Sākumlapa » Aizsardzība » Kas ir Wi-Fi viesu tīkls un kāpēc tas jums nepieciešams

Kas ir Wi-Fi viesu tīkls un kāpēc tas jums nepieciešams

Mūsdienu pasaulē viss ir tik cieši saistīts ar internetu, ka, uzņemot viesus, mēs pēc „Sveiki!” bieži vien izdzirdam jautājumu: “Kāda tev Wi-Fi parole?”. Bet, izpaužot sava mājas tīkla paroli, viesmīlīgais namatēvs ne vienmēr saprot, ka draugi var nejauši apdraudēt viņa tīkla drošību.

Piemēram, viņi var nejauši lejupielādēt ļaunprogrammatūru vai pievienot tīklam jau inficētu telefonu vai piezīmjdatoru. Daudzi datorkaitēkļi var izplatīties lokālajā tīklā, un ja pie jūsu Wi-Fi pieslēdzas dators vai viedtālrunis ar šādu kaitēkli, tad tas tūliņ mēģina inficēt visas ierīces šajā tīklā.

 

 

Kāpēc vajadzīgs Wi-Fi viesu tīkls?

Tomēr varam apvienot viesmīlību un drošību, ierīkojot Wi-Fi viesu tīklu. Faktiski tas būs atsevišķs piekļuves punkts jūsu maršrutētājā. Visas jūsu mājas ierīces savienojas ar vienu piekļuves punktu un ir apvienotas kopējā tīklā, bet viesu tīkls — tas ir cits piekļuves punkts, no kura var piekļūt internetam, bet nevar iekļūt jūsu mājas tīklā. Varat uzaicināt viesus pieslēgties pie šī piekļuves punkta.

Rezultātā draugi un paziņas nezaudēs kontaktus ar ārpasauli, bet neapdraudēs jūsu datus. Kaitēklis, kas kaut kādā veidā iekļuvis viesa viedtālrunī, netiks klāt jūsu ģimenes foto arhīvam un citām svarīgām datnēm

 

Kā ieslēgt un konfigurēt Wi-Fi viesu tīklu

Atsevišķa viesu tīkla ierīkošana ir vienkāršāka, nekā jūs domājat. Lai to izdarītu, nevajag papildu interneta pieslēgumu un nav divreiz vairāk jāmaksā interneta pakalpojumu sniedzējam. Visticamāk, ka jūsu Wi-Fi maršrutētājs ļauj ierīkot papildu tīklu viesiem — vienkārši atveriet maršrutētāja iestatījumus un aktivizējiet šo tīklu. Lai to izdarītu, interneta pārlūkprogrammas adreses joslā jāievada jūsu maršrutētāja IP adrese; parasti tā  ir 192.168.1.1 vai 192.168.0.1, bet var būt arī citi varianti. Jūsu maršrutētāja instrukcijā jābūt pareizajai adresei.

Atvērsies logs, un tur ierakstiet administratora lietotājvārdu un paroli. Ja nekad neesat tos mainījis, tad varat tos atrast līgumā ar interneta pakalpojumu sniedzēju vai jau minētajā instrukcijā. Drošības labad ieteicams tos nomainīt, un lai tie neaizmirstos, saglabājiet tos paroļu pārvaldības programmā.

Maršrutētāja iestatījumos atrodiet punktu Allow guest access vai Guest network. Šis punkts parasti ir sadaļā „Wi-Fi”, bet ja tomēr grūti atrodams, tad atkal palīdzēs instrukcija vai Google. Ja jums ir vecs vai lēts maršrutētāja modelis, tad tāda punkta varbūt tur nemaz nebūs — un tādā gadījumā jūs nevarēsiet ierīkot viesu tīklu. Bet daudzmaz moderniem modeļiem tas parasti ir.

Pēc vajadzīgās atzīmes ielikšanas pievienojiet viesu tīkla nosaukumu (dažu maršrutētāju vadības panelī to sauc par SSID) — tas būs nosaukums, kuru jūsu draugi redzēs pieejamo savienojumu sarakstā.

Dažos maršrutētājos Wi-Fi viesu tīkls uzreiz sāk darboties, citos jums vajadzēs konfigurēt vēl kaut ko, bet mēs iesakām pareizi pabeigt iestatīšanu pat tad, ja viesu tīkls jau darbojas.

  • Ierīkojiet jaunā tīkla piekļuves paroli. Parasti to var izdarīt uzreiz, turpat zem tīkla nosaukuma. Tagad jūsu viesu tīklam varēs pievienoties tikai tie, kuriem paziņosiet slepeno rakstzīmju kombināciju.
  • Izvēlieties šifrēšanas veidu, lai nebūtu iespējams pārtvert Wi-Fi tīklā pārraidīto informāciju. Piedāvātajās opcijās izvēlieties WPA2 (iestatījumos var būt norādīts arī kā WPA2-PSK vai WPA2-Personal) — tas ir drošāks algoritms, kuru atbalsta visas modernās bezvadu ierīces.
  • Pārbaudiet, vai ir noņemta atzīme pie Allow guests to access local network resources (Atļaut viesu piekļuvi lokālā tīkla resursiem) vai tamlīdzīgi. Iespējams, ka iestatījumos nebūs šāda punkta, bet ja tas ir, tad atzīmi pie tā labāk noņemt, lai viesi nevarētu pārlūkot jūsu datnes un citu informāciju, kas glabājas datoros. Tāds taču faktiski ir viesu tīkla ierīkošanas mērķis. Dažreiz iestatījumos var būt cits punkts —Isolate (Izolēt). Tam ir tieši pretēja jēga — tas izolē jūsu lokālo tīklu no viesu tīkla, tāpēc tur noteikti jāieliek atzīme.
  • Noņemiet atzīmi pie Allow access to settings (Atļaut piekļuvi iestatījumiem) vai tamlīdzīgi, ja tāda ir. Ja tur ir ielikta atzīme, tad tas nozīmē, ka viesu tīkla lietotāji var piekļūt maršrutētāja iestatījumiem un konfigurēt tur visu ko, tajā skaitā arī savas piekļuves tiesības. Jums to noteikti nevajag.

Gatavs ir — esat nokonfigurējis Wi-Fi viesu tīklu, kas, no vienas puses, nodrošina drošu piekļuvi internetam un, no otras puses, neļauj nevienam piekļūt jūsu lokālajām ierīcēm.

Nobeigumā vēl viens padoms: viens no robottīklu ierīkotāju parastajiem mērķiem ir tieši maršrutētājs. Tāpēc neaizmirstiet regulāri atjaunināt sava mājas maršrutētāja aparātprogrammatūru — jaunajās versijās ražotāji parasti likvidē ievainojamības, kuras var atvieglot maršrutētāja uzlaušanu.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

69 − = 62

Uz augšu