Kaspersky Lab - Vislabākā aizsardzība!
Sākumlapa » Padomi » Kādu kriptovalūtas maku izvēlēties

Kādu kriptovalūtas maku izvēlēties

Saskaņā ar aptuveni 1000 pieaugušo amerikāņu aptaujas rezultātiem vairāk nekā 56% no aptaujātajiem zina, kas ir kriptovalūta. Tomēr vairāk nekā 78% no viņiem nezina, kur to var nopirkt, bet vēl mazāk zina, kā to droši glabāt. Papētīsim šo jautājumu.

 

Kas ir kriptovalūtas maks (cryptowallet)?

Lai glabātu kriptovalūtu, jums ir nepieciešams kriptovalūtas maks. Principā kriptovalūtas maks ir datorprogramma, kurā tiek glabātas jūsu privātās un publiskās kriptogrāfiskās atslēgas, kas jums nepieciešamas, lai savā vārdā piekļūtu blokķēdei un veiktu darījumus ar savu kriptovalūtu.

Publiskā atslēga ir kaut kas līdzīgs jūsu maka adresei, bet privāto atslēgu izmantojat, lai maku atslēgtu. Ikreiz, kad kāds vēlas pārskaitīt jums naudu, viņš no savas atslēgas piešķir to jūsu atslēgai (tas nozīmē, ka viņam jāzina jūsu publiskā atslēga). Lai to izdarītu, sūtītājam ir jābūt pieejamai arī viņa paša privātajai atslēgai. Savukārt jums, lai atbloķētu maku un tērētu saņemtos naudas līdzekļus, ir jāievada privātā atslēga, kura atbilst jūsu publiskajai atslēgai.

Svarīga lieta, kas noteikti jāiegaumē: ja jums pieder kriptovalūta un jūs to glabājat savā kriptovalūtas makā, tad tas nenozīmē, ka jums kabatā ir kaut kāda nauda. Maks ir tikai divas minētās atslēgas, bet visa nauda ir blokķēdē, no kuras tā nekad netiek izņemta. Darījums ar kriptovalūtu izpaužas tādējādi, ka blokķēdē tiek pievienots bloks ar darījuma aprakstu.

Ir vairāki kriptovalūtas maku veidi, un katram no tiem ir savas priekšrocības un trūkumi.

Kriptovalūtas maku veidi

  1. Papīra maki

Tas ir vienkāršākais veids — jūsu kriptovalūtas konts ir jūsu privātā un publiskā atslēga, kuras jūs vienkārši pierakstāt uz papīra lapiņas. To varētu dēvēt par papīra maku, un cilvēki tik tiešām lieto šāda veida „makus”.

Bet papīra makā kriptovalūtu var tikai glabāt; lai par kaut ko samaksātu, jums jāierīko cita veida maks un jāpārvieto naudas līdzekļi  no papīra maka jaunajā makā. Garu atslēgu ievadīšana ar roku ir apgrūtinoša, tāpēc ir ieviesti QR kodi. Lai ģenerētu atslēgas un pārvērstu tās par QR kodiem, tiek izmantota īpaša programmatūra.

Priekšrocības: drošība (ja vien jūsu papīra lapiņu nesabojā vai nenozog)

Trūkumi: neērtības, ierobežota pieejamība

 

  1. Karstie (hot) maki

Visvieglāk lietojamais veids ir karstie maki. Karsto maku iegūstat, kad iegādājaties tiešsaistes pakalpojumu, un to dēvē par karstu tāpēc, ka saviem līdzekļiem varat piekļūt vienmēr un ar jebkuru ierīci, ja vien tai ir interneta pieslēgums. Lai iegūtu karsto maku, jums jāreģistrējas pakalpojuma tīmekļa vietnē vai jāuzstāda attiecīga lietojumprogramma, un tad tā nodrošinās saskarni jūsu kriptovalūtas līdzekļu pārvaldībai.

Karstie maki ir ļoti ērti, bet lai tādu maku lietotu, jums jāuztic pakalpojuma sniedzējam visa nauda, kas ir jūsu kontā. Piemēram, kriptovalūtas biržas nodrošina saviem klientiem karsto maku katrai kriptovalūtai, kura tiek tirgota šajā biržā, bet pēdējie notikumi liecina, ka nav gudri glabāt daudz naudas šajos makos — biržas ir iecienīts hakeru uzbrukumu mērķis. Atsevišķi „karstie” maki nav saistīti ar biržām, bet pievērš vairāk uzmanības drošībai; taču arī to pamatā ir uzticēšanās.

Daži karstā maka pakalpojuma sniedzēji izsniedz atslēgas, lai varat tās glabāt, bet citi tā nedara. Ja otrajā gadījumā kaut kas atgadās ar pakalpojuma sniedzēju, tad ļoti iespējams, ka zaudēsiet savu naudu. Pirmajā gadījumā jūs vienmēr varat pārslēgties uz citu maku. Karstajā makā var glabāt nelielu kriptovalūtas daudzumu, kas paredzēts tēriņiem.

