Sākumlapa » Padomi » Kas jāzina pirms Clubhouse instalēšanas

Kas jāzina pirms Clubhouse instalēšanas

Izlasot šo rakstu, jūs uzzināsiet, kādām sensacionālās lietotnes Clubhouse drošības niansēm jāpievērš uzmanība.

Pēdējā laikā internetā daudz runā par jauno sociālo tīklu Clubhouse. Balss sakaru serviss, kurā var iekļūt tikai pēc ielūguma, programmatūras veikalā App Store ir visvairāk lejupielādēto lietotņu saraksta augšgalā, un tā auditorija dažās nedēļās no 600 000 pieaugusi līdz 10 miljoniem. Jābrīdina, ka šādas ažiotāžas dēļ varat nepamanīt privātuma vai pat jūsu naudas maka apdraudējumu.

Kas ir Clubhouse

Clubhouse ir lietotne, kas ļauj veidot tematiskas “istabas” balss sarunām, kurām sociālā tīkla dalībnieki var pieslēgties un tad vienkārši klausīties vai, palūdzot organizatora atļauju, runāt paši. Viens no pirmajiem šo formātu pozitīvi novērtēja Īlons Masks, kura tvīts janvāra beigās izraisīja interesi par jauno servisu. Viņam sekoja Marks Zakerbergs un citi uzņēmēji un slavenības. Šādu reklāmu apskaustu jebkurš uzņēmums, un Clubhouse auditorija ātri sāka augt.

Diemžēl ažiotāžu ap šo servisu jau izmanto krāpnieki. Un arī pašai lietotnei, kas joprojām ir beta testēšanas stadijā, ir drošības trūkumi.

Nepareizais Clubhouse

Pirmkārt, par Clubhouse sauc ne tikai šo sensacionālo servisu vien, un tas jau ir izraisījis vairākus pārpratumus. Kad Īlons Masks paziņoja par pievienošanos šim sociālajam tīklam, investori steidza pirkt akcijas, taču viņi to sajauca ar pavisam citu organizāciju, kurai ir līdzīgs nosaukums. Smieklīgākais ir tas, ka “pareizais” Clubhouse vēl nemaz nekotējas biržā.

Otrkārt, Clubhouse ir pieejams tikai iPhone viedtālruņos. Tomēr ne viens vien sociālo tīklu fans ir drosmīgi lejupielādējis no Google Play projektu vadības servisa lietotni ar tādu pašu nosaukumu. Atklājuši savu kļūdu, sadusmotie lietotāji salika lietotnei “vieniniekus” un tik stipri pazemināja tās vērtējumu, ka lietotnes autoriem nācās uz kādu laiku izņemt savu ražojumu no programmatūras veikala.

Lai gan šie notikumi nav nekas patīkams, tie tomēr nerada tiešus draudus lietotājiem. Diemžēl pakalpojumā Google Play ir atrodami arī tīši Clubhouse viltojumi. Pēc tādas lietotnes instalēšanas viedtālruņa vai planšetdatora īpašnieks riskē piešķirt krāpniekiem piekļuvi savai interneta bankai, sociālo tīklu parolēm un kontaktu sarakstam, kā arī piedzīvot reklāmas “uzbrukumu”.

Programmatūras veikalā Google Play ir parādījies daudz Clubhouse viltojumu Android operētājsistēmai.

Ja ļoti vēlaties Clubhouse savā Android ierīcē, sekojiet līdzi oficiālajai Clubhouse vietnei un gaidiet, kad tur paziņos par oficiālas lietotnes ievietošanu Google Play.

Privātuma problēmas ar Clubhouse

Nebūt ne visi ir pamanījuši, ka sociālais tīkls Clubhouse vēl pat nav oficiāli atklāts. Pašlaik lietotne ir beta testēšanas stadijā, un tas nozīmē, ka to izmanto tikai nedaudzi cilvēki, lai būtu vieglāk atklāt un novērst kļūdas. Nav brīnums, ka tādas ir arī pakalpojuma drošības sistēmā.

Jau vairākas reizes īsajā Clubhouse vēsturē eksperti ir atgādinājuši, ka tajā neviens lietotājiem negarantē privātumu. Stenfordas interneta observatorijas (Stanford Internet Observatory) pētnieki februāra vidū atklāja, ka dalībnieku un istabu identifikatori, kad viņi tām pievienojas, tiek sūtīti serveriem bez šifrēšanas. Eksperti min, ka uzņēmumiem, kuri nodrošina Clubhouse infrastruktūru, piemēram, kompānijai Agora, varētu būt pieejami audio ieraksti, lai gan nav precīzu datu, kas ļautu apstiprināt vai noliegt šo pieņēmumu.

