Sākumlapa » Padomi » Kāpēc nedrīkst izmantot vienu un to pašu paroli vairākiem pakalpojumiem

Kāpēc nedrīkst izmantot vienu un to pašu paroli vairākiem pakalpojumiem

Izmantot vienu un to pašu paroli visos dzīves gadījumos ir ļoti ērti, taču katastrofāli nedroši. Pastāstīsim par to, izmantojot jauna dizainera Mārtiņa gadījumu.

Mārtiņš ir parasts puisis. Viņam ir e-pasts, Facebook un Instagram konti, tāpat Mārtiņš ir reģistrējies viņa iemīļotās datorspēles forumā, Amazon, eBay, desmitā interneta veikalu, Steam un Battle.net. Un visi konti ir piesaistīti e-pastam.

 

 

Kādā jaukā dienā klientu datubāze vienam no interneta veikaliem, kurus lietoja Mārtiņš, noplūda globālajā tīmeklī — izrādījās, ka veikals to glabāja uz servera brīvā pieejā. Kredītkaršu dati necieta, jo datubāzē bija tikai e-pasta adreses, vārdi un paroles, kurus veikals pat nešifrēja. Liekas, ka satraukumam nebūtu pamata, jo tādas noplūdes gadās un šis bija vien neliels interneta veikaliņš.

Tomēr ļaundaris, kura rokās nokļuva datubāze, nolēma izmēģināt savu laimi: varbūt atradīsies kāds, kuram veikala konta parole sakritīs ar e-pasta konta paroli? Un viņam paveicās: Mārtiņš lietoja vienu un to pašu paroli visur.

Tā ļaundaris piekļuva Mārtiņa e-pastam. Tajā viņš atrada ne tikai fotogrāfijas, ko tas bija sūtījis Rūtai, bet arī vēstules no Amazon, eBay un citiem kontiem, — tā viņš saprata, kādus vēl pakalpojumus izmanto Mārtiņš. Ļaundaris pamēģināja ieiet Mārtiņa Amazon kontā ar to pašu paroli, kāda bija e-pastam un interneta veikalam, un viņam tas izdevās! Parole taču bija tā pati, kas gan e-pastam, gan veikalam, no kura noplūda datubāze.

Amazon kontam piesaistītā kredītkarte — labs ķēriens! Facebook datus pagrīdes darboņi arī prot dažādi izmantot. Mārtiņa draugi caur Facebook pēkšņi saņēma no viņa ziņu ar smieklīgu video. Ļaundaris tikmēr nomainīja paroles uz savām visur, kur tik varēja tikt klāt. Bet klāt varēja tikt gandrīz visur, jo Mārtiņam taču viena un tā pati parole bija izmantota visiem kontiem.

Kāds no draugiem lietoja Kaspersky Internet Security, kas izceļas ar jaunu datorvīrusu atklāšanas spējām, un par pārsteigumu sev ieraudzīja, ka antivīruss atradis kaut ko nelāgu Mārtiņa ziņā ar video. Viņš piezvanīja Mārtiņam, kurš nu šausmās saprata, kas ir noticis, un joza pie datora mainīt Facebook paroli, taču bija par vēlu, jo ļaundaris bija viņu apsteidzis. Mārtiņš centās nomainīt paroli, bet te noskaidrojās, ka viņš vairs netiek klāt arī savam e-pastam.

Mārtiņš saprata: viņš ir uzlauzts. Kas tālāk? Zvani bankām par kredītkaršu bloķēšanu; drudžaina paroles maiņa kaut jel kādos pakalpojumos, kur ļaundaris vēl nav pabijis; zvani draugiem ar paskaidrojumiem, ka tas nebija viņš, kurš sūtīja inficētu ziņu. Mārtiņš nosolījās sev nekad vairāk neizmantot vienu un to pašu paroli dažādiem kontiem. Un izmantot divfaktoru autentifikāciju visur, kur tas ir iespējams.

Atzīsimies, ka Mārtiņš ir izdomāts, bet tajā pašā laikā arī diezgan reāls, jo viņš atspoguļo to, ko mēs redzam visapkārt. Jūs esat ieintriģēti, kā Mārtiņš tagad tiek galā ar dažādu paroļu atcerēšanos? Viegli un neiespringstot, jo viņš vienkārši paklausīja mūsu padomam un nopirka Kaspersky Password Manager. To viņš ir ieinstalējis gan savā darba MacBook Pro, gan savā iPhone, gan mājas spēļu monstrā ar Windows 7. Izveidot unikālas un sarežģītas paroles katram kontam, glabāt tās droši un ievadīt bez klabināšanas pa taustiņiem ar Kaspersky Password Manager ir tīrais prieks. Turklāt arī tagad Mārtiņam jāatceras tikai viena parole! Jūs gribat izmēģināt? Lūdzu, pilnvērtīgs Kaspersky Password Manager un Windows, macOS, Android un iOS līdz 15 ierakstiem ir BEZMAKSAS.

 

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

1 Komentāri

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

95 − 90 =

Uz augšu