Kaspersky Lab - Vislabākā aizsardzība!
Sākumlapa » Aizsardzība » Uzbrukums E-veselībai liek pievērst uzmanību datoru un citu ierīču drošībai

Uzbrukums E-veselībai liek pievērst uzmanību datoru un citu ierīču drošībai

Ar mediju starpniecību no CERT.LV mēs uzzinām arvien jaunas detaļas par vakar notikušo uzbrukumu E-veselības sistēmai. Šis ir piemērots brīdis katram no mums aizdomāties un pievērst uzmanību savu datoru un citu ierīču kiberdrošībai, jo mūsu pašu nolaidības dēļ tās var tikt izmantotas tādam pašam uzbrukumam kritiski svarīgai IT sistēmai citā valstī. Mēs taču negribētu, ka mūsu dēļ kaut kur slims cilvēks nevar laikus iegādāties zāles!

 

 

Kā vakar LTV pastāstīja CERT.LV direktores vietnieks Varis Teivāns, uzbrukums E-veselībai noticis no vairāk kā divdesmit valstīm, toskait pat no Trinidadas un Tobāgo. No šī rīta LNT raidījumam “900 sekundes” sniegtās informācijas savukārt ir kļuvis zināms, ka uzbrukums ir turpinājies arī vakar vakarā, taču “pateicoties tehniskajām pretdarbībām, tas kļuva neefektīvs un sistēma bija pieejama pakalpojumu ņēmējiem”.

 

CERT.LV direktores vietnieks Varis Teivāns

CERT.LV direktores vietnieks Varis Teivāns

No CERT.LV paustās informācijas ir skaidrs, ka vakar E-veselības sistēmai ir noticis kliedētais pakalpojumatteices (Distributed Denial of Service – DDoS) uzbrukums. Tehniski šāda uzbrukuma mērķis ir padarīt nepieejamu kādu tiešaistes resursu un parasti tas tiek panākts, pārpludinot mērķa sistēmu ar lielu pieprasījumu skaitu no daudzām ģeogrāfiski izkliedētām datorsistēmām. Agrāk šādiem uzbrukumiem tika izmantoti inficēti datori, kas apvienoti centralizēti vadāmā botu tīklā. Mūsdienās bez inficētiem datoriem arvien biežāk tiek izmantotas arī citas ierīces, piemēram, mājas maršrutētāji, video novērošanas sistēmas utt.

Gan no mājas maršrutētājiem, gan video novērošanas sistēmām ļaundari jau ir spējuši izveidot milzīgus botu tīklus, kuros ir ierīces arī no Latvijas. Es neieslīgšu garos komplicētu padomu sarakstos, kas būtu jāievēro ikvienam internetam pieslēgtu ierīču īpašniekam, lai mazinātu apdraudējuma risku sev un citiem, jo zinu, ka praksē ierindas interneta lietotāji tos tāpat neizpilda. Būs labi, ja ikviens ielāgos, ka jebkurai internetam pieslēdzamai iekārtai ir jānomaina ražotāja parole, un būs lieliski, ja kāds atcerēsies un pat atjauninās savām ierīcēm aparātprogrammatūru (firmware). Pēdējais ir īpaši svarīgs un noderīgs mājas interneta maršrutētājiem.

 

Kas attiecas uz datoru, viedtālruņu un planšetdatoru drošību, tad, kā vienmēr, ir svarīgi būt apdomīgiem un uzmanīgiem, rūpēties par savlaicīgu programmatūras atjaunināšanu un, galvenais, lietot labāko drošības programmatūru 😉 (skat. drošības programmatūras ražotāju salīdzinājumu*).

Pilnu TOP3 novērtējumu atskaiti par 2016. gadu PDF formātā angļu valodā var lejupielādēt šeit. 2017. gada salīdzinājums iznāks jau tuvākajā laikā.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

80 − = 73

Kaspersky Lab - Vislabākā aizsardzība, lieliskas cenas!
Uz augšu