Tikai dažas dienas pēc Stenfordas pētnieku publikācijas parādījās baumas par noplūdinātiem ierakstiem, kuras drīz apstiprināja arī sociālā tīkla pārstāvji. Viņi paziņoja, ka kāds lietotājs savā vietnē esot straumējis sarunas no vairākām Clubhouse istabām. Uzņēmums nesniedza sīkākus komentārus par notikušo, bet paskaidroja, ka tas ir privātuma politikas pārkāpums, nevis uzlaušana. Vainīgo izslēdza no lietotāju pulka, un izstrādātāji apsolīja novērst kļūdu servisā, kuru viņš bija izmantojis, bet grūti pateikt, cik daudz ievainojamību joprojām ir programmatūrā, kuru paši izstrādātāji atzīst par nepilnīgu.

Visbeidzot, pētnieki uzsver, ka tehnoloģijas pārzinošai personai nebūs grūti izprast Clubhouse kodu. To praksē pierādīja kāds izstrādātājs no Sanktpēterburgas, kurš vienā dienā izveidoja neoficiālu šī servisa klientu Android operētājsistēmai. Tas ir vēl viens iemesls, kāpēc lietotājiem būtu jāpadomā, kādas ievainojamības kodā var atrast noziedznieki, kuri interesējas par viņiem.

Nevajag pat uzlauzt

Pēc reģistrēšanās lietotnē tā lūdz atļauju piekļuvei jūsu kontaktu sarakstam. Atļauja nav obligāti jādod, bet tad, ja gribēsiet kādu uzaicināt sociālajā tīklā, jums tomēr būs jādalās ar sava tālruņu saraksta numuriem. Privātuma politikās aprakstā izstrādātāji uzsver, ka patur tiesības šādus datus pārsūtīt ļoti plašam trešo personu lokam, sākot no jebkuriem darbuzņēmējiem un līdz pat mārketinga aģentūrām un tiesībaizsardzības iestādēm.

Turklāt Clubhouse veidotāji lietotnē nav paredzējuši “inkognito” režīmu, un katra jūsu darbība sociālajā tīklā atstāj pēdas. Lietotnes saskarnē pat nav pogas “Dzēst kontu” — lai uzsāktu šo procedūru, jums jānosūta rakstisks pieprasījums atbalsta dienestam.

Lietotnē Clubhouse nav arī pilnvērtīgas konta verifikācijas, tāpēc ikviens, ja vēlas, var uzdoties par jebkuru slavenību. Krievvalodīgos lietotājus jau ir apmānījusi neīsta “Alla Pugačova”, bet angļu valodā runājošā publika ir uzķērusies uz viltota “Breda Pita” āķa.

Šos gadījumus var uzskatīt par nekaitīgām palaidnībām, taču problēma var kļūt nopietnāka: krāpnieki jau sen savās interesēs izmanto gan reālus, gan viltotus slavenību kontus. Pietiek atcerēties, kā vietnē Twitter izkrāpj bitmonētas vai vietnē Instagram rīko “zvaigžņu āzēšanu”. Secinājums: neticiet visam, ko dzirdat Clubhouse istabās. Ja kāda labi pazīstama balss piedāvā piedalīties ārkārtīgi pievilcīgā projektā, pārbaudiet šo informāciju vēl citur.

Padomi un ieteikumi

  • Šīs publikācijas laikā Clubhouse nav pieejams operētājsistēmai Android, tāpēc neuzķerieties uz krāpnieku makšķeres.
  • Nepakļaujieties ažiotāžai: pirms modīgas lietotnes instalēšanas padomājiet, vai jums tā tiešām ir vajadzīga.
  • Ja tomēr nolemjat pievienoties Clubhouse, nepaļaujieties uz sociālā tīkla šķietami slēgto statusu. Dalieties tikai ar tādu informāciju, kuru esat gatavi publicēt visiem pieejamā tīklā.
  • Pirms instalēšanas pārbaudiet lietotni — uzziniet, ar ko pasaulei ir zināmi tās autori, kādus datus jūs sniedzat izstrādātājiem un ar ko viņi tos kopīgos.
  • Nekad nezaudējiet modrību: agri vai vēlu krāpnieki izdomās jaunus paņēmienus lietotāju maldināšanai, par kuriem mēs noteikti uzrakstīsim. Centieties nekļūt par vienu no viņu upuriem.
  • Parūpējieties par aizsardzību — Android viedtālrunī instalējiet uzticamu drošības risinājumu, kas neļaus jūsu ierīcē iekļūt ļaunprogrammatūrai, kura maskējas kā Clubhouse for Android.

Izmantoti Kaspersky materiāli.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

4 + 5 =

Uz augšu