Sākumlapa » Notikumi » Eiropas Komisija: nav indikāciju par jebkādu apdraudējumu saistībā ar Kaspersky Lab antivīrusu dzini

Eiropas Komisija: nav indikāciju par jebkādu apdraudējumu saistībā ar Kaspersky Lab antivīrusu dzini

Pagājušais gads, lai arī pabeigts ar ienākumu pieaugumu, drošības risinājumu ražotājam Kaspersky Lab nebija vienkāršs. Diez vai ir kāds interneta lietotājs Latvijā, kurš nepamanīja ASV mediju negatīvu publikāju atskaņas mūsu pašu plašsaziņas līdzekļos. Īpašu intensitāti uzbrukumi, kurus citādi nevar nosaukt, ieguva rudenī, kad kā pēc neredzama dirigenta zižļa mājieniem ASV mediji, te vairāki kopā, te atsevišķi atskaņoja tāda paša neredzama komponista baumu simfoniju. Kāpēc baumu? Tāpēc, ka it kā visnotaļ cienījamie laikraksti atsaucās uz “zinošiem” esošiem vai bijušajiem specdienestu darbiniekiem, nesaucot viņus vārdā. Tas vēl nebūtu nekas, bet anonīmo avotu paustās “sensācijas” tajās minētās iestādes vai pat valstis vienkārši atteicās komentēt. Kur nu vēl apstiprināt! Paralēli “sensāciju” birumam medijos, ASV Iekšzemes drošības departaments izdeva rīkojumu par Kaspersky Lab produktu aizstāšanu ar citiem federālajās datorsistēmās, uz ko Kaspersky Lab holdings (reģistrēts Apvienotajā Karalistē) atbildēja ar sūdzībām tiesā ASV.

 

 

Par to, kādi bija iemesli kampaņai pret Kaspersky Lab ASV medijos, mēs parunāsim jau drīz. Tāpat drīz arī izanalizēsim dažus spilgtākos šedevrus, uz kuriem iekrita pat dažs labs politiķis Latvijā. Cerams, ka tas AntiVirus.LV lasītājiem ļaus orientēties drusku augstākā viltus ziņu industrijas līmenī par to, kāds ir Kremļa Kiseļova primitīvismiem.

ASV atzīst pierādījumu neesamību

Bet tagad palūkosimies uz zināmu fināla ievadu ASV kampaņā pret Kaspersky Lab. 2017. gada 14. novembrī notika ASV Kongresa apakškomitejas noklausīšanās par ASV Iekšzemes drošības departamenta direktīvas izpildi. Tur Iekšzemes drošības departamenta augsta amatpersona, nokļuvusi kongresmeņa tiešu jautājumu krustugunīs, pēc neveiklas minstināšanās izspieda patiesību, ka pierādījumu, kas liecinātu par Kaspersky Lab apdraudējumu ASV datorsistēmām, nav (skat. video ar latviešu subtitriem zemāk).

 

 

Jāsaka, ka pēc šīs Kaspersky Lab nevainīguma atzīšanas, kas nāca jau pēc produktu izmantošanas aizlieguma, ASV nekas daudz nemainījās un bija vērojami vēl daži uzbrukumi ASV medijos, kā arī pēc Jevgēņija Kasperska preses konferences Londonā spēlē nekavējoties iesaistījās Apvienotās Karalistes dienesti. Pietika Kaspersky Lab vadītājam publiski apvainot ASV koordinētā uzbrukumā, ko viņš saistīja ar uzņēmuma konsekvento politiku detektēt visu ļaunprogrammatūru neatkarīgi no izcelsmes un mērķa, kā neredzamā dirigenta spēlētajā simfonijā ieskanējās Lielbritānijas Valdības komunikāciju štāba balss ar rekomendāciju izvairīties no Kaspersky Lab produktiem. To gan laikam nevar uzskatīt par aizliegumu, jo arī šobrīd Kaspersky Lab ir tādi klienti kā, piemēram, Londonas policija. Bet tika saņemts nepārprotams mājiens, ka viss turpinās. Un turpinās jau ārpus ASV. Atliek piezīmēt, ka Kaspersky Lab un Lielbritānijas Valdības komunikāciju štāba ceļi ir krustojušies kibertelpā, kad Beļģijas telekomunikāciju uzņēmuma Belgacom tīklos tika atklāta spiegošanas programmatūra Regin. Bet tas jau ir cits stāsts.

Nīderlandē tiek atkārtots ASV scenārijs

Šogad ASV scenārijs ar safabricējumu publicēšanu pret Kaspersky Lab, kam seko politisks lēmums, jau ir realizēts Nīderlandē. Par šo epizodi, kas parāda, ka zināmu spēku netīrās roķeles sniedzas ļoti tālu, mēs jau tikko publicējām informāciju. Tur priekšā ir tiesu darbi par neslavas celšanu.

Eiropas Parlamenta deputāte manipulē ar demokrātiju

Tomēr arī tas nav viss. Zināma rosība jeb iniciatīva, kas tieši mērķēta pret Kaspersky Lab, ir nākusi arī no Eiropas Parlamenta deputātes Annas Fotigas (Polija). Uz savu pirmo mēģinājumu Fotigas kundze saņēma no Eiropas Komisijas oficiālu atbildi ar tajā ietvertu teikumu par to, ka Komisijai nav indikāciju par jebkādiem apdraudējumiem saistībā ar Kaspersky Lab antivīrusu dzini. Tomēr miers neiestājās un Fotigas kundze pacentās starp daudziem svarīgiem punktiem iedabūt rezolūcijā, kas nupat ir pieņemta, savu papildinājumu ar nepatiesu apgalvojumu, acīmredzot, ar aprēķinu, ka rezolūcija tāpat tiks pieņemta daudzu citu ļoti svarīgu lietu dēļ. Viņa tiešā tekstā, protams, bez jebkādiem pierādījumiem nosauca uzņēmumu Kaspersky Lab par apstiprināti ļaunprātīgu. Interesanti, ka līdzīga prakse jau tika novērota ASV, kad sadaļa (ar numuru 1634) par Kaspersky Lab produktu aizliegšanu valdības sistēmās, tika gādīgu roku iebīdīta ikgadējā Aizsardzības budžeta trīsarpus tūkstošu sadaļu dokumentā, ko ASV prezidents Tramps automātiski parakstīja.

