Sākumlapa » Notikumi » Eiropols paziņo par izspiedējvīrusu uzbrukumos izmantota VPN pakalpojuma slēgšanu

Eiropols paziņo par izspiedējvīrusu uzbrukumos izmantota VPN pakalpojuma slēgšanu

Tiesībaizsargi no 10 valstīm, tajā skaitā no Latvijas, kopīgā operācijā ir apturējuši VPN pakalpojumu sniedzēja VPNLab.net darbību. Pakalpojumu izmantojuši izspiedējvīrusu operatori un ļaunprogrammatūras izplatītāji.

Operāciju, kura notika 2022. gada 17. janvārī, koordinēja Eiropols. Tā ietvēra vienlaicīgas tiesībsargu darbības Vācijā, Nīderlandē, Kanādā, Čehijā, Francijā, Ungārijā, Latvijā, Ukrainā, ASV un Apvienotajā Karalistē. Operācijā tika konfiscēti VPNLab.net izmantotie serveri un pārtraukta pakalpojuma vietnes darbība.

Tiesībsargu paziņojums par domēna pārņemšanu. Avots: Eiropols.

Kibernoziedznieki izmanto VPN (virtuālā privātā tīkla) pakalpojumus, lai slēptu savu īsto atrašanās vietu un identitāti, kā arī samudžinātu savu darbību pēdas, novirzot tīkla trafiku caur vairākiem šifrēšanas tuneļiem. Salīdzinot ar standarta patērētāju VPN pakalpojumiem, risinājumi, kas paredzēti nelikumīgai lietošanai, ir lēnāki un smagāki, jo tiem ir vairāki šifrēšanas un atlēcienu līmeņi.

VPNLab.net bija viens no visilgāk pastāvošajiem un “uzticamākajiem” šāda veida pakalpojumiem, kas tika izveidots 2008. gadā un piedāvāja uz OpenVPN balstītu tehnoloģiju ar 2048 bitu šifrēšanu tikai par 60 ASV dolāriem gadā. Tā serveri atradās dažādās valstīs, piedāvājot relatīvu tuvumu kibernoziedzniekiem visā pasaulē.

“Tiesībaizsardzības iestādes sāka interesēties par pakalpojuma sniedzēju pēc tam, kad vairākas izmeklēšanas atklāja noziedzniekus, kuri izmantoja VPNLab.net pakalpojumu, lai sekmētu nelikumīgas darbības, piemēram, ļaunprogrammatūras izplatīšanu,” ziņo Eiropols. “Citi gadījumi liecināja par pakalpojuma izmantošanu izspiedējvīrusu kampaņu infrastruktūras un sakaru izveidē, kā arī pašu izspiedējvīrusu izvietošanā.”

VPNLab.net īpašnieki un operatori vēl nav identificēti, apsūdzēti vai arestēti. Tomēr tiesībaizsardzības iestādes apgalvo, ka serveru konfiskācijas rezultātā tagad šajā jomā ir vērtīgi pierādījumi. Turklāt tiks rūpīgi pārbaudīti arī tajos glabātie dati, tāpēc policija, iespējams, atklās vairāk kibernoziedzībā iesaistīto dalībnieku.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

− 6 = 4

Uz augšu