Priekšrocības: ērtums, pieejamība

Trūkumi: mazāka drošība; nepieciešama trešās puses iesaiste

 

  1. Programmatūras/mobilie maki: pilna mezgla (full-node) vai vieglie (light)

Kamēr karstie maki ir balstīti mākonī, tā sauktie programmatūras/mobilie maki ir lokāli, bet ar interneta pieslēgumu. Programmatūras vai mobilais maks ir utilītprogramma, kas uzstādīta jūsu datorā vai viedtālrunī (vai arī citā ierīcē); tā glabā jūsu publisko un privāto atslēgu un apstrādā jūsu darījumus. Lokālie maki parasti ir gana labi, jo der gan kriptovalūtas glabāšanai, gan maksāšanai kriptovalūtā.

Tāpat kā karstajiem makiem, arī šiem makiem ir divi galvenie veidi. Te jāizvēlas pilnā mezgla maks vai vieglais maks. Pilnā mezgla maki glabā ierīces atmiņā visu blokķēdi, bet vieglie maki glabāšanu uztic trešajai pusei. Praksē tas nozīmē, ka pilnā mezgla maks nedarbosies viedtālrunī. Piemēram, bitmonētu blokķēdes apjoms pašlaik ir aptuveni 200 GB, un tik daudz nevaram glabāt nevienā viedtālrunī. Pilna mezgla lokālā maka izmantošana ir oriģinālais kriptovalūtas glabāšanas veids, bet tā vietā arvien biežāk izmanto vieglo vai karsto maku. Taču pilnā mezgla maks, kas nepaļaujas uz trešās puses pakalpojumiem, parasti ir drošāks par vieglo maku.

Priekšrocības: lielāka drošība nekā vieglajam makam

Trūkumi: joprojām nav ļoti drošs; piesaistīts konkrētai ierīcei

 

  1. Aukstie (cold) maki

Ja jau kaut kas mēdz būt karsts, tad tas var būt arī auksts, un tiešām ir arī tā sauktie aukstie maki. Tā ir pavisam reāla aparatūra. Parasti aukstais maks izskatās kā zibatmiņa un ir jāpievieno datoram vai viedtālruņiem, lai varētu darboties.

Patiesībā kā auksto maku var izmantot arī parastu USB spraudni, bet labāki ir speciālie maki ar Secure Element mikroshēmu, kas ļauj pārvaldīt kriptovalūtu un droši glabāt atslēgas. Tie ir drošāki par programmatūras makiem, jo jūsu atslēgas glabājas ierīcē, kura nav pieslēgta internetam. Aukstie maki ir ļoti labi piemēroti drošai kriptovalūtas glabāšanai, un tos var izmantot, lai veiktu darījumus. Vienīgā nelaime aparatūras makiem ir tāda, ka tie nav pieejami par brīvu (un tie palielina arī jums piederošo elektronisko ierīču skaitu). Labā ziņa: šī ierīce jums nav jāuzlādē.

Priekšrocības: visdrošākais kriptovalūtas maks

Trūkumi: izmaksas; vēl viena elektroniska ierīce

Profesionāli aizsargāts aukstais kriptovalūtas maks

Uzņēmums Kaspersky Lab vairāk nekā 20 gadu uzmanīgi vēro kiberdraudu attīstību, un uzņēmuma pieredze liecina, ka kibernoziedznieki ātri vien sāk interesēties par jebkuru tirgus sektoru, kurš piesaista arvien vairāk cilvēku. Tāpēc Kaspersky Lab pēta iespēju izveidot pašiem savu aparatūras kriptovalūtas maku, kurš būs drošs pret visiem apdraudējumiem.

 

Kaspersky Lab strādā pie diviem drošu kriptovalūtu maku konceptiem.

Kaspersky Lab strādā pie diviem drošu kriptovalūtu maku konceptiem.

Tiek strādāts ar diviem konceptiem, kas izmanto vismodernākās Secure Element mikroshēmas, kādas pašlaik ir pieejamas tirgū. Abiem ir NFC funkcija darījumu autentificēšanai mobilajos tālruņos, bet tie atšķiras ar to, cik daudz darījums ir redzams lietotājam — vienai ierīcei ir LCD displejs, kamēr otrajai tāda nav. Var arī izveidot jūsu maka aizsargātu kopiju un to droši noglabāt, lai jūs nezaudētu savu naudu pat tad, ja tiek nozaudēts vai sabojāts jūsu aukstais maks. Šeit varat iepazīties ar minētajiem konceptiem un nobalsot par vienu no tiem.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

30 − 22 =

Kaspersky Lab - Vislabākā aizsardzība, lieliskas cenas!
Uz augšu