Kaspersky Lab - Vislabākā aizsardzība!
Sākumlapa » Padomi » Kā aizsargāt savu atvaļinājumu

Kā aizsargāt savu atvaļinājumu

Tātad jūs esat visu gadu strādājis, un nu beidzot nolēmis doties jaukā atvaļinājumā, lai pāris nedēļu pavadītu ārpus mājas, biroja un ikdienas rūpēm? Tas ir lieliski! Protams, jūs nevēlaties, ka ar smagu darbu nopelnītajā atvaļinājumā kaut kas noiet greizi. Lai vēlāk nebūtu nekādas vilšanās vai pat kaut kā sliktāka, jūs rūpīgi plānojat savu atpūtas braucienu.

 

 

Šajā ierakstā aplūkosim pikšķerēšanas metodes, kādas kibernoziedznieki izmanto, lai atvaļinājumu sezonā zagtu naudu un personiskos datus, kā arī paņēmienus, kā no tā izvairīties, plānojot ceļojumu.

Droša mītnes rezervēšana

Pievilcīgi piedāvājumi

Tas, cik labi atpūtīsieties atvaļinājumā, lielā mērā ir atkarīgs no jūsu izraudzītās apmešanās vietas. Protams, ka ikviens vēlas rezervēt kaut ko labāku, bet vienlaikus iztikt bez bankrota. Tātad iedomājieties, ka pamanāt sludinājumu, kurā jums piedāvā luksusa apartamentus ar divām guļamistabām netālu no kādas Eiropas valsts galvaspilsētas centra par 500 eiro mēnesī. Vai pat veselu māju Prāgā ar četrām guļamistabām, baseinu un kamīnu tikai par 1000 eiro uz visu mēnesi! Atsauksmēs ir aprakstīts jauks atvaļinājums un viesmīlīgi saimnieki. Abos gadījumos patiesībai atbilst tikai tas, ka viss ir pārāk labi, lai būtu patiesi.

 

 

Rūpīgi izpētiet URL — un varbūt pamanīsiet, ka pārlūkojat pilnīgi citu vietni, nevis to, kuru vēlējāties. Esiet vērīgs, jo Airbnb.com un, teiksim, Airbnb.com.rooms-long-term-rent.online ir divas pavisam atšķirīgas vietnes: Pirmā ir likumīga; otrā (vai tai līdzīga) ir pikšķerēšanas vietne, kas uzdodas par īsto Airbnb. Viltus vietnē pilnīgi viss, no piedāvājumu apraksta līdz lieliskajām atsauksmēm, ir viltojums, un tās vienīgais uzdevums ir lētticīgu ceļotāju pievilināšana.

 

 

Ja jūs neko nezināt par vietni ar pievilcīgajiem piedāvājumiem, tad pameklējiet atsauksmes par to citās, zināmās vietnēs. Ja par šo vietni ir sliktas atsauksmes vai atsauksmju vispār nav, tad labāk atturieties no darījumiem, lai cik pievilcīgi tie izskatītos.

Jūsu konti vietnēs

Ja jums jau ir konts vietnē Airbnb, Booking.com vai citur, kur tiek piedāvāta mītņu rezervācija, tad droši vien izmantosiet jau esošo kontu. Bet arī šajā gadījumā jums jāuzmanās, lai nezaudētu piekļuvi savam kontam. Konta drošība ir nopietna lieta. Ierīkojiet sarežģītu paroli (te jums var palīdzēt paroļu pārvaldības programmatūra, kāda, piemēram, nāk komplektā ar Kaspersky Total Security) un iespējojiet divfaktoru autentifikāciju, ja tāda ir paredzēta. Vienmēr pārbaudiet pieteikšanās lapas URL, kā arī to, vai savienojums ir drošs. Tālāk ekrānuzņēmumos redzami piemēri, kā pikšķerētāji varētu mēģināt piekļūt jūsu kontam.

 

 

Starp citu, ja jums vēl nav konta, tad pikšķerētāji var pamēģināt nozagt jūsu datus kādā citā pakalpojumā, pamudinot jūs pieteikties ar sociālo tīklu vai e-pasta kontu starpniecību. Tas parasti tiek darīts pikšķerēšanas lapās, kuras ir ļoti līdzīgas īstajām vietnēm, ko izmanto ceļotāji.

