Sākumlapa » Padomi » Neaizmirstiet izslēgt Flash

Neaizmirstiet izslēgt Flash

Sākot ar 2021. gada 1. janvāri Adobe Flash vairs netiek oficiāli atbalstīts. Mēs jums pastāstīsim, kas jādara vietņu īpašniekiem un lietotājiem.

Kādreiz Adobe Flash tehnoloģija tika izmantota gandrīz visur – multivides satura atskaņošanai, animētu baneru un spēļu ražošanai. Laika gaitā tā novecoja, un to aizstāja jaunas tehnoloģijas. Tomēr daudzi satura veidotāji pēc inerces turpināja izmantot pazīstamo platformu – attiecīgi gan Adobe, gan pārlūku izstrādātāji to turpināja atbalstīt. Tomēr, sākot ar 2021. gada 1. janvāri, šis atbalsts ir pilnībā pārtraukts. Tagad vietnēs palikušais Flash saturs netiks rādīts pārlūkprogrammās.

Kāpēc drošības speciālistiem jau sen nepatika Flash

Būtībā Flash saturs ir mazas programmas, kuras tiek lejupielādētas lietotāju ierīcēs un izpildītas, izmantojot Flash Player. Tāpēc Flash Player, kas bija pieejams gandrīz visās ierīcēs ar piekļuvi internetam, ātri nonāca kibernoziedznieku uzmanības lokā: galu galā spēja izpildīt kodu upura datorā vai citā ierīcē ir viņu lolotais sapnis.

Rezultātā programmatūrā Flash Player ar apskaužamu regularitāti tika atrastas dažādas bīstamības pakāpes ievainojamības. Tās ļāva izmantot skriptus no trešo pušu vietnēm, pārtvert starpliktuves saturu, izpildīt patvaļīgu kodu un daudz ko citu. Kopumā Flash Player pastāvēšanas laikā ir atrastas vairāk nekā tūkstots ievainojamību!

Citas briesmas radīja tieši Flash tehnoloģijas popularitāte. Jebkura vietne varēja pēkšņi paziņot, ka Flash Player, kuru lietotājs lieto, ir novecojis un tas nekavējoties jāatjaunina. Tāpēc daudzi lietotāji pierada pie šādiem paziņojumiem un nevilcinoties klikšķināja uz pogas “Lejupielādēt”, bieži vien atjauninātas Flash Player versijas vietā saņemot ļaunprogrammatūru. Lai arī Flash pēdējos gados tika izmantots arvien retāk, kibernoziedznieki turpināja izmantot šo triku.

Rezultātā pirms vairāk nekā 10 gadiem daudzi drošības speciālisti sāka ieteikt pārtraukt šīs tehnoloģijas lietošanu.

Kas mainās 2021. gadā?

Līdz pagājušā gada decembrim Adobe turpināja uzraudzīt Flash Player drošību un cītīgi laboja atklātās vājās vietas. Tagad tas nenotiks. Visas jaunās ievainojamības, kas atrastas pēc 2020. gada 31. decembra, paliks neizlabotas uz visiem laikiem.

Turklāt mūsdienu pārlūkprogrammas automātiski bloķēs Flash saturu, tā vietā parādot bloķējošu paziņojumu. Īpaši neatlaidīgus vai zinātkārus lietotājus pārlūkprogrammas sūtīs uz paskaidrojumiem vai nu savās lapās, vai arī atbilstošā Adobe vietnes sadaļā.

Kas būtu jādara vietņu īpašniekiem?

Ja jūs joprojām apzināti izmantojat Flash saturu, tad priekš jums ir sliktas ziņas: ir liela varbūtība, ka neviens to neredzēs. Tāpēc ir jēga pāriet uz kaut ko modernāku un pārcelt aktuālos projektus uz jaunu tehnoloģiju.

Pat ja jūs neizmantojat Flash saturu, tomēr labāk ir rūpīgi pārbaudīt savas vietnes, vai kaut kur nav palicis kāds interaktīvs elements, kas joprojām darbojas ar šo tehnoloģiju. Piemēram, tas var būt videoklips, kas iegults no trešās puses vietnes. No šādām lietām labāk atbrīvoties.

Principā, ja mēs ignorējam faktu, ka saturu neviens neredzēs, tad nepatikšanas nav lielas. Tomēr potenciāli var būt lietotāji, kuri, lai apskatītu jūsu vietni, sāks instalēt novecojušas pārlūkprogrammu versijas ar novecojušiem Flash Player un tādējādi apdraudēs sevi.

Kas jādara lietotājiem?

Noņemiet Flash spraudni no pārlūkprogrammas, ja vēl neesat to izdarījis, un uz visiem laikiem aizmirstiet par šo tehnoloģiju. Ja apmeklējat vietni un tur ir Flash saturs, kuru jūsu pārlūkprogramma nerāda, tad ar lielu varbūtības pakāpi jums šī vietne nav vajadzīga: vai nu vietnes autori jau sen ir atteikušies no šī projekta, vai arī viņi ir neuzmanīgi, vai arī apzināti provocē lietotājus veikt bīstamas darbības. Jebkurā gadījumā labāk neriskēt.

Izmantoti Kaspersky materiāli.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

2 Komentāri

  1. Kādas ir alternatīvas adobe flash, lai varētu skatīties parastus video- bērniem multenes?

    http://www.pasakas.net/pasaku_kino/zelta_sietins/kam_ir_visskaistakas_usas/

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

52 − 45 =

Uz augšu