Sākumlapa » Apdraudējumi » Līdz ar tāldarbu Latvijā strauji kāpis kiberuzbrukumu skaits

Līdz ar tāldarbu Latvijā strauji kāpis kiberuzbrukumu skaits

Līdz ar koronavīrusa izplatīšanos pasaulē arvien vairāk cilvēku noteiktās biznesa nozarēs, valsts pārvaldē un izglītībā ir pārgājuši uz tāldarbu. Kā atzīmē kiberdrošības eksperti, tas ir izraisījis strauju kāpumu tādu attālinātā darba tehnoloģiju izmantošanā kā Remote Desktop Protocol (RDP) un Virtual Private Network (VPN). Jaunu mērķu parādīšanās kibertelpā ir likumsakarīgi uzkurinājusi dažāda līmeņa kiberuzbrucēju vēlmi izmēģināt savus spēkus, mēģinot ielauzties tajos.

 

 

Kiberdrošības uzņēmums Kaspersky preses ziņā informē, ka statistika liecina par krasu kiberuzbrukumu skaita pieaugumu Latvijā no 2020. gada 10. marta — daždien uzbrukumiem pakļauto ierīču skaits palielinājās gandrīz piecas reizes. Maksimums sakrīt ar laiku, kad notika pāreja uz tāldarbu, reaģējot uz valdības ārkārtas ierobežojošajiem pasākumiem, lai izlīdzinātu koronavīrusa (Covid-19) izplatības līkni valstī.

 

Tīkla uzbrukumu kāpums Latvijā 2020. g. martā. Avots: Kaspersky preses ziņa.

Tīkla uzbrukumu kāpums Latvijā 2020. g. martā. Avots: Kaspersky preses ziņa.

Kaspersky Starptautiskās pētniecības un analīzes grupas (GReAT) vecākais drošības pētnieks Māhers Jamuts stāsta: “Reģionā daudz biežāk notiek mēģinājumi ielauzties organizāciju sistēmās, lai pārņemtu to vadību, sabotētu to darbu vai piekļūtu konfidenciālai informācijai. Tāldarbs sniedz kibernoziedzniekiem lielisku iespēju uzbrukt ierīcēm, it sevišķi tām, kurām ne vienmēr ir ieviesti pietiekami IT drošības pasākumi. Novērotais lai arī īslaicīgais, bet krasais pieaugums liek domāt, ka, ņemot vērā pašreizējos apstākļus, kibernoziedznieki nopietni pievērsās neaizsargātu ierīču meklējumos, iespējams, tāpēc, ka šajā laikposmā strauji audzis tāldarba protokolu daudzums — par to liecina arī uzbrukumu skaita pieauguma turpināšanās līdz nedēļas nogalei.”

 

Tīkla uzbrukumu sadalījums pēc to veidiem Latvijā no 2020. g. 2. marta līdz 1. aprīlim. Avots: Kaspersky statistika portālā Securelist.com.

Tīkla uzbrukumu sadalījums pēc to veidiem Latvijā no 2020. g. 2. marta līdz 1. aprīlim. Avots: Kaspersky statistika portālā Securelist.com.

Tika novēroti dažādu veidu uzbrukumi, tomēr lielākā daļa no tiem bija mēģinājumi iekļūt tīklā ar Remote Desktop Protocol (RDP) paroļu pārlasi — atkārtotiem mēģinājumiem ar dažādām rakstzīmju kombinācijām. Šis paņēmiens ir ļoti izplatīts un mēdz būt sekmīgs vāju vai atkārtoti izmantotu paroļu gadījumā.

Jāatgādina, ka RDP paroļu pārlasi iekļuvei datortīklos ir iecienījuši šifrējošās ļaunprogrammatūras operatori. Saskaņā ar jaunākajām tenedencēm, viņi nesteidz uzreiz šifrēt datus, bet gan veic izpēti un datu zādzības. Tam seko datu šifrēšana un draudi publiskot nozagtos datus – vairāki kibernoziedznieku grupējumi jau ir izveidojuši īpašas datu publiskošanas vietnes izpirkuma nemaksātājiem. Bez izspiedējiem, protams, var būt arī citi “interesenti”. Jebkurā gadījumā atbildīgajām personām var noderēt rekomendācijas “Securing Remote Desktop (RDP) for System Administrators“.

Kaspersky galvenie ieteikumi, kas darbiniekiem jāievēro, strādājot attāli, ir sekojoši:

  • izmantojiet virtuālo privāto tīklu, lai droši izveidotu savienojumu ar uzņēmuma tīklu;
  • visur, kur iespējams, izmantojiet daudzfaktoru autentifikāciju;
  • nodrošiniet, lai visas uzņēmuma ierīces, tostarp mobilie tālruņi, piezīmjdatori un planšetdatori, ir aizsargātas ar piemērotu drošības programmatūru;
  • atdaliet personīgās ierīces/privāto dzīvi no uzņēmuma datoriem;
  • nodrošiniet, lai regulāri tiek ieinstalēti jaunākie pieejamie atjauninājumi;
  • lietojiet tikai uzņēmuma apstiprinātu telekonferenču programmatūru;
  • ievērojiet kiberdrošības pamatnoteikumus: nereaģējiet uz e-pasta vēstulēm no svešiniekiem vai nezināmiem avotiem; neatveriet pielikumus, kas saņemti no nepazīstamiem sūtītājiem; lietojiet tikai stipras paroles; neizpaudiet paroles; neveidojiet savienojumu ar neaizsargātu vai publisku Wi-Fi.

 

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

− 1 = 1

Uz augšu