Sākumlapa » Apdraudējumi » Latvija iekļauta Top 10 valstu sarakstā pēc šifrējošās ļaunprogrammatūras apdraudējumu līmeņa

Latvija iekļauta Top 10 valstu sarakstā pēc šifrējošās ļaunprogrammatūras apdraudējumu līmeņa

Viena no lietām, ko es parasti pārbaudu, sākot lasīt kādu IT drošības pārskatu, ir tas, vai tajā ir atrodams Latvijas vārds. Lai arī robežas globālajā tīmeklī šķiet neeksistējošas, tomēr katrai valstij arī kibertelpā ir savas īpatnības un atšķirības un, galu galā, mūs jau pārsvarā satrauc, kas notiek tepat mājās. Veicot ierasto meklējumu nesen iznākušajā pārskatā “Kaspersky Security Bulletin 2015. Overall statistics for 2015“, mani sagaidīja pārsteigums, jo Latvijas vārdam klāt rādījās cipars 4. No pieredzes varu teikt, ka tas ir pavisam neikdienišķs notikums.

Pārskatā Latvija tiek minēta to valstu desmitniekā, kuru interneta lietotājiem visvairāk ir nācies sastapties ar šifrējošo ļaunprogrammatūru. Un patiešām, ja mēs atskatīsimies uz šī gada notikumiem Latvijas kibertelpā, tad gads iesākās ar šifrējošo izspiedējvīrusu uzbrukumiem un arī noslēdzas ar CERT.LV brīdinājumu par to, ka grāmatvežiem jāuzmanās no viltus neapmaksātiem rēķiniem, aiz kuriem atkal slēpjas šifrējošie izspiedēji. Un tā, Latvija pēc drošības risinājumu izstrādātāja Kaspersky Lab datiem ierindojas 7. vietā starp TOP 10 valstīm pasaulē, kuras, acīmredzot, ir tikušas pakļautas visintensīvākajiem uzbrukumiem no šifrējošo izspiedējvīrusu izplatītāju puses.

 

Visvairāk šifrējošo izspiedējvīrusu uzbrukumiem pakļauto valstu TOP 10.

Visvairāk šifrējošo izspiedējvīrusu uzbrukumiem pakļauto valstu TOP 10.

Tomēr mums nepietiek tikai ar šifrējošajiem izspiedējvīrusiem. Pēc kopējā apdraudējumu līmeņa tiešsaistē Latvija ir ierindota 11. vietā pasaulē starp Kataru un Nepālu. Jāpiezīmē, ka šajā TOP 20, kas ietver augsta riska valstis, 18. vietā ir nokļuši mūsu kaimiņi – Lietuva.

 

TOP 20 valstis, kuru lietotāji pakļauti vislielākajam riskam tiešsaistē.

TOP 20 valstis, kuru lietotāji pakļauti vislielākajam riskam tiešsaistē.

Noslēdzot šo neiepriecinošo statistiku, jāmin, ka, lai arī Latvija nav iekļauta starp TOP 20 valstīm, kurās ir maksimāli augsts lokālo apdraudējumu līmenis (ļaunprogrammatūras faili datu nesējos), arī šeit mēs esam starp augsta riska valstīm ar 45,9% lietotāju, kuri gada laikā vismaz vienreiz ir sastapušies ar lokālu apdraudējumu.

Ko nozīmē šī statistika mums kā interneta lietotājiem? No salīdzinoši mierīga Latvijas interneta segments šogad ir pārvērties par diezgan augsta riska kibervidi. Tas, savukārt, nozīmē, ka mājas ierīcēm vēl rūpīgāk jāizvēlas drošības programmatūra un vēl savlaicīgāk jāveic programmatūras atjauninājumi. Līdz ar šifrētāju attīstību ir ļoti aktualizējies arī datu rezerves kopiju jautājums. Uzņēmumiem, savukārt, nopietni jāpārdomā sava drošības politika un jāseko tās rūpīgākai izpildei. Jā, šie ieteikumi ir simts reizes dzirdēti un skan apnicīgi, bet tie balstās uz augstāk minētajiem statistikas datiem un speciālistu konstatētiem faktiem. Nocitēšu informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas CERT.LV iknedēļas atskaiti no šī gada oktobra otrās puses: “Līdz šim konstatētie inficētie datori ir saturējuši novecojušu programmatūru, nav ieviesta drošības politika un pretvīrusu risinājumi ir izvēlēti tādi, kas pieejami bezmaksas.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

+ 84 = 92

Uz augšu