Sākumlapa » Notikumi » Kaspersky Lab sūdz tiesā neslavas cēlājus II

Kaspersky Lab sūdz tiesā neslavas cēlājus II

Šis ir turpinājums rakstam Kaspersky Lab sūdz tiesā neslavas cēlājus I, jo nu Nīderlandē ir notikusi tiesas prāva, kurā apmelotāji ir saņēmuši sev pienākošos tiesas spriedumu. Tāpat kā iepriekš piedāvājam jums Jevgēņija Kasperska vēstījuma tulkojumu.

 

 

Preses brīvībai ir nepieciešama preses atbildība

Apmēram pirms mēneša es rakstīju par to, cik neveiklā stāvoklī nonāca laikraksta De Telegraaf žurnālists, kurš publicēja rakstu ar apgalvojumu, ka „pasaulslavens krievu datordrošības uzņēmums” (kā noprotams, Kaspersky Lab) ticis uzlauzts. Protams, ka tā nebija taisnība, un mēs gribējām to pierādīt.

Pēc tam, kad bija izsmeltas visas pārējās iespējas atrisināt problēmu tiešās pārrunās ar Nīderlandes laikrakstu, mēs vērsāmies Nīderlandes tiesā, lai aizsargātu savu reputāciju. Un tiesas priekšsēdētājs apstiprināja, ka Kaspersky Lab ir tiesības uz pilnīgu un precīzu labojumu, par ko mēs esam ļoti pateicīgi. Taču šai lietai ir plašāka nozīme.

Mūsu iekšējā izmeklēšanā tika noskaidrots, ka stāsts par uzlaušanu bija pilnībā izdomāts. Bet pēc savas iekšējās izmeklēšanas visvairāk bijām satriekti par to, kādā veidā bija sakombinēts šis raksts: savākti savstarpēji nesaistīti (gan patiesi, gan izdomāti) pikanti sižeti (daži — no anonīmiem Nīderlandes politiķiem) un uz labu laimi sajaukti kopā. Pat bijušais ministrs Villems Fermēnds (V) telefona sarunā ar „hakeri” (R) (kurš nebūt nebija priecīgs par De Telegraaf atmaskojumiem) atzina, ka žurnālisti ieguvuši informāciju no dažiem Nīderlandes politiķiem par vairākiem nesaistītiem jautājumiem un apkopojuši to visu sensācijām bagātā rakstā:

R: Jā, bet Barts Moss [žurnālists, raksta autors] rīkojās negodīgi, vai ne? Un tie meli…

V: Es jau teicu, ka viņš nebija godīgs un, jā, protams, viņš meloja. Uzzināju par to parlamentā, pavisam vienkārši, jūs teicāt: „Kā jūs zināt manu vārdu?” Es to neuzzināju no jums, jo jums jau neļāva neko teikt. Un jūs neteicāt, Bet es biju kopā ar Kēsu [partijas D66 politiķis], un viņš man to pateica, un tad es pateicu to vārdu, un tad jūs prasījāt, kā es to zinu. Tā tas notika.

R: Bet kāpēc tad De Telegraaf rakstīja…?

V: Nē, bet labi, viņi uztaisīja aizraujošu stāstu! Redziet, jums jāsaprot, žurnālists, ja mums būtu darīšana ar citu avīzi, sākumā viņi gribēja nolīdzināt jūs līdz ar zemi. Ja jūs redzētu, ko viņi par jums uzrakstīja, tas ir briesmīgi; tad viņi padomāja, ka kaut kas jāuzraksta, un tagad viņi uzskata, ka ir jums pat palīdzējuši; jebkurā gadījumā jūs neesat attēlots kā pilnīgs muļķis.

R: Bet kāpēc viņi iebāza tos melus par Kaspersky Lab?

V: Nu, tā jau viņi dara! Tā ir taisnība! Viņiem vajadzīgs aizraujošs stāsts.

R: Un kur viņi rāva to visu sakarā ar Kaspersky Lab? Es taču ne…

V: Kaspersky Lab [pasakas] nāca no parlamenta, dārgais!

R: Ā, nu labi.

V: Tas nāk no parlamenta, viņi zvanīja arī uz parlamentu. Viņiem ir desmitiem avotu; viņi zvanīja visiem.

Un…

V: Saistību ar Kaspersky Lab lika nojaust jau parlamentā.

R: Jā.

