Sākumlapa » Notikumi » Francijas izlūkdienests apstiprina: žurnālistu tālruņos atrasta spiegprogrammatūra Pegasus

Francijas izlūkdienests apstiprina: žurnālistu tālruņos atrasta spiegprogrammatūra Pegasus

Francijas izlūkdienesta izmeklētāji apstiprinājuši, ka spiegprogrammatūra Pegasus ir atrasta triju žurnālistu tālruņos, tostarp valsts starptautiskās televīzijas France 24 vadoša darbinieka telefonā.

Šī ir pirmā reize, kad oficiāla iestāde apstiprinājusi starptautiskās izmeklēšanas rezultātus, kas tika iegūti 17 plašsaziņas līdzekļu īstenotajā projektā Project Pegasus. Parīzes bezpeļņas plašsaziņas līdzekļu organizācijai Forbidden Stories un Amnesty International sākumā bija pieejams noplūdināts 50 000 tālruņa numuru saraksts, par kuriem, domājams, kopš 2016. gada ir interesējušies Izraēlas firmas NSO Group klienti, un minētās organizācijas to izplatīja saviem mediju partneriem.

Tagad Francijas Nacionālā informācijas sistēmu drošības aģentūra (ANSSI) kāda televīzijas žurnālista tālrunī konstatējusi NSO Group spiegprogrammatūras digitālās pēdas un ziņojumu par savus atklājumu iesniegusi Parīzes prokuratūrai, kas pārrauga iespējamās mobilo ierīču uzlaušanas izmeklēšanu. ANSSI arī atradusi Pegasus spiegprogrammatūru tālruņos, kas pieder Francijas pētnieciskās žurnālistikas vietnes Mediapart darbiniecei Lenaīgai Bredū un šīs vietnes direktoram Edvijam Plenelam.

Franču politiķi ir šokēti par to, ka noplūdinātajos datos parādās prezidenta Emanuela Makrona, bijušā premjerministra Eduāra Filipa un 14 tagadējo ministru, tostarp tieslietu un ārlietu ministra, mobilo tālruņu numuri. Project Pegasus pētījumi liecina, ka par Makronu un viņa līdzgaitniekiem varētu būt interesējusies Maroka — viens no Francijas tuvākajiem diplomātiskajiem sabiedrotajiem.

Pagājušajā mēnesī, kad parādījās ziņas par Project Pegasus, Makrons lika veikt izmeklēšanu. Pagājušajā nedēļā Izraēlas varas iestādes pārmeklēja NSO Group birojus. Svētdien Izraēlas laikraksts Haaretz ziņoja, ka tiek sasaukta “ārkārtas” konference.

Pegasus ir spiegprogrammatūra, ko uzņēmums NSO Group izstrādā, tirgo un licencē dažādu valstu valdībām visā pasaulē. Ar to, dažkārt arī bez jebkādām darbībām no upura puses, var inficēt tālruņus, kuros darbojas iOS vai Android operētājsistēma. Tā ļauj spiegprogrammatūras operatoriem iegūt no tālruņiem īsziņas, fotoattēlus un e -pasta saraksti, ierakstīt sarunas un slepeni ieslēgt tālruņa mikrofonu.

AntiVirus.LV pirmo reizi rakstīja par Pegasus 2017. gada aprīlī, kad Kaspersky rīkotajā Security Analyst Summit pētnieki no uzņēmuma Lookout pastāstīja, ka Pegasus pastāv ne tikai iOS, bet arī operētājsistēmai Android.

Pētnieki no Lookout pastāstīja par Pegasus priekš Android Kaspersky rīkotajā pasākumā Security Analyst Summit 2017.

Izpētes rezultāti liecina par plašu un nepārtrauktu ļaunprātīgu Pegasus izmantošanu, kamēr NSO Group uzstāj, ka spiegprogrammatūra Pegasus ir paredzēta tikai cīņai ar noziedzniekiem un teroristiem.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

− 3 = 2

Uz augšu