Sākumlapa » Apdraudējumi » Uzmanību! Viltus loterija ar nepatīkamu pārsteigumu (papildināts)

Uzmanību! Viltus loterija ar nepatīkamu pārsteigumu (papildināts)

No dažādiem avotiem, ieskaitot CERT.LV, ir pienākušas ziņas, ka Latvijas interneta lietotāju maciņus apdraud viltus loterija, kurā vinnētājiem tiek piesolīti Samsung Galaxy S9, Apple iPhone XS vai iPad Air2, ja lietotājs piekritīšot atbildēt uz 6 jautājumiem.

 

 

Lai paskubinātu cilvēkus uz neapdomīgu rīcību, atbildēm tiek dots it kā limitēts laiks, liekot saprast, ka, ja cilvēks čammāsies, tad uz ierobežoto balvu fondu pretendēs kāds no cits no nejauši 100 izvēlētajiem. Saskaņā ar CERT.LV informāciju, loterijas mērķis ir panākt, ka lietotājs abonē piekļuvi vietnes iqbraintrainer.com resursiem, par ko katru mēnesi no lietotāja bankas konta tiek atvilkti 29 EUR.

 

Viltus loterijas logs kļūdainā latviešu valodā. Avots: Latvijas Telekomunikāciju asociācija.

Viltus loterijas logs neveiklā latviešu valodā. Avots: Latvijas Telekomunikāciju asociācija.

Pēc CERT.LV apraksta, loterija parādās kā uznirstošs logs, lietotājam apmeklējot vietnes, kurās izvietoti inficēti reklāmas baneri vai saites. Loterija ir izveidota tā, lai nolasītu lietotāja IP adresi un pielāgotu tās sākumlapas saturu atbilstoši izmantotajam interneta pakalpojuma sniedzējam un valodai.

Jāatzīmē, ka atšķirībā no krievu valodas varianta latviešu varianta valoda ir neveikla. Tas ļauj izdarīt pieņēmumu, ka viltus loterijas autoram vai autoriem latviešu valoda nav dzimtā.

 

Viltus loterijas logs krievu valodā. Avots: CERT.LV paziņojums.

Viltus loterijas logs krievu valodā. Avots: CERT.LV paziņojums.

Kā informē CERT.LV, loterijas sākumlapā interneta lietotājs tiek aicināts ierobežotā laika sprīdī atbildēt uz 6 jautājumiem, kā arī vēlāk ievadīt savu privāto informāciju: kredītkartes datus, e-pastu, dzīvesvietas adresi utt. Ievadot prasīto informāciju, lietotājs automātiski piekrīt Līguma noteikumiem, kas paredz, ka lietotājam par 1 EUR tiek dots 3 dienu pakalpojuma izmēģināšanas periods, kura laikā it kā iespējams atteikties no pakalpojuma, pretējā gadījumā 4.dienā no lietotāja konta tiek novilkti jau 29 EUR. Uz lietotāja e-pastu tiek atkārtoti nosūtīts Līgums un piekļuves informācija vietnes iqbraintrainer.com resursiem.

 

Par viltus loteriju ir brīdinājis Baltcom.

Par viltus loteriju ir brīdinājis Baltcom.

Būtu maldīgi domāt, ka šo krāpniecību ir izdomājis kāds vietējais sliktais ģēnijs. Mūsdienu kibernoziedzības pasaulei ir raksturīgi izmantot “veiksmīgas” izstrādnes, pielāgojot tās. Interneta plašumos ir atrodama informācija par daudziem līdzīgiem gadījumiem, kuros izmantoti Google, Microsoft, Amazon un citu uzņēmumu vārdi un zīmoli.

 

Viens no daudziem viltus loterijas paraugiem globālajā tīmeklī. Avots: malwaretips.com.

Viens no daudziem viltus loterijas paraugiem globālajā tīmeklī. Avots: malwaretips.com.

 

Papildināts. 2019. gada 10. janvārī Lattelecom atgādināja, ka ir “dzirdējuši par atsevišķiem gadījumiem, kad internetā parādījies aicinājums aizpildīt it kā Lattelecom aptauju, solot iespēju iegūt vērtīgas balvas”.

