Sākumlapa » Pārskati » COVID-19 vakcīnas tumšā tīmekļa tirdzniecības vietnēs

COVID-19 vakcīnas tumšā tīmekļa tirdzniecības vietnēs

2020. gada decembrī ASV Pārtikas un zāļu pārvalde (FDA) apstiprināja Pfizer vakcīnu pret COVID-19. Pēc 24 stundām sākās viena no vērienīgākajām vakcinācijas kampaņām cilvēces vēsturē – valstis visā pasaulē metās cīņā pret pandēmiju.

Diemžēl ražotāji nespēj nodrošināt vakcīnu piegādi visiem gribētājiem uzreiz, kā arī slikti izplānotas vakcinācijas programmas izraisa aizkavēšanos. Turklāt katra valsts ir noteikusi, kuras personu grupas vakcinē prioritāri.

Uz šo situāciju, kā jau tas bija sagaidāms, ir noreaģējuši uzņēmīgi darboņi, kuri ir gatavi izspiest labumu no jebkuras situācijas.

Vakcīnas piedāvā pagrīdē

Tumšā tīmekļa (Darknet) vietnēs var atrast gandrīz visu. Kā rāda pētījumi, piemēram, premium klases pornovietnes kontu var iegūt par nieka 50 ASV centiem, bet “ID pakete”, kurā ir vārds un uzvārds, sociālās apdrošināšanas numurs, dzimšanas datums un tālruņa numuri, maksā apmēram 10 ASV dolāru.

Nav brīnums, ka kopš pandēmijas sākuma ir izveidojies jauns tirgus, kur pārdod visu, kas saistīts ar COVID. Tur ir gan aizsardzības līdzekļi, gan, protams, arī vakcīnas.

Tumšā tīmekļa sludinājumi par Moderna un Pfizer vakcīnu pārdošanu.

Pārmeklējot 15 tiešsaistes tirgus, Kaspersky eksperti atrada trīs galveno COVID vakcīnu reklāmas: Pfizer/BioNTech, AstraZeneca un Moderna. Vēl viņi atrada arī dažu nepārbaudītu vakcīnu reklāmas.

Viena vakcīnas deva maksā no 250 līdz 1200 ASV dolāriem, bet vidēji — ap 500 ASV dolāru. Turpmāka analīze parādīja, ka pēc Moderna un Pfizer vakcīnu efektivitātes datu publicēšanas ievērojami palielinājušās kā to cenas, tā arī reklāmu skaits. Pārdevēji galvenokārt ir no Francijas, Vācijas, Lielbritānijas un ASV, un sakariem viņi izmanto šifrētas ziņojumapmaiņas lietotnes, piemēram, Wickr un Telegram.

Pārdevēji lielākoties pieprasa maksāt ar bitmonētām un tikai reti pieņem citu kriptovalūtu. Tas apgrūtina maksājumu izsekošanu un aizsargā pārdevējus.

Daudzi no Kaspersky pētnieku atrastajiem pārdevējiem jau ir veikuši 100 – 500 šādu darījumu.

Pilnas Moderna vakcīnas devas reklāma, deva maksā 500 ASV dolāru, jāmaksā ar bitmonētām.

Krāpniecība vai īsta manta?

Protams, meklējot nelegāli tirgotu preci, vienmēr ir risks izdot naudu par lietu, kuru nekad nesaņemsiet, un vakcīnu devas tumšajā tīmeklī nav izņēmums. Nav skaidrs, cik daudzi vakcīnu pārdevēji tirgo īstas vakcīnas.

Kaspersky eksperti atrada pozitīvas atsauksmes pie dažiem sludinājumiem, kam būtu jāliecina, