Sākumlapa » Apdraudējumi » Oriģinālā izspiedējvīrusa Petya autors nopublicē atšifrēšanas atslēgu

Oriģinālā izspiedējvīrusa Petya autors nopublicē atšifrēšanas atslēgu

Diez vai būs kāds interneta lietotājs, kurš pēdējā laikā nebūs dzirdējis vārdu Petya šifrējošo izspiedējvīrusu kontekstā. Nesenais kiberuzbrukums Ukrainā, kas aizķēra arī daudzus uzņēmumus un iestādes visā pasaulē, vēl arvien tiek pētīts un izmeklēts. Lai gan sākotnēji mediji rakstīja par Petya uzbrukumu, jau drīz tika konstatēts, ka pie vainas nav oriģinālais šifrējošais izspiedējvīruss Petya, bet gan kaut kas cits, kurā izmantots šis tas no Petya. Tāpēc Ukrainā izmantotajai ļaunprogrammatūrai parādījās nosaukumi NotPetya un ExPetr.

 

 

Šobrīd nav zināms kā iespaidā, bet oriģinālā Petya autors vai autori, kuri dēvē sevi par Janus Cybercrime Solutions, šonedēļ ir nopublicējuši atšifrēšanas atslēgu. Kā to pēc notestēšanas ir apstiprinājis Kaspersky Lab pētnieks Antons Ivanovs, tā ļauj atšifrēt datus, kas nošifrēti ar jebkuru no Petya versijām.

 

Notikums ar atslēgas nopublicēšanu pats par sevi ir interesants, bet tā praktiskā lietderība diez vai būs liela, jo lielākā daļa oriģinālā Petya uzbrukumu notika 2016. gadā. Tomēr tas vēlreiz parāda, ka cietušajiem šifrētos datus ir jēga saglabāt, pat ja tos nevar atgūt uzreiz. Kā redzam, tad pēc zināma laika var parādīties arī šāda veida iespējas. Diemžēl nesenajā NotPetya/ExPetr uzbrukumā cietušajiem Petya atšifrēšanas atslēga neko nedod, jo, kā jau tika teikts, tā ir cita ļaunprogramma.

2016. gadā Janus bija ļoti aktīvi, reklamējot šifrējošo izspiedējvīrusu kā servisu. Viņi piedāvāja jebkuram iesaistīties noziedzīgajā naudas pelnīšanā ar Petya un Mischa izspiedājvīrusu kombināciju. Pēc ilga klusuma perioda viņi atkal uzpeldēja, lai paziņotu, ka viņiem nav nekāda sakara ar neseno NotPetya jeb ExPetr globālā mēroga incidentu. Viņu kontā ir arī konkurējošās izspiedējprogrammas Chimera serveru uzlaušana un atšifrēšanas atslēgu nopludināšana pagājušajā gadā.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

6 + 1 =

Uz augšu