 


Lattelecom savā vietnē raksta: “Vēršam uzmanību, ka Lattelecom rīkotās aptaujās nekad nelūdz veikt maksājumus un nevāc vairāk informācijas, kā tieši nepieciešams dalībai aptaujā. Aicinām pievērst uzmanību, vai aptaujas, kurās Jūs piedalieties, neatbilst aizdomīgām pazīmēm, un aptaujās nesniegt personas un klienta datus vairāk, kā tas pēc būtības raksturīgi attiecīgai aptaujai, un nekad nesniegt norēķinu un citus uz aptauju neattiecināmus, privātus datus.”

 

Papildināts. 2019. gada 1. februārī Latvijas Pasts paziņoja, ka ir fiksējis vairākus gadījumus, kad, izmantojot uzņēmuma zīmolu, tiek mēģināts īstenot krāpnieciskas darbības, elektroniskā saziņā informējot par viltus loteriju un aicinot pārskaitīt naudu mobilā tālruņa iegūšanai.

 

Viltus loterijas logs krievu valodā. Avots: CERT.LV paziņojums.

Viltus loterijas logs krievu valodā. Avots: CERT.LV paziņojums.

Latvijas Pasts arī norādīja, ka nav organizējis akcijas, kurās tiktu prasīta naudas iemaksa no klientu puses, un nav izsūtījis nekādus šāda veida paziņojumus. Krāpnieku izsūtītā informācija fiksēta gan latviešu, gan krievu valodā, un tajā apgalvots, ka adresāts laimējis mobilo tālruni, ko saņems, atbildot uz jautājumu un iemaksājot noteiktu naudas summu.

 

Viltus loterijas logs krievu valodā. Avots: CERT.LV paziņojums.

Viltus loterijas logs krievu valodā. Avots: CERT.LV paziņojums.

Saskaņā ar Cert.lv informāciju, ja lietotājs ievada savas maksājumu kartes datus, viņš atbilstoši vietnes lietošanas nosacījumiem (Terms & Conditions) veic parakstīšanos uz pakalpojumu, kura izmantošana izmaksā 49.99 eiro mēnesī (pirmās piecas dienas ir bez maksas).

 

Papildināts. 2019. gada 20. martā sociālajā tīklā Facebook kāds lietotājs padalījās ar ekrānuzņēmumu, kas uzskatāmi parāda, ka krāpnieki vēl arvien turpina savas aktivitātes, izmantojot labi pazīstamus zīmolus Latvijā.

 

Viltus loterijas logs angļu valodā. Avots: ieraksts Facebook.

Viltus loterijas logs angļu valodā. Avots: ieraksts Facebook.

Interesanti, ka šoreiz “loterijas” paziņojums Lattelecom vārdā ir angļu valodā.

 

Ko darīt, ja ir gadījies iekrist krāpnieku lamatās?

CERT.LV iesaka! Ja gadījumā esat ievadījis datus, drošības eksperti aicina sekot Līguma norādījumiem un anulēt servisa izmantošanu līgumā noteikto dienu laikā, kā arī drošības nolūkos iesaka sazināties ar savu banku un bloķēt norēķinu karti, lai nākotnē loterijas veidotāji kartes datus nevarētu izmantot citiem ļaunprātīgiem nolūkiem. Ja esat kļuvis par šīs vai līdzīgas loterijas upuri, informējiet par to arī CERT.LV, rakstot uz cert@cert.lv.

AntiVirus.LV atgādina, ka interneta lietotājiem, saņemot jebkāda veida paziņojumus (e-pasts, uznirstošs logs, paziņojums sociālo tīklu saziņas rīkos un citur), jāpievērš uzmanība neparastām detaļām. Tās var būt kļūdas valodā, paziņojuma parādīšanās ar tajā minētu pakalpojumu sniedzēju nesaistītā vietnē, “pārāk labs” piedāvājums utt. Esiet uzmanīgi un lietojiet arī uzticamu aizsardzības programmatūru, kas spēj atklāt un bloķēt daudzus krāpniecības mēģinājumus!

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

1 Komentāri

  1. Ceru kad laimēšu iphone,un komplektā nāks eipordi.Ceru kad laimēšu!!!!!!

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

31 − = 22

Uz augšu