Sākumlapa » Notikumi » Adobe mudinās atinstalēt Flash Player no lietotāju ierīcēm līdz šī gada beigām

Adobe mudinās atinstalēt Flash Player no lietotāju ierīcēm līdz šī gada beigām

Adobe plāno lietotājus mudināt atinstalēt Flash Player savos datoros līdz gada beigām, kad šai programmatūrai 2020. gada 31. decembrī pienāks paredzētais lietošanas beigu termiņš (End-Of-Life – EOL). Par to uzņēmums ziņo jaunajā Flash Player EOL atbalsta lapā.

 

Avots: Adobe.

Avots: Adobe.

raksta ZDNet, Adobe šomēnes, sešus mēnešus pirms EOL datuma, nopublicēja jaunu Flash Player versiju. Uzņēmums pēc EOL datuma plāno ne tikai pārtraukt atjauninājumu sniegšanu, bet arī noņemt visas Flash Player lejupielādes saites savā vietnē. Tas neļaus lietotājiem instalēt programmatūru, kura vairs netiek atbalstīta.

Turklāt Adobe arī informē, ka “pēc EOL datuma tiks bloķēta Flash satura atskaņošana ar Adobe Flash Player”, kas liek domāt, ka uzņēmums Flash Player kodā jau ir iekļāvis vai plāno iekļaut tā saukto “bumbu ar laika degli”, lai neļautu lietotājiem izmantot programmatūru nākamgad. Šie ir radikālākie lēmumi, kādus jebkurš programmatūras ražotājs ir pieņēmis, lai liegtu lietotājiem izmantot programmatūru pēc EOL datuma. Tas tiek darīts tādēļ, ka Flash Player ir iecienījuši hakeri un ļaunprogrammatūras autori. Gada beigās pienāks Flash Player lietošanas beigu termiņš, un pēc tam Adobe vairs neizlaidīs drošības atjauninājumus, tāpēc Flash Player lietotāji vēl jo vairāk var kļūt par programmatūras ievainojamību un uzbrukumu upuriem.

Optimālais Adobe mērķis – panākt, lai pēc iespējas vairāk lietotāju līdz 2020. gada 31. decembrim atinstalētu Flash Player. Nav skaidrs, kā izskatīsies šis “pamudinājums”, taču lietotāji jau tagad var atinstalēt Flash Player, izpildot atinstalēšanas instrukcijas Windows un Mac datoriem.

Kopš paziņojuma par EOL arī Facebook ir aicinājis spēļu veidotājus pāriet uz HTML5 un JavaScript tehnoloģijām, bet interneta pārlūku izstrādātāji ir atspējojuši Flash attiecīgajos pārlūkos. Plānots, ka pārlūku izstrādātāji 2020. gada beigās un 2021. gada sākumā no pārlūku pirmkoda izņems kodu, kas atbalsta Flash.

 

Flash lietojuma samazinājums vietnēs. Avots: W3Techs.

Flash lietojuma samazinājums vietnēs. Avots: W3Techs.

Saskaņā ar tīmekļa tehnoloģiju aptauju vietni W3Techs pašlaik tikai 2,6 % mūsdienu vietņu izmanto Flash kodu, un tas ir būtisks samazinājums, jo 2011. gada sākumā tādu vietņu bija 28,5 %.

Lai pasvītrotu to, cik ļoti kiberuzbrucēji ir iecienījuši Flash, atliek pieminēt, ka savā laikā Kaspersky pat nopatententēja tehnoloģiju Adobe Flash ekspluatējumu detektēšanai. Šādi izgudrojumi ļauj efektīvi atklāt un atvairīt veselas apdraudējumu klases, būtiski paaugstinot aizsardzības līmeni. Starp citu, te ir daļēja atbilde tiem sazvērestību teoriju piekritējiem nosacītās folijas cepurītēs, kuri mīl baumot par to, ka antivīrusu uzņēmumi mēdzot paši rakstīt “vīrusus”. Vadošie kiberdrošības uzņēmumi rada tehnoloģijas, kuras saknē nogriež uzbrukumu iespējas noteiktos vektoros jeb rada proaktīvu aizsardzību pret viņiem vēl nezināmu “vīrusu” pūļiem! Un vēl te ir daļēja atbilde, kāpēc personālo ierīču aizsardzībai izvēlēties nevis lētākos Anti-Virus produktus vai to reklāmas (bezmaksas) versijas, bet gan Internet Security un Total Security klases risinājumus – tajos ir ietvertas šīs papildus aizsardzības tehnoloģijas.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

78 + = 87

Uz augšu