs ne tikai varat nonākt vietnē, kura piedāvā aizdomīgus pakalpojumus vai šaubīgas preces, bet inficēties ar, piemēram, izspiedējvīrusu vai banku Trojas zirgu.

Kā noskaidrojuši drošības eksperti, par šāda veida krāpšanas upuriem, šķiet, ir kļuvuši vairāki desmiti tūkstošu vai vairāk YouTube lietotāju (lai gan pētnieki piebilst, ka viņu statistika nebūt neatspoguļo faktiskos problēmas apmērus) – kuri nonākuši vismaz līdz viltus interneta lapu apmeklējumiem.

 

Kā pasargāt sevi no YouTube pikšķerēšanas

  • Aplūkojiet uzaicinājumus vai tiešos sūtījumus ar zināmām aizdomām. Vispirms noskaidrojiet, kas īstenībā ir sūtītājs. Pārbaudiet, vai kanāls marķēts kā oficiāls, un pēc tam kritiski pārlūkojiet visu tā saturu.
  • Neievadiet savu personīgo informāciju interneta vietnēs, uz kurām ved saites no YouTube platformas saņemtajos paziņojumos. Diemžēl, ja piedāvājums izklausās pārāk vilinošs, lai būtu reāls, tas tāds, visticamāk, arī nav.
  • Izmantojiet uzticamu antivīrusu risinājumu, lai saņemtu paziņojumus ikreiz, kad jūsu noklikšķinātā saite ved uz pikšķerēšanas vai cita veida kaitīgām interneta lapām.

Izmantoti Kaspersky Lab materiāli.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

− 3 = 3

Uz augšu