Sākumlapa » Notikumi » Windows XP apritējuši 20 gadi

Windows XP apritējuši 20 gadi

Nupat ir apritējuši apaļi 20 gadi kopš tika izlaista Windows XP, un, lai gan šīs operētājsistēmas atbalsts beidzās 2014. gadā, vēl arvien ir lietotāji, kuri turpina izmantot šo, nu jau diezgan nedrošo, Windows versiju.

Operētājsistēma Windows XP tika izlaista 2001. gada 25. oktobrī un tiek uzskatīta par vienu no iecienītākajām Windows versijām, pateicoties tās lietošanas vienkāršībai, labai veiktspējai un stabilitātei. Tagad, kad korporācija Microsoft ir izlaidusi Windows 7, 8, 10 un 11, neliels, bet tomēr vērā ņemams skaits lietotāju joprojām izmanto šo veco operētājsistēmu.

Vispārējais atbalsts operētājsistēmai Windows XP beidzās 2009. gada 14. aprīlī, bet pagarinātais atbalsts ilga vēl piecus gadus. Tas nozīmē, ka ikviens, kurš joprojām izmanto Windows XP, jau aptuveni septiņus ar pusi gadus nav saņēmis atbalstu no Microsoft, tostarp gandrīz visus drošības atjauninājumus un labojumus ievainojamībām, kas, iespējams, ir atklātas. Tas ir milzīgs laiks tehnoloģiju jomā un vairāk nekā pietiekams, lai padarītu operētājsistēmu par īstu drošības murgu ar lielu skaitu neaizlāpītu ievainojamību.

Lai gan Microsoft ir izlaidusi labojumus dažām nopietnākām Windows XP ievainojamībām, piemēram, EternalBlue un BlueKeep, ievainojamību neapšaubāmi ir daudz vairāk. Tas padara Windows XP ierīču pievienošanu internetam par riskantu pasākumu, un drošības speciālisti iesaka lietotājiem pāriet uz atbalstītām Windows versijām.

Ja atskatāmies uz Windows versijām, tad Windows Vista pēc kvalitātes vairāk atgādināja beta versiju, toties Windows 7 bija ļoti laba, un to pašu var teikt arī par Windows 10. Kāpēc tad lietotāji pasaulē joprojām izmanto novecojušo Wndows XP?

Viena daļa Windows XP izmantotāju tiek saistīta ar iestāžu birokrātiju noteiktās valstīs. Speciāli radītu 32 bitu programmatūras rīku saderība ir vēl viens būtisks iemesls, kāpēc Windows XP joprojām tiek izmantota daudzās vietās, piemēram, rūpnieciskajā vidē, slimnīcās utt. Daudzos gadījumos šiem svarīgajiem rīkiem nav jaunāku versiju, vai arī uzņēmumiem ir jāsamaksā ievērojamas summas, lai tos pielāgotu jaunām sistēmām.

Ir arī lietotāji, kuru izmantotie datori ir pārāk veci, lai uz tiem izmantotu jaunāku Windows versiju, un viņi neredz iemeslu, lai aizstātu kaut ko, kas joprojām darbojas. Vienkārši sakot, Windows XP ir tas, ko viņi ir pieraduši izmantot.

Protams, ka daudziem var ienākt prātā jautājums, kā tad šobrīd ir ar Windows XP izmantošanu Latvijā. Tad lūk, Latvijas statistika maz atšķiras no pasaules vidējiem rādītājiem. Pēc StatCounter datiem Windows XP īpatsvars pasaulē starp visām Windows versijām šī gada septembrī bija 0,59%, bet Latvijā tikai 5 procenta simtdaļas augstāks – 0,64%.

Latvijā 2021. gada septembrī Windows XP īpatsvars sastādīja 0,63%.

Tikmēr pasaulē ir arī kāds kuriozs – Armēnijā Windows XP īpatsvars šī gada septembrī bija 53,5%, kas padara veco operētājsistēmas versiju par absolūtu līderi šajā valstī!

Un tomēr, lai cik pierasta vai mīļa nebūtu veca operētājsistēma vai cita programmatūra, jāaceras, ka neatjaunināta programmatūra (un aparātprogrammatūra) rada papildus riskus. Patiesībā tā ir viena no kiberdrošības problēmām gan mājas, gan biznesa sektorā. Protams, ka noteiktos apstākļos, kad speciālisti ir minizējuši riskus līdz pieņemam līmenim, novecojušas programmatūras izmantošana ir pieņemama, bet citos gadījumos ir ļoti ieteicams pāriet aktuālajām tās versijām.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

+ 38 = 40

Uz augšu