Lai gan šai aktivitātei ar Eiropas Parlamenta rezolūciju nav tiešu seku likumdošanā, tas jau ir izsaucis sašutumu daudzos IT drošības speciālistos, jo šis uzbrukums tiešā veidā grauj Kaspersky Lab ciešo sadarbību ar Eiropolu kibernoziedzības apkarošanā un negatīvi ietekmē projektu cīņai pret šifrējošo ļaunprogrammatūru No More Ransom. Kaspersky Lab ir viens no pionieriem sadarbībā ar Eiropolu, bet projekts No More Ransom, kas ir ļāvis atgūt datus desmitiem tūkstošu kibernoziegumu upuru, ir atzīmēts Eiropā kā ļoti veiksmīgs privātā un valsts sektora sadarbības piemērs. Te vietā būtu jautājums, kā interesēs darbojas šādi politiķi, kuri ar viltu mēģina manipulēt ar politiskiem lēmumiem, patiesībā degradējot demokrātijas sistēmu. Bet šis stāsts vēl tikai sākas un pie tā mēs atgriezīsimies atsevišķi.

Eksperti un profesionāļi ir Kaspersky Lab pusē

Ko tad saka IT industrijas eksperti un profesionālie lielie lietotāji, kuriem kritiskā domāšana ir viņu darbs un panākumu ķīla? ASV analītiķi no Gartner savā ikgadējā pārskatā raksta: “Lai gan ASV valdība ir aizliegusi valdības iestādēm izmantot Kaspersky Lab programmatūru, tā nav sniegusi nekādus pierādījumus tam, ka Krievijas valdība ir izmantojusi Kaspersky Lab programmatūru, lai iegūtu konfidenciālu informāciju. Tā nav arī pierādījusi, ka Kaspersky Lab programmatūra būtu ievainojamāka (tehniski vai citādi) nekā jebkura cita piegādātāja antivīrusu programmatūra. Kaspersky Lab 2017. gada beigās iesniedza apelāciju ASV federālajā tiesā, lūdzot atcelt valdības aizliegumu. No tehnoloģiju izstrādes un ļaunprogrammatūras apkarošanas viedokļa Kaspersky Lab piedāvā labus risinājumus jebkurai organizācijai, kuru neierobežo ASV valdības ieteikumi. Par spīti plašsaziņas līdzekļu ziņojumiem par Kaspersky Lab, uzņēmums turpina audzēt savu klātbūtni gala iekārtu aizsardzībā visā pasaulē.”

 

 

Un tas nav viss. Līdz ar atzinībām pārskatos un uzvarām testos Kaspersky Lab par spīti nelabvēļiem ir ieguvis visaugstāko novērtējumu pasaules lielo uzņēmumu un organizāciju pārstāvju atsauksmju apkopojumā! Daudzi droši vien nezina, ka Kaspersky Lab aizsardzību lieto 69 no Fortune 500 kompānijām. Šķiet, ka nomelnošanas pūliņus daudzi IT profesionāļi uztver kā vēl vienu Kaspersky Lab aizsardzības kvalitātes apstiprinājumu, jo īpaši vissarežģītāko valstu sponsorēto spiegošanas un sabotāžas programmu atklāšanā. Sarakstu ar saitēm uz Kaspersky Lab pētījumu atskaitēm par sarežģītiem apdraudējumiem, kuros atklātas to radītāju valodas pazīmes, sākot no krievu un angļu un beidzot ar franču un arābu, var atrast šeit.

Kaspersky Lab būvē jaunu uzticamības standartu

Tā mēs redzam no vienas puses apliecinājumus, ka ar Kaspersky Lab produktiem un pakalpojumiem viss ir vislabākajā kārtībā un tie ir labākie aizsardzībā, no otras puses turpinās rupji un netīri mēģinājumi graut reputāciju. Vai ir redzama izeja un gals šim konfliktam? Kaspersky Lab uzskata, ka risinājums ir jauna veida uzticamības sistēmā, kas jau ir uzsākta būvēt.

 

 

Jaunās pieejas būtība ir tāda, ka programmatūras produkti tiek salikti un digitāli parakstīti autoritatīvas un neatkarīgas trešās puses uzraudzībā no auditēta pirmkoda teritorijā, kas ir neitralitātes etalons – Šveicē. Tāpat tiek kontrolēts datu mākonis, kas arī izvietots datu centros Šveicē, un atjauninājumi, ieskaitot visus antivīrusu atjauninājumus. Vairāk par to visu var uzzināt šeit. Kaspersky Lab cer, ka šādas pieejas ieviešana var ne tikai būt par aizsākumu jaunam uzticamības standartam IT industrijā, bet arī ļaut pretoties IT nozares balkanizācijas procesam, kas lauž izveidojušās sadarbības saites starp kiberdrošības uzņēmumiem, starp valsts un privāto sektoru, negatīvi ietekmējot globālo kiberdrošību kopumā.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

1 Komentāri

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

52 − 50 =

Uz augšu