Sākumlapa » Apdraudējumi » Valsts policija: divu nedēļu laikā saņemta informācija par vairāk nekā 328 000 eiro izkrāpšanu

Valsts policija: divu nedēļu laikā saņemta informācija par vairāk nekā 328 000 eiro izkrāpšanu

Valsts policija informē, ka laika posmā no šā gada 11. septembra līdz 24. septembrim Valsts policijas iecirkņos visā Latvijā ir saņemta informācija par apmēram 328 168 eiro izkrāpšanu no iedzīvotājiem.

Visbiežāk iedzīvotāji cietuši no telefonkrāpniekiem, kuri izvilinājuši bankas kontu datus, zvanot un uzdoties par banku darbiniekiem vai citiem finanšu speciālistiem, vai arī nauda ieguldīta apšaubāmās investīciju platformās. Tāpat policija turpina saņemt iesniegumus no iedzīvotājiem, kuri nodevuši savus personīgos un bankas datus noziedznieku rokās, ievadot tos svešinieku atsūtītās interneta vietnēs, kas vizuāli atgādina kurjerkompāniju Omniva Latvija vai DPD Latvija mājaslapas.

Krāpnieku lapa. Avots: CERT.LV.

Pēdējo divu nedēļu laikā visvairāk naudas starptautiskās krāpšanu shēmās zaudējusi kāda Rīgas iedzīvotāja. 22. septembrī Valsts policijas Rīgas Latgales iecirknī tika saņemta informācija no sievietes, kura ziņoja, ka no viņas bankas konta ir pazuduši 19 000 eiro. Cietusī norādīja, ka šā gada vasarā esot izveidojusi kriptovalūtas kontu. Vēlāk viņa saņēmusi telefona zvanu no kāda vīrieša, kurš runājis krievu valodā un uzdevies par “datu aizsardzības” darbinieku, paziņojot, ka ļaundari nelikumīgi izmantojot viņas kriptovalūtas kontu. Pakļaujoties krāpnieka apvārdošanas prasmēm un solījumiem novērst kaitējumu, sieviete atklājusi zvanītājam savus personas datus un internetbankas pieejas datus un paroles. Jāpiemin, ka saruna ar krāpnieku ilgusi no desmitiem rītā līdz sešiem vakarā, un no sievietes konta ir noņemta visa nauda!

Līdzīgu summu šomēnes zaudējusi arī kāda gandrīz 80 gadu veca kundze. Proti, 13. septembrī Valsts policijas Jelgavas iecirknī tika saņemta informācija, ka krāpnieki viņai izkrāpuši 18 000 eiro. Šajā gadījumā krāpnieki bija uzdevušies par SEB bankas darbiniekiem un izvilinājuši piekļuves datus sievietes bankas kontam.

Informācija par līdzīgiem gadījumiem ir saņemta arī citviet Latvijā.

2021. gadā vērojams izteikts krāpšanu gadījumu skaita pieaugums

Saskaņā ar policijas datiem, salīdzinot ar 2020. gadu, 2021. gada 8. mēnešos krāpšanu skaits ir pieaudzis par 80%. Būtiski, ka telefonkrāpšanām un krāpšanām digitālajā vidē parasti ir starptautisks raksturs – policijai ir informācija par vairākiem lieliem zvanu centriem Austrumeiropā. Šajos zvanu centros strādā simtiem noziedznieku, kuri bieži izmantoto maskēšanos, kā piemēram, numuru viltošanu. Šādu krāpšanu problemātika vērojama ne vien Latvijā, bet arī citās Eiropas valstīs. Latvijas Valsts policija aktīvi sadarbojas ar ārvalstu tiesībsargājošām institūcijām starptautiskā izmeklēšanā.

Valsts policija atgādina: ja zvanītāja numurs nav pazīstams, tad sarunas laikā jābūt īpaši piesardzīgam un nedrīkst izpaust savus personas datus. Tāpat, ja nav pārliecības, vai zvanītājs ir tas, par ko uzdodas – jāpārtrauc saruna, jo krāpnieki izdara spiedienu – steidzina un izmanto personas vājās vietas, lai mudinātu pieņemt ātrus un nepārdomātus lēmumus. Ņemot vērā, ka krāpnieki parasti runā krievu valodā, iedzīvotāji ir aicināti īpaši atgādināt saviem krievu valodā runājošajiem paziņām, kaimiņiem un radiniekiem, it sevišķi gados vecākiem cilvēkiem, par šādām krāpšanu shēmām un to, ka nekādos apstākļos nevienam nedrīkst atklāt savus personas datus vai bankas kontu piekļuves datus. Tāpat nedrīkst savos datoros instalēt nepazīstamu personu atsūtītu vai norādītu programmatūru!

Gadījumā, ja ir izkrāpti finanšu līdzekļi, Valsts policija aicina nekavējoties ziņot tai, rakstot iesniegumu: elektroniski bez e-paraksta portālā www.latvija.lv vai elektroniski ar e-parakstu, sūtot uz e-pastu pasts@vp.gov.lv. Plašāka informācija par to, kā ziņot policijai, atrodama Valsts policijas mājaslapā: https://www.vp.gov.lv/lv/ka-zinot-policijai. Informāciju par dažādām aizdomīgām darbībām interneta vidē iespējams nosūtīt izskatīšanai policijai arī mobilajā lietotnē Mana Drošība Android un iOS platformām.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

9 + 1 =

Uz augšu