Sākumlapa » Notikumi » Latvijā un citās valstīs arestēti kibernoziedznieku naudas atmazgāšanas grupējuma dalībnieki

Latvijā un citās valstīs arestēti kibernoziedznieku naudas atmazgāšanas grupējuma dalībnieki

ASV Tieslietu departaments ir publicējis apsūdzību četrpadsmit starptautiskas naudas legalizēšanas grupas dalībniekiem, no kuriem astoņi ir no Latvijas; šī grupa ir pazīstama ar nosaukumu QQAAZZ.

ASV varas iestādes informē, ka grupa darbojusies kopš 2016. gada un reklamējusi savus pakalpojumus krievvalodīgos hakeru forumos. Tur grupa nodibinājusi sakarus ar dažiem no mūsdienu bīstamākajiem kibernoziedzniekiem, piemēram, ar botu tīklu Dridex, Trickbot un GozNym saimniekiem.

Tieslietu departamenta paziņojumā teikts, QQAAZZ dalībnieki organizējuši plašu bankas kontu un “naudas mūļu” tīklu, kura pakalpojumus izmantojuši kibernoziedznieki, lai pārskaitītu naudu no uzlauztiem bankas kontiem un lai to legalizētu.

QQAAZZ dalībnieki bijuši organizēti gluži kā lielā uzņēmumā. Augstākie vadītāji bija atbildīgi par saziņu ar klientiem, vidēja līmeņa vadītāji vervēja “naudas mūļus”, bet “naudas mūļi” pēc vajadzības atvēra kontus bankās un ņēma naudu no bankomātiem.

ASV amatpersonas stāsta, ka šī grupa izveidojusi milzīgu bankas kontu tīklu visā pasaulē, izmantojot fiktīvas identitātes un čaulas firmas. Minētajos kontos tika iemaksāta nauda no uzlauztiem kontiem, kas nozagta ar ļaunprogrammatūras palīdzību un ar citiem kibernoziedznieku paņēmieniem. Izejot cauri QQAAZZ kontu virknei, šī nauda tika pārvērsta kriptovalūtā.

Pēc tam digitālā formā kriptovalūta nonāca “centrifūgā”, kas padarīja naudas pārskaitījumus vēl mazāk izsekojamus, un galu galā finanšu līdzekļi atgriezās kibernoziedznieku rokās, bet QQAAZZ par savām pūlēm iekasēja komisijas naudu — no 40% līdz 50% no summas.

Starptautiskā operācijā apcietināti 20 cilvēki, no tiem 11 ir no Latvijas

Tieslietu departaments atgādina, ka līdztekus četrpadsmit (astoņiem no Latvijas) tagad apsūdzētajiem [apsūdzība, PDF dokuments] vēl pieciem cilvēkiem, kuri visi ir no Latvijas, apsūdzība uzrādīta jau 2019. gada oktobrī [apsūdzība, PDF dokuments].

ASV varas iestādes ziņo, ka, lai gan apsūdzības ir izvirzītas Savienotajās Valstīs, runa ir par starptautisku operāciju pret grupu QQAAZZ, un kriminālprocesi uzsākti ne vien ASV, bet arī citās valstīs, piemēram, Portugālē un Spānijā.

Starptautiskajā operācijā pret QQAAZZ piedalījās sešpadsmit valstis, un Eiropols tai bija devis nosaukumu “Operation 2BaGoldMule”.

Eiropols informē, ka Latvijā, Bulgārijā, Lielbritānijā, Spānijā un Itālijā — notikušas kratīšanas vairāk nekā 40 vietās un apcietināti 20 cilvēki. Savukārt Valsts policija ziņo, ka vienotās starptautiskās operācijas laikā kopumā no 20 aizturētajām personām 11 ir Latvijas pilsoņi. Latvijā aizturēti seši, Spānijā – divi, Lielbritānijā – divi un Polijā – viens Latvijas pilsonis.

Valsts policija aicina neuzķerties un uzmanīties no nepamatotiem piedāvājumiem un solījumiem viegli nopelnīt naudu, īpaši, ja solījumi šķiet pārāk labi, lai būtu patiesi. Aiz šādiem vilinošiem piedāvājumiem nopelnīt finanšu līdzekļus, patiesībā slēpjas “naudas mūļu” vervēšana. Valsts policija vērš uzmanību, ka, iesaistoties šādos darījumos, būtiski apzināties – tas ir nelikumīgi un par to paredzēta kriminālatbildība. Tāpat arī, piemēram, konta atvēršana vai uzņēmuma izveidošana uz sava vārda pēc trešās personas lūguma un tās turpmākas pārvaldīšanas nodošana trešajai personai ir noziegums, par kuru paredzēta kriminālatbildība.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

60 − 50 =

Uz augšu