Sākumlapa » Apdraudējumi » Pirātisko spēļu bīstamība

Pirātisko spēļu bīstamība

Reklāmprogrammatūra, Trojas zirgi un cita ļaunprogrammatūra nav vienīgais iemesls, kāpēc nevajag lejupielādēt nelegālas spēles.

Kamēr vien geimeri meklēs bezmaksas programmas nelicencētu spēļu kopiju, programmatūras uzlaušanas rīku un citu labumu veidā, kibernoziedznieki turpinās viņus aplaupīt, bet kiberdrošības eksperti turpinās vērst uzmanību uz briesmām, ar kurām saskaras geimeri. Lūk, kas ir atrasts pēdējā gada laikā.

Kiberuzbrukumi geimeriem

Kaspersky eksperti veikuši pētījumu, kā kibernoziedznieki iegūst naudu no tiem geimeriem, kuri taupa gan uz spēļu izmaksām, gan drošības rēķina, bet galu galā kopā ar spēlēm (vai to vietā), kuras viņi lejupielādē, saņem pavisam negaidītas programmas.

Varbūt vēlaties kādu reklāmu?

Visbiežāk sastopamais nepatīkamais pārsteigums, ko skopākie geimeri atrod savās populārajās spēlēs, ir reklāmprogrammatūra. Lai gan parasti reklāmprogrammatūra nav īpaši kaitīga, tā mēdz būt ļoti kaitinoša. Ieguvuši šo nelūgto viesi savā datorā vai viedtālrunī, lietotāji ir spiesti nepārtraukti vērt ciet reklāmas, uznirstošus videoklipus un pārlūkprogrammas lapas, kuras viņi paši nemaz nav atvēruši.

Kriptovalūtas rakšana — mūžīgs apdraudējums

Starp nepatīkamām lietām, ko lietotāji var iegūt līdz ar pirātiskajām spēlēm, kriptovalūtas racēji tiek vērtēti daudz augstāk nekā reklāmprogrammatūra. Geimeri ar saviem uztjūnētajiem datoriem un jaudīgajām videokartēm ir ideāls mērķis kriptovalūtas racēju ielādētājiem — un racējs, kas slēpjas spēlē ar augstām sistēmas prasībām, diezgan ilgi var palikt nepamanīts, bet tikmēr dators kalpo nezināmam ļaundarim.

Swarez: briesmas meklēšanas rezultātu galvgalī

Lielākā daļa geimeru zina, ka legālas spēles var iegādāties specializētos veikalos, piemēram, Steam. Bet, lai iegūtu “Minecraft crack” vai “virus-free FIFA”, viņi izmanto interneta meklētājus. Savukārt kibernoziedznieki tos izmanto citādi — izveido vietnes, kur piedāvā bezmaksas atslēgas, uzlauzējus un atbloķētas spēļu versijas ar Trojas zirgiem un tad “paceļ” šīs vietnes meklēšanas rezultātu pirmajā lapā. Vai arī viņi ielādē inficētas pirātiskās kopijas jau esošās nelicencēto programmu vietnēs.

Tieši tādā veidā tiek izplatīts ielādētājs Swarez. Lietotājus, kuri mēģina lejupielādēt, piemēram, Minecraft uzlauzējus, gara pāradresāciju virkne aizved uz lapu ar ZIP arhīvu, kurā, savukārt, atrodas vēl viens ar paroli aizsargāts ZIP arhīvs un teksta fails ar atslēgu. Kad šo arhīvu atarhivē, Swarez tiek ielādēts nelaimīgā geimera ierīcē, kur tas lejupielādē spiegprogrammatūru Taurus — Trojas zirgu, kas veic ekrānuzņēmumus un zog kriptovalūtas makus, darbvirsmas failus un paroles, kā arī citus pārlūkprogrammās saglabātos datus.

Viltots Minecraft Android ierīču lietotājiem

Minecraft joprojām ir ļoti populāra kiberuzbrukumu ēsma, ko lieto viedtālruņos un planšetdatoros. Jau 2020. gadā Kaspersky veikalā Google Play atrada vairāk nekā 20 kaitīgas lietotnes, kas bija nomaskētas kā šīs spēles modifikācijas, un šogad atkārtojas tas pats.

Šī spēle kalpo arī kā ļaunprogrammatūras Hqwar aizsegs, kas paziņo par instalēšanas kļūdu un tad liek lietotājam atinstalēt lietotni. Patiesībā tā noņem tikai ikonu, bet ļaunprogrammatūra paliek un slepeni darbojas, lai iegūtu internetbankas pieejas datus.

