Sākumlapa » Apdraudējumi » No mīlestības līdz naidam — viena parole

No mīlestības līdz naidam — viena parole

Mēs bieži mēdzam stāstīt par to, cik svarīgi sargāt savus personiskos datus no citiem cilvēkiem. Mūsdienu tehnoloģijas ļauj cilvēkam gan sevi parādīt, gan uz citiem paskatīties, taču šai medaļai ir arī otra puse: ir arvien grūtāk glabāt savus noslēpumus.

 

 

Kā liecina nesen veiktais globālais Kaspersky Lab un sabiedriskās domas izpētes uzņēmuma Toluna pētījums, 8 no 10 aptaujātajiem uzskata, ka katram ir tiesības uz privātumu, taču daudzi lietotāji tik un tā neizceļas ar modrību.

Privātuma robežas kļūst sevišķi neskaidras, kad runa ir par attiecībām. Gandrīz puse iemīlējušos cilvēku dalās ar savu kontu un ierīču parolēm un PIN kodiem, bet ceturtā daļa var atbloķēt partnera ierīci ar savu pirksta nospiedumu. Turklāt lielākā daļa — 70 % — ir pārliecināta, ka attiecības ir svarīgākas par privātumu. Bet vai tiešām tā ir? Šajā ierakstā pastāstīsim, kādas sekas var būt digitālajai intimitātei.

Abiem kopīgs privātums

Mēs ļaujam saviem mīļotajiem piekļūt mūsu datorierīcēm, jo vēlamies parādīt, ka mums nav nekādu noslēpumu. Lielisks pirmais solis ceļā uz savstarpēju uzticēšanos, vai ne? Bet tikpat labi zināms, ka ceļš uz elli ir bruģēts ar labiem nodomiem.

Iedomājieties, kā jūtas puisis, kurš izlasa savas meitenes saraksti ar draudzeni, kad abas apspriež viņa uzvedību. Un cik slikti jūtas abi partneri, ja viens no viņiem pāragri uzzina, kāds pārsteigums tiek viņam gatavots Sv. Valentīna dienā! Vai jaunam modes dizainerim izdosies paskaidrot mīļotajai, ka albums ar modeļu fotogrāfijām viņam vajadzīgs darbam, nevis citiem nolūkiem? Un vai viņa spēs iestāstīt tam pašam modes dizainerim, ka viņai nav nekādu maigu jūtu pret skolasbiedru, ar kuru paredzējusi satikties nākamajā dienā?

Bet paskaidrojumi droši vien būs vajadzīgi. Apmēram trešdaļa aptaujas dalībnieku laiku pa laikam slepus vēro savas „otrās pusītes” virtuālo dzīvi. Starp tiem, kuriem ir pamats šaubīties par attiecību nākotni, ar partnera izspiegošanu nodarbojas jau gandrīz katrs otrais.

Laiku pa laikam šie neprofesionālie detektīvi tiek pieķerti „nozieguma” vietā, un tas neizbēgami izraisa attiecību noskaidrošanu, vai arī viņi paši izsaka pretenzijas partnerim, jo ierauga šaubīgus materiālus. Starp aptaujātajiem 33 % atzinās, ka ir sastrīdējušies tādēļ, ka otrā puse datorā ieraudzījusi informāciju, kura nav bijusi tai paredzēta.

Un ja nu viss pagalam?

Kā redzam, neskaidras privātuma robežas nebūt nenostiprina divu cilvēku attiecības. Dažreiz strīdi, kuru iemesls ir konfidenciālas ziņas par partneri, var izraisīt pat attiecību izbeigšanu. Turklāt pētījums liecina, ka katrs ceturtais glabā sava mīļotā ierīcēs intīmus materiālus — saraksti, fotogrāfijas, video, — bet daži uztic partnerim savu finanšu un darba informāciju. Pēc attiecību pārtraukšanas tas viss paliek otra cilvēka rīcībā.

Pamests un aizvainots cilvēks bieži vien ir gatavs atriebties par garīgo traumu. Tāpēc 12 % aptaujāto publiski atklāj savu partneru privāto informāciju vai grasās to darīt — un tikpat daudzi cenšas sabojāt viņu datorierīces. Katrs piektais pēc šķiršanās turpina sekot bijušajam mīļotajam, izmantojot viņam uzticētos sociālo tīklu kontus, kuriem nereti aizmirsts nomainīt paroli. Bet 10 % cilvēku ar salauztu sirdi atzīstas, ka pārdzīvojumu dēļ tērējuši internetā partnera naudu.

Interesanti, ka aktīvu darbību pret savām bijušajām „sirdspuķītēm” uzsāk galvenokārt vīrieši: 17 % stiprā dzimuma pārstāvju pēc šķiršanās cenšas kaut ko publiski atklāt par partneri un tikpat daudzi cenšas izmantot savtīgos nolūkos partnera personiskos datus. Sievietes tā rīkojas attiecīgi 7 % un 8 % gadījumu. Toties sievietes ir iecienījušas bijušā partnera izsekošanu: to atzīst katra trešā dāma, kamēr starp vīriešiem tādu izsekotāju ir tikai 28 %. Daiļā dzimuma pārstāves satraukumā mazliet biežāk mēdz arī izdzēst ierīcē visu, kas varētu atgādināt par izbeigtajām attiecībām.

Kā jārīkojas?

Jebkurā gadījumā gan vīriešiem, gan sievietēm nepieciešama vērīgāka attieksme pret savu personisko informāciju. Nav nemaz tik grūti nosargāt gan savu reputāciju, gan naudas maka saturu un pat attiecības ar partneri. Pietiks, ja iegaumēsiet: mīlestība ir laba lieta, bet ar personisko informāciju labāk nevajag dalīties. Tādēļ mēs iesakām mīlētājiem ievērot dažus vienkāršus noteikumus.

  • Uzreiz vienojieties ar partneri par jūsu privātuma robežām. Jums abiem ir informācija, kuru nevajadzētu izpaust otram. Svarīgi, lai jūs abi saprotat, ka labas attiecības un savstarpēju uzticēšanos garantē arī spēja atzīt partnera tiesības kaut ko slēpt.
  • Labi apdomājiet, kuras paroles esat gatavs uzticēt „otrai pusei” un kuras ne. Ja šķiraties, tad neaizmirstiet nomainīt tās paroles, kuras ir zināmas partnerim. Paroles daudz vieglāk pārvaldīt, piemēram, ar paroļu pārvaldības programmatūras (Password Manager) palīdzību (tiem, kuri lieto Kaspersky Total Security (30-dienu bezmaksas pilnfunkcionāls izmēģinājums), ir pieejams multiplatformu paroļu pārvaldnieks).
  • Ja jums nav izdevies saglābt attiecības, tad pieraugiet, lai pēc šķiršanās svešajās ierīcēs nepaliktu kompromitējoša informācija par jums. Kārtīgi izdzēsiet datnes, lai bijusī simpātija nevarētu tās atjaunot un izmantot jums par sliktu (tiem, kuri lieto Kaspersky Total Security (30-dienu bezmaksas pilnfunkcionāls izmēģinājums), drošu datu dzēšanu palīdzēs veikt funkcija File Shredder).
Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

1 Komentāri

  1. Manuprāt tā ir ne tikai neuzticēšanās, bet arī necieņa ložņāt pa citu cilvēku privātajiem epastiem, fb utml….

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

82 − 81 =

Uz augšu