Sākumlapa » Notikumi » Robots „pensionārs” — pret telefona krāpniekiem

Robots „pensionārs” — pret telefona krāpniekiem

Par telefona krāpniekiem prese ir rakstījusi ne vienu reizi vien. Ir bijuši fiktīvi Microsoft tehniskās palīdzības darbinieki, kuri baidīja lietotājus ar neesošiem vīrusiem un solīja par nelielu samaksu atrisināt šo problēmu. Ir bijuši fiktīvi policisti, kas zvanīja vecākiem un stāstīja, ka ar viņu bērnu notikusi nelaime. Tādi eksemplāri ir pretīgi pat tiem, kam nav nācies izbaudīt uz savas ādas krāpnieku „mākslu”. Nupat notikušajā hakeru saietā 35C3 bija kāds referāts, kurā bija runa par neticami efektīvu palīgu cīņā ar šiem ļaundariem. Jaunā supervaroņa vārds ir Lenijs.

 

 

Lenijs ir vienkāršs tērzēšanas audiorobots, kurš noteiktā secībā atskaņo iepriekš ierakstītas frāzes, līdzko sarunas biedrs uz mirkli apklust. Visas Lenija replikas pensionāra balsī ierunājis talantīgs aktieris, un to kopējais ilgums ir tikai dažas minūtes. Kad pēdējā frāze atskaņota, robots sāk atskaņošanu no gala. Turklāt visas replikas izklausās tik īstas, ka telemārketinga darbinieki un krāpnieki sarunājas ar Leniju desmit vai divdesmit minūtes un pat vēl ilgāk.

Kāpēc viņi neko nenojauš? Pirmkārt, robota arsenālā ir universālas frāzes, piemēram, „Halo, es jūs slikti dzirdu”, „Mirklīti pagaidiet, nelieciet nost klausuli” un „Jā, jā” — tādas der jebkurā telefona sarunā. Turklāt šis cīnītājs ar telefona krāpniekiem prot pietiekami veikli mainīt sarunas tēmu tā, lai tai nebūtu nekā kopīga ar sākotnējo. Viņš var, piemēram, uzsākt stāstu par savu ģimeni un palielīties ar gudru meitu. Telemārketinga darbiniekiem un telefona krāpniekiem nav citas izejas, kā vien uzklausīt viņa vecišķo pļāpāšanu. Lūk, dialogs ar Leniju (diemžēl robots sarunājas tikai angļu valodā).

 

 

Mēs nezinām, kurš izstrādājis Leniju, taču autors noteikti ir psiholoģijas speciālists: viņa pūliņu rezultāti ir ļoti efektīvi cīņā ar telemārketinga darbiniekiem un krāpniekiem. Vietnē YouTube var atrast daudz amizantu sarunu ar Leniju. Ilgākā no tām ir gandrīz stundu gara. Iedomājieties: cilvēks runā ar šo „pensionāru” un tikai pēc 40 minūtēm sāk nojaust, ka visu šo laiku centies piedāvāt preci autoatbildētājam! Vēl trakāk, ka pat pēc tam operatore turpina sarunu ar robotu veselas divdesmit minūtes! Iespējams, ka todien Lenijs daudzus paglāba no sarunas ar šo dāmu.

Konferencē 35C3 Merve Šahins un Oreljans Fransijons no firmas Eurecom savā referātā prezentēja vairāku simtu Lenija YouTube ierakstu analīzes rezultātus. Viņi iedalīja sarunas vairākās kategorijās atkarībā no zvanītāja mērķiem un konstatēja, ka visās kategorijās saruna ilgst vidēji mazliet vairāk nekā 10 minūtes. Šajā laikā robota ieraksts tiek atskaņots 1,7 reizes.

Telemārketinga darbinieki parasti iztur Lenija pļāpāšanu aptuveni 12 minūtes, bet krāpnieki nav tik pacietīgi un noliek klausuli jau pēc 7 minūtēm. Ja paklausīsieties Leniju, tad sapratīsiet, ka pat tikai 7 minūtes gara saruna ar „pensionāru” liek cilvēkam pēc tam visu dienu justies kā pēdējam muļķim. Un tā tiem blēžiem vajag!

Referātā vēl uzsvērts, ka krāpniekiem (atšķirībā no preču tirgotājiem) biežāk neiztur nervi — aptuveni 10% gadījumu viņi sāk lamāt nabaga Leniju un vispār ātrāk noskaišas. Labi, ka viņam tas ir kā pīlei ūdens. Vēl viens interesants fakts: tikai 5% gadījumu sarunas biedri nekļūdīgi konstatē, ka „Lenijs” ir audioieraksts vai robots. Daudzi telemārketinga darbinieki noliek klausuli, uzskatot, ka runājuši ar cilvēku, un tas, protams, ir labi.

No tehniskā viedokļa robots Lenijs ir tikai dažas skaņu ierakstu datnes un četras koda rindiņas. Diemžēl to nav viegli patstāvīgi izmantot. Vispirms būs vajadzīgs VoIP serveris Asterisk vai Freeswitch — tie pieejami bez maksas, taču jābūt kaut kādai sajēgai par IT. Pēc tam jāuzstāda tērzēšanas audiorobots: jāpārkopē ierakstu datnes un jāieliek vajadzīgajā vietā programmas kods. Ja tas jūs nebaida, tad nepieciešamo informāciju atradīsiet vietnē YouTube — Kriss no Crosstalk Solution ir uzņēmis lielisku instruktāžas video, kurā paskaidro, kā uzstādīt Leniju, izmantojot Asterisk grafisko saskarni FreePBX.

Bet uz atvadām man noteikti jāparāda jums vēl viens video, kurā Lenijs demonstrē augstāko pilotāžu. Lenij, turies!

 

 

Izmantoti Kaspersky Lab materiāli.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

− 5 = 2

Uz augšu