Sākumlapa » Notikumi » Drošu un laimīgu Jauno Gadu!

Drošu un laimīgu Jauno Gadu!

2018. gads noslēdzas! Noslēdzas gan ar pozitīvām tendencēm, gan ar satraucošām. Ja mēģināt pieminēt visas, tad mums nāktos turpināt jau Jaunajā Gadā, tāpēc drusku apstāsimies tikai pie divām, kas tieši saistītas ar kiberdrošību. Pirmā attiecas uz Latviju, jo Kaspersky Lab atskaitēs, kas drošības programmatūras relatīvi lielā lietotāju skaita dēļ ļoti precīzi ataino situāciju, mūsu valsts ir starp TOP 20 valstīm, kurās lietotāji internetā visbiežāk sastopas ar ļaunprogrammatūras uzbrukumiem.

 

Latvija uz reālā laika kiberuzbrukumu kartes 2018. gada 31. decembrī.

Latvija uz reālā laika kiberuzbrukumu kartes 2018. gada 31. decembrī.

Ja apskatīsim datus no minētā TOP 20, tad tie par 2018. gadu ir sekojoši: 1. ceturksnis – 15. vieta un 29.85%, 2. ceturksnis – 16. vieta un 24.40%, 3. ceturksnis – 19. vieta un 23.09%. To Latvijas interneta lietotāju daļa, kuri vismaz vienu reizi ceturksnī sastapās ar ļaunprogrammatūru internetā, ir samazinājusies no ceturķšņa uz ceturksni. Šī arī ir tā pozitīvā tendence, kura, cerams, saglabāsies!

Tagad par satraucošām prognozēm, ko publiskoja Kaspersky Lab Globālās analīzes un izpētes komandas pētnieks Visente Diazs. Valsts līmeņa kiberuzbrucēji kļūst arvien labāk sagatavoti un viņu šauri mērķēto uzbrukumu atklāšana un izcelsmes noskaidrošana kļūs arvien grūtāka. Paralēli tam tiek sagaidīts ievērojams skaits jaunpienācēju, kas tiek skaidrots ar zemo ieejas barjeru šajā segmentā, jo ir viegli pieejami simtiem efektīvu rīku. Tas nozīmē, ka ne tikai valsts, bet arī lielajiem privātā sektora biznesa un citiem spēlētājiem būs jādomā par kiberdrošību vēl nopietnākā līmenī.

Valsts līmeņa kiberuzbrucēji, lai kurā pusē viņi nebūtu, slepus uzkrāj ievainojamības programmatūrā un ierīcēs, kuras mēs visi lietojam, ieskaitot mūsu valsts struktūras. Šīs ievainojamības tiek atklātas atkārtoti no citām pusēm, ievainojamību ekspluatējumi noplūst un tas viss turpina eskalēties bez starpvalstu līgumiem, kas regulētu šo sfēru. Ļoti iespējams, ka mūs sagaida incidenti pat ar cilvēku upuriem un tikai tad pasaulē sāksies kaut kāda kustība noregulējuma virzienā. Ja kāds uzskata, ka mēs pārspīlējam, tad minēsim faktu, ka tikai viens pats Kaspersky Lab ICS CERT, kas nodarbojas ar industriālo sistēmu un lietu interneta drošību, pāris gadu laikā ir atklājis un palīdzējis aizvērt pāri par 165 ievainojamībām Siemens, Schneider Electric, Rockwell u.c. vadības iekārtās, ko izmanto enerģētikā (arī atomenerģētikā), transportā, rūpniecībā utt. Šī ir bīstama spēle, kurā piedalās ļoti ietekmīgi spēki, ko varēja uzskatāmi redzēt pēc notikumiem, kad Kaspersky Lab atklāja lielas spiegošanas kampaņas un spiegošanas programmatūru daudzās valstīs un pret uzņēmumu tika izvērsta nomelnošanas kampaņa…

 

ASV Iekšzemes drošības departamenta paziņojums par Kaspersky Lab ekspertu atklātu ievainojamību, kas izmantojama pat ar zemu prasmju līmeni.

ASV Iekšzemes drošības departamenta paziņojums par Kaspersky Lab ekspertu atklātu ievainojamību, kas izmantojama pat ar zemu prasmju līmeni.

Un visbeidzot jāsaka kāds vārds par informatīvo telpu. No visām pusēm mūs arvien biežāk aicina attīstīt kritisko domāšanu un tiek analizēti no austrumu kaimiņa puses nākošie meli. Tas viss ir lieliski! Bet vai pietiekoši? Tikko nogranda Spiegel skandāls, kas parādīja, cik viegli negodīgs reportieris var muļķot sabiedrību un kolēģus. Tas arī parādīja, ka viss nebūt nav tik gludi arī ar ziņām no rietumu puses. Mums gan arī bez Spiegel skandāla, analizējot kampaņu ASV medijos pret Kaspersky Lab, tas bija kļuvis vairāk kā skaidrs. Nomelnojošās ziņas, starp citu, tā arī nav guvušas apstiprinājumus (lasiet: Kaspersky Lab: pārbaudīts, caurredzams, neatkarīgs), bet turpina darīt savu netīro darbu. Tāpēc padoms un ieteikums nākošajam gadam no mūsu puses ir tāds – meklējiet informācijas pirmavotus, kur tas ir iespējams, un atlasiet autorus, kuri iztur zināmu uzticamības pārbaudi! Viņus tad arī uzklausiet, lasiet, skatieties! Ja kāds nogrēkojas, apsveriet, vai uz viņu turpmāk ir vērts tērēt jūsu uzmanību un laiku.

Kādi tad būs novēlējumi attiecībā uz kiberdrošību? Padoms augstāk ir tieši saistīts arī ar kiberdrošību. Ja jums kāds žurnālists ļoti uzcītīgi cenšas radīt iespaidu par to, cik neuzticams ir kāds IT ražotājs, bet jūs, piemēram, atverot Francijas valdības vietni (pirmavotu), izlasāt, ka valsts augstākā amatpersona, kas atbildīga par kiberdrošību, ir sacījusi pretējo, tad ir pamats papildus informācijas ievākšanai, analīzei un kritiskai izvērtēšanai. Un kas zin, varbūt kāds no jums atklās nākošo krāpniekreportieri, padarot informācijas telpu tīrāku 😉

Visiem drošu un laimīgu Jauno Gadu!

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

82 + = 83

Uz augšu