Trojas zirgs Vesub, nomaskēts kā Brawl Stars un PUBG

Vēl viens viltīgas ļaunprogrammatūras piemērs ir Vesub, kas slēpjas spēļu Brawl Stars un PUBG pirātiskajās Android versijās.

Kad to palaiž, lietotājam šķiet, ka programmatūra ļoti lēni ielādējas — un pēc tam nekas vairāk nenotiek. Upuris redz, ka spēle nedarbojas, un met mieru. Tajā brīdī ikona pazūd no ekrāna, bet Trojas zirgs paliek ierīcē un sāk strādāt.

Patiesībā šīs neīstās palaišanas laikā notiek datu vākšana: Vesub apkopo sistēmas datus un saņem papildu norādījumus. Pēc tam, darbojoties fonā, tas var abonēt upurim maksas pakalpojumus, sūtīt īsziņas no viedtālruņa, atskaņot YouTube videoklipus, apmeklēt lietotņu lapas veikalā Google Play un atvērt reklāmas vietnes.

Un tad vēl pikšķerēšana

Tagad jums jau vajadzētu saprast, ka pirātisku spēļu lejupielādēšana rada daudz vairāk problēmu, nekā ir vērtas pašas spēles. Ja tā ir, tad spēlēšana jums būs daudz drošāka. Tomēr jums nepieciešams zināt vēl par citiem veidiem, kā kibernoziedznieki izmanto geimeru tieksmi pēc bezmaksas labumiem: viņi piedāvā spēļu paketes ar 99% atlaidi, sola bez maksas vai gandrīz bez maksas piešķirt daudz spēļu valūtas un uzaicina geimerus piedalīties fiktīvos turnīros.

Slēpjoties aiz slaveniem nosaukumiem no FIFA 21 un Apex Legends līdz GTA Online un Pokemon Go, kibernoziedznieki vāc upuru e-pasta adreses, lietotājvārdus un pieejas datus sociālajos tīklos, kā arī informāciju par spēlēm. Pat bez parolēm par šādu informāciju var dabūt labu cenu Darknet tīklā. Vai vēl jāatgādina, ka, ievadot savu paroli neoficiālā vietnē, jūs riskējat zaudēt savu kontu?

Lai gan vēl sliktāk ir tad, ja upuris piekrīt sniegt maksājumu kartes datus, lai prasītājs tos “pārbaudītu”. Jūs jau varat iedomāties, kas notiek tālāk.

Kā iegūt spēles bez riska

Riski, ar kuriem saskaras geimeri, nav nekas jauns vai neparasts. Lai gan geimeri, šķiet, mīl riskēt, jūs varat spēlēt droši tad, ja ņemsiet vērā dažus saprātīgus ieteikumus:

  • Pērciet (jā, pērciet gan!) spēles tikai oficiālajos veikalos. Jūs tik un tā varat ietaupīt naudu par videospēlēm, un jums nav jālien lamatās. Piemēram, spēļu izdevēji regulāri rīko izpārdošanu un laiku pa laikam pat dāvina savas spēles. Sagaidot oficiālās atlaides, jūs ne tikai samazināt ļaunprogrammatūras iekļūšanas iespēju jūsu ierīcē, bet arī atbalstāt izstrādātājus un savlaicīgi saņemat jaunākos labojumus savām iecienītākajām spēlēm.
  • Esiet piesardzīgi, lejupielādējot spēles. Kibernoziedznieki bieži reklamē savas viltotās lapas, uzdodot tās par pazīstamiem tiešsaistes veikaliem. Diemžēl šajā gadījumā jūs nevarat pilnībā uzticēties interneta meklētājiem. Tāpēc vienkārši lejupielādējiet attiecīgās platformas oficiālo lietotni (ja tāda ir), izmantojiet saglabātu vietnes grāmatzīmi vai ierakstiet adresi ar roku.
  • Pārbaudiet izmantoto pakalpojumu drošības iestatījumus. Skatiet drošības pamācību, piemēram, Discord platformā.
  • Datorā un viedtālrunī instalējiet drošu antivīrusu risinājumu un nekad to neizslēdziet. Par spīti plaši izplatītiem maldiem antivīrusu programmatūra neizraisa spēļu palēnināšanos — it īpaši tad, ja tā ir pareizi konfigurēta.

Izmantoti Kaspersky materiāli.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

17 + = 27

Uz augšu