R: Bet Ollongrēnai ir taisnība, tātad…

V: Nē, to es zinu, es nesaku, ka viņai nav taisnība, bet, paklau, arī viņa runāja par Kaspersky Lab. Viņi jau sen to sasaistījuši. Tas viss atklājas… , daļēji tas nāk no parlamenta. Tātad es neko nezināju un es arī pateicu jums… un tad jūs teicāt: „Kā jūs to zināt?”. Tātad, es jau zināju visu, bet tas nav no manis, es dzirdēju to parlamentā. Biju pie tā Kēsa, un viņš sāk man stāstīt un prasa: „Paklau, vai tu šito zini?” Es saku: „Nē”. Viņš saka: „Baigi neērti, un vēl iesaistīta valsts…”. Un ko dara parlaments? Ko dara šie puiši, žurnālisti? Viņi sāk zvanīties, un parlamenta deputāti sāk pļāpāt, un tad viņiem nav avotu, zināt jau, kā tas notiek, tas ir neoficiāli, sak, „es to jums neesmu teicis”, un viņi ir vērsušies pie tiem visiem. Un tad ir parlamentā komisijas sēde un tā tālāk. Viss notiek ļoti vienkārši.

R: Mani tas kaitina.

Tie paši politiķi (kā stāsta Fermēnds), kuri atļaujas neoficiāli un anonīmi stāstīt žurnālistiem par Kaspersky Lab, pieņem svarīgus lēmumus par mūsu antivīrusu programmatūras izmantošanu Nīderlandes valdības iestādēs.

Bet kāpēc mēs vispār par to vēl runājam, ja jau tiesnesis ir pieņēmis lēmumu mums par labu? Par to ir jārunā, jo publikai jāzina patiesība, fakti par to, kas īstenībā notiek.

Esam datordrošības uzņēmums, tāpēc uzticēšanās un pārredzamība mums ir ļoti svarīga, un mēs to jau ne reizi vien esam pierādījuši. Taču uzticēšanās datordrošības uzņēmumiem ir tikpat svarīga kā plašsaziņas līdzekļu godīgums un taisnīgums, it īpaši šajos laikos, kad sociālie tīkli ir ieguvuši milzīgas iespējas izplatīt informāciju, kuru atsevišķi cilvēki, organizācijas, politiskās partijas un pat valdības izmanto, lai ietekmētu plašas publikas prātus un rīcību gan pozitīvā, gan negatīvā virzienā. Mēs pilnībā respektējam preses brīvību, bet lielāka brīvība ir nesaraujami saistīta ar lielāku atbildību (gudri cilvēki to ir teikuši ne vienu reizi vien).

Žurnālistiem šodien savā darbā ir jābūt ļoti atbildīgiem. Vēl vairāk — viņiem jāsaprot, kā citi viņu rakstus var izmantot visdažādākajos veidos sev par labu. Tie var būt arī politiķi, kuri izsaka melīgus apgalvojumus vai, kas vēl sliktāk, pieņem politiskus lēmumus (pierādījums), kuru pamatā ir avīžraksti.

Par mūsu uzņēmumu, kā arī par mani pašu ir publicēts ļoti daudz rakstu ar nepārbaudītu informāciju no anonīmiem avotiem, ir melīgi stāstīts par „risku”, kādu mēs radot — un tas viss tikai mūsu izcelsmes valsts dēļ.

Bet reportieri man tik un tā ir simpātiski! Valdības, ietekmīgi cilvēki un organizācijas visā pasaulē, kam katrai ir savi mērķi, var padarīt teju neiespējamu avīžraksta patiesuma noskaidrošanu. Bet plašsaziņas līdzekļiem ir pienākums izplatīt informāciju, kas balstās uz faktiem un iegūta no pārbaudītiem avotiem.

Tādēļ, cienījamie žurnālisti, strādājiet rūpīgi un neuzskatiet preses brīvību par kaut ko pašsaprotamu. Nopietna žurnālistika ir vēl jo vairāk nepieciešama šajā sociālo tīklu laikmetā, kad ikvienam ir iespēja (pār)publicēt informāciju, kura tam izdevīga — arī melīgu informāciju.

Mums visiem, kas dodam savu ieguldījumu, lai padarītu pasauli atklātāku, godīgāku un pārredzamāku, vienmēr ir jāatceras sava atbildība. Kā viens no vadošajiem datordrošības programmatūras uzņēmumiem mēs esam uzņēmušies atbildību par to, lai pasaule kļūtu drošāka un labāka, un mēs ar to lepojamies. Vai jūs varat teikt to pašu par sevi — savā darbības jomā?

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

1 Komentāri

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

2 + 1 =

Uz augšu