Lidmašīnas biļetes pirkšana

Fiktīvas biļešu iegādes vietnes

Kā jau iepriekš teikts, ja piedāvājums izskatās neticami labs, tas droši vien nav īsts. Tas attiecas arī uz lētām aviobiļetēm. Jūsu uzmanību ir piesaistījušas zemas cenas un pazīstama aviobiļešu rezervēšanas servisa nosaukums? Rūpīgi pārbaudiet vietnes URL, lai pārliecinātos, ka vietne ir īsta.

 

 

Fiktīvās biļešu vietnes var pat uzrādīt īstās biļešu cenas un ziņas par lidojumu, jo dažas pikšķerēšanas lapas nosūta meklēšanas pieprasījumus uz īstajām vietnēm un rāda no tām saņemto informāciju. Bet jūsu naudu gan tās paturēs sev un, protams, nerezervēs jums biļeti.

 

Fiktīvi bezmaksas lidojumi

Ātri aplūkosim šādu scenāriju: jūs saņemat aicinājumu piedalīties aptaujā un pārsūtīt to saviem draugiem, bet par to jums sola bezmaksas aviobiļetes, taču pēc aptaujas veidlapas aizpildīšanas jūs novirza uz pikšķerēšanas vietni. Tur jūs ievadāt savu personisko informāciju, bet neko nesaņemat.

 

 

Cīņā ar pikšķerēšanu svarīgi zināt, ka ir arī tāds krāpšanas veids, lai jūs izvairītos no tamlīdzīgām blēdībām.

Fiktīvas aviokompāniju vietnes

Ja jūs regulāri ceļojat ar lidmašīnu un jums ir konts aviokompānijas vietnē, tad tas jāaizsargā tieši tāpat, kā jūs aizsargājat savu kontu viesnīcu rezervācijas un citās vietnēs — ierīkojot drošu paroli, gādājot par drošu savienojumu un, protams, pārbaudot vietnes adresi.

Tālāk ekrānuzņēmumos ir redzamas pāris pikšķerēšanas vietnes, kuras noziedznieki izmanto, lai izmānītu lietotāju personisko informāciju. Pievērsiet uzmanību pārlūka adrešu laukam.

 

 

Ja e-pastā saņemat šķietami interesantu  piedāvājumu no kādas lidsabiedrības, tad būs labāk, ja neklikšķināsiet uz saites vēstulē, bet pats ierakstīsiet lidsabiedrības tīmekļa adresi pārlūkprogrammā. Tas ir labs paņēmiens, kā izvairīties no pikšķerētāju uzbrukumiem. Piekļuve jūsu kontam ir jāsargā, jo tā ļauj noziedzniekiem iegūt visu jūsu personisko informāciju. Ja viņiem tas izdosies, tad varat zaudēt visas biļetes, kuras esat iegādājies.

Droša atvaļinājuma plānošana

Mēs aplūkojām galvenos apdraudējumus, ar kādiem varat sastapties, plānojot atvaļinājumu. Taču naudas izkrāpšanas paņēmieni var būt ļoti dažādi. Tādēļ sniegsim dažus padomus, kas jums, plānojot savu atvaļinājumu, var palīdzēt izvairīties no ļaundariem.

  • Akli neticiet lieliskiem piedāvājumiem.
  • Pirms jebkādas personiskās informācijas ievadīšanas tīmekļa vietnē pārbaudiet, vai savienojums ir drošs.
  • Vienmēr pārbaudiet adrešu laukā, vai tiešām esat savienojies ar vajadzīgo tīmekļa vietni.
  • Pērciet biļeti un rezervējiet viesnīcas numuru vai nu tieši attiecīgajā uzņēmumā, vai ar labi zināma biļešu vai viesnīcu servisa starpniecību.
  • Nepiedalieties apšaubāmos pasākumos, kur tiek dalīti bezmaksas labumi.
  • Lietojiet drošu paroli un divfaktoru autentifikāciju, kad vien tas ir iespējams.
  • Adrešu lauka pārbaudīšana ir laba doma, bet ar to var būt par maz, jo daži kibernoziedznieki prot viltot arī vietnes adresi. Tādēļ vienmēr lietojiet iespējami labāko drošības programmatūru.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

1 + 1 =

Kaspersky Lab - Vislabākā aizsardzība, lieliskas cenas!
Uz augšu