Sākumlapa » Notikumi » Strasbūras tiesa: Lielbritānijas izlūkdienests pārkāpis privātumu

Strasbūras tiesa: Lielbritānijas izlūkdienests pārkāpis privātumu

ziņo The Guardian, Apvienotās Karalistes Valdības sakaru galvenās mītnes (GCHQ) izmantotās metodes masveida tiešsaistes komunikāciju pārtveršanas laikā pārkāpušas privātumu un nav garantējušas pietiekamu uzraudzības drošību – tā paraugprāvas izskatīšanas gaitā lēma Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT). Tomēr Strasbūras tiesa konstatējusi, ka GCHQ izmantotās metodes sensitīvas izlūkošanas informācijas kopīgošanā ar ārvalstu valdībām nav bijušas nelikumīgas.

 

 

Tas ir pirmais nopietnais mēģinājums apšaubīt Lielbritānijas izlūkdienestu veikto privāto sakaru masveida pārtveršanas likumību, kas seko Edvarda Snoudena (Edward Snowden) atmaskojumiem. Ilgi gaidītais ECT tiesas process ir viens no visplašākajiem Lielbritānijas izlūkdienestu pārtveršanas operāciju leģitimitātes izvērtējumiem. Prasības, kuras jau bija uzklausījis Apvienotās Karalistes izmeklēšanas pilnvaru tribunāls, ierosināja koalīcija no 14 cilvēktiesību grupām, privātuma aizsardzības organizācijām un žurnālistiem, tostarp Amnesty International, Liberty, Privacy International un Big Brother Watch.

Tiesneši novērtēja trīs digitālās novērošanas aspektus: masveida komunikāciju pārtveršanu, izlūkošanas informācijas kopīgošanu un komunikāciju datu izguvi no komunikāciju pakalpojumu nodrošinātājiem. Ar piecām balsīm par un divām pret, Strasbūras tiesneši lēma, ka GCHQ masveida datu pārtveršanas metodes pārkāpj Eiropas Cilvēktiesību konvencijas 8. pantu, kurā garantēts privātums, jo tika konstatēts, ka nav pietiekamu drošības pasākumu un noteikumi par “attiecīgo sakaru datu” atlasi tika uzskatīti par nepilnīgiem.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

− 1 = 1

Uz augšu