Sākumlapa » Aizsardzība » Noklausās? Mēs neļausim!

Noklausās? Mēs neļausim!

Veselīga paranoja ir lipīga kā iesnas. Sākumā daudzi smejas par tiem, kuri aizlīmē tīmekļa kameru, bet pēc tam palasa ziņas un paši sāk līmēt ciet kameras aci. Tomēr ir arī cita iespēja. Var uzticēt tīmekļa kameras pieejas kontroli drošības programmatūrai, piemēram, Kaspersky Internet Security, kas padara šāda veida spiegošanu neiespējamu.

 

 

Ja kāda lietojumprogramma grib piekļūt tīmekļa kamerai, Kaspersky Internet Security par to brīdina lietotāju un piedāvā vairākas iespējas. Uzticamām lietojumprogrammām, piemēram, Skype var atļaut pastāvīgu piekļuvi kamerai, kamēr tīmekļa pārlūkam labāk dot atļauju katrā konkrētajā gadījumā.

 

Kaspersky Internet Security brīdina lietotāju par kādas lietojumprogrammas piekļuves mēģinājumu tīmekļa kamerai.

Kaspersky Internet Security brīdina lietotāju par kādas lietojumprogrammas piekļuves mēģinājumu tīmekļa kamerai.

Mikrofona aizsardzība pret noklausīšanos

Bet vēl jau ir mikrofons, kuru nemaz nevar kārtīgi aizlīmēt, jo līmlente vai uzlīme taču neaiztur skaņu. Turklāt īpaši neatlaidīgi ļaundari var mūs noklausīties, izmantojot skaļruņus kā mikrofonu, jo principā uzbūve abos gadījumos ir tāda pati. Īpaša programma varētu izslēgt mikrofonu, bet arī šis variants neder, jo kāda cita programma to tikpat labi var atkal ieslēgt.

Un te atkal nāk talkā Kaspersky Internet Security ar patentētu tehnoloģiju (System and method of counteracting unauthorised access to microphone data, ASV patenta numurs US 9652625), kura noklausīšanos liedz sistēmas līmenī. Pastāstīsim, kā tā darbojas.

Sāksim ar prasībām, kādas tiek izvirzītas šādai tehnoloģijai. Būtu ideāli, ja mikrofonam varētu piekļūt tikai labās, leģitīmās programmas, bet potenciāli bīstamām piekļuve tiktu liegta. Tātad uzdevums ir skaidrs: konstatēt, ka viena no programmām grib piekļūt mikrofonam, noskaidrot, vai tā ir laba vai slikta programma, un atkarībā no tā atļaut vai aizliegt piekļuvi.

Uzdevums tiek atrisināts apmēram šādi. Kā zināms, skaņu var radīt vairākas programmas reizē — to droši vien esat piedzīvojuši, kad mēģināt skatīties filmu, bet tad pēkšņi iebļaujas kāda atvērta, taču piemirsta tīmekļa lapa pārlūkā. Tiesa, reizēm tas ir pat labi, jo tā fona programmas var atgādināt par savu darbību.

Lai nodrošinātu šādu vienlaicīgu atskaņošanu, operētājsistēmā ir audioplūsmas un ir arī komponents, kurš šīs audioplūsmas kontrolē. Kad programma vēlas radīt skaņu, tā izveido savu audioplūsmu. Tādu audioplūsmu skaits nav ierobežots.

Audioplūsmas var būt saistītas ar dažādām perifērijas ierīcēm — gan skaļruņiem, gan mikrofonu. Tātad arī mikrofonam var būt vairākas vienlaicīgas audioplūsmas.

Bet mikrofons nevar ģenerēt atšķirīgas plūsmas uz dažādām programmām, jo ir primitīva ierīce — ko dzird, to nodod tālāk. Visām programmām — vienu un to pašu. Taču OS līmenī nav nekādas aizsardzības pret neatļautu piekļuvi mikrofonam: programma var izveidot audioplūsmu, pieslēgties mikrofonam un saņemt no tā visu saklausīto.

Ko lai dara? Pareizi, ir jākontrolē jaunu audioplūsmu veidošana. Tieši tā rīkojas Kaspersky Internet Security (un, protams, arī Kaspersky Total Security). Komponents Privacy Protection (Konfidencialitātes aizsardzība), kurš ļauj bloķēt piekļuvi tīmekļa kamerai, kontrolē arī jaunu audioplūsmu veidošanu. Tas, piemēram, konstatē, kura programma izveidojusi jauno plūsmu.

 

Kaspersky Internet Security komponents Konfidencialitātes aizsardzība.

Kaspersky Internet Security (priekš Windows) komponents Konfidencialitātes aizsardzība.

Ja šī programma ir uzticama (izstrādātājs ir zināms, reputācija — laba, programma nav iekļauta antivīrusu bāzēs), tad tai neliedz izveidot audioplūsmu. Bet ja ar programmu kaut kas nav kārtībā (šaubīgs izstrādātājs, apšaubāma vai pat slikta reputācija, programma pieķerta skaidri kaitīgā darbībā), tad Privacy Protection pārtver audioplūsmas izveides pieprasījumu un to vienkārši likvidē.

Šī tehnoloģija jau ir ieviesta programmatūrā Kaspersky Internet Security 2017, un nesen patentēta. Tāpēc šī produkta lietotājus neviens nenoklausās. Nemaz nevajag pašam šo tehnoloģiju aktivizēt iestatījumos — tā jau ir iespējota pēc noklusējuma!

Kaspersky Internet Security ir drošības programmatūra, kas nodrošina Windows datoru aizsardzību pret visu veidu apdraudējumiem internetā. Tā ietver gan antivīrusu, gan daudzas citus komponentus, kā tikko apskatīto “Konfidencialitātes aizsardzību” ar tīmekļa kameras un mikrofona aizsardzību. Latvijā Kaspersky Internet Security tiek piedāvāts produkta Kaspersky Internet Security – Multi-Device sastāvā, kas pa to pašu cenu ietver arī Kaspersky Internet Security for Mac un Kaspersky Internet Security for Android. Arī Kaspersky Internet Security for Mac ietver līdzīgu Privacy Protection komponentu. Produkti pieejami 30 dienu bezmaksas pilnfunkcionālam izmēģinājumam ar vietējo tehnisko atbalstu.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

60 − = 53

Uz augšu