Sākumlapa » Apdraudējumi » Šifrētās pilsētas

Šifrētās pilsētas

Kiberuzbrukumu skaits ASV pilsētu administrācijām palielinās. Mazāk nekā divus mēnešus ilgā laika posmā jau trešā pilsēta cieš no viena un tā paša apdraudējuma — izspiedējvīrusa.

Baltimorai Merilendas štatā tika uzbrukts 7. maijā. Pilsētas administrācija nolēma nepadoties izspiedēju prasībām un cieta zaudējumus vairāk nekā 18 miljonus USD apmērā, par ko liecina sākotnējais novērtējums. Dažas nedēļas vēlāk notika uzbrukums Rivjēra Bīčai Floridas štatā. Pilsētas datoru saturs tika nošifrēts un amatpersonas nolēma samaksāt izspiedējiem 65 bitmonētas jeb apmēram 600 000 USD.

 

 

Vēl pēc nedēļas notika uzbrukums vēl vienai pilsētai tajā pašā štatā — Leiksitijai. Šoreiz pilsētas administrācija izrādīja vēl mazāk pretestības un tas beidzās ar šķiršanos no gandrīz pusmiljonu dolāru lielas izpirkuma maksas. Nav zināms, vai viņi spēja atšifrēt kodētos datus, tomēr administrācija apliecināja, ka uzbrucēji ir atsūtījuši šifra atslēgu.

Šis nav jauna uzbrukumu viļņa sākums. Nav tālu jāmeklē citi, līdzīgi incidenti — Atlantā, Džordžijas štatāDžeksonkauntijā, Džordžijas štatāOlbani, Ņujorkas štatā un citviet.

 

Maksāt vai nemaksāt?

Kā rāda Baltimoras piemērs, daudz neizdevīgāk ir cīnīties ar uzbrukuma sekām nekā samaksāt izspiedējiem. Iespējams, ka tieši šī incidenta nodarīto zaudējumu aprēķins bija tas apstāklis, kas ietekmēja Rivjērabīčas un Leiksitijas administrāciju piekrist izpirkuma izmaksai.

Lēmums samaksāt, protams, ir saprotams. Kad izspiedējvīruss paralizē pilsētas servisus, mēs saskaramies ne tikai ar finansiāliem zaudējumiem, bet arī ar draudiem cilvēku veselībai un labklājībai. Tomēr, ik reizi, kad pilsēta samaksā prasīto, uzbrucēji saņem skaidru apstiprinājumu tam, ka viņu pūles nav veltīgas. Tādēļ viņi izvēlas nākamo upuri un turpina tādā pašā garā. Tas ir viens no iemesliem, kādēļ FIB un ar informācijas drošību saistītās kompānijas neiesaka maksāt izpirkumu.

 

Kā izvairīties no datu šifrēšanas

Gandrīz visas izspiedējvīrusu infekcijas tiek veidotas pēc viena scenārija: kāds pilsētas administrācijā saņem vēstuli, kurā iekļauta ļaunprogrammatūras saite, un, neapzinoties draudošās briesmas, iedarbina šo ļaunprogrammatūru, kura izmanto sen zināmas operētājsistēmu ievainojamības vai kādu citu programmu datu šifrēšanai. Dažreiz (arī izmantojot zināmas ievainojamības) ļaunprogrammatūra izplatās pa visiem upura lokālajā tīklā esošajiem datoriem. Šo iemeslu dēļ mums ir trīs galvenie ieteikumi.

  • Savlaicīgi atjauniniet visu programmatūru un pirmkārt — operētājsistēmas.
  • Izmantojiet drošības risinājumus, kas spēj tikt galā ar zināmu un vēl neatklātu ļaunprogrammatūru. Arī tad, ja jums jau ir aizsardzība, jūs varat izmantot Kaspersky Anti-Ransomware Tool kā papildus aizsardzības līmeni — tas spēj sadarboties ar citu kompāniju izstrādātajiem drošības līdzekļiem.
  • Apmāciet darbiniekus atpazīt un aizsargāties no sociālās inženierzinātnes tehnikām, kuras noziedznieki izmanto, lai ielauztos korporatīvajos tīklos.

Citu risinājumu starpā Kaspersky piedāvā Kaspersky Interactive Protection Simulation — risinājumu, kurš speciāli izstrādātsvalsts pārvaldes iestāžu vajadzībām. Tas tika radīts projekta COMPACT ietvaros, kuru aizsāka Eiropas Komisija, bet šo risinājumu var izmantot sabiedriskās iestādes visā pasaulē. Nedaudz vairāk par to visu jūs varat uzzināt publikācijā “Valsts pārvaldes iestāžu kiberdrošības uzlabošana Eiropā”.

Izmantoti Kaspersky materiāli.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

60 − 50 =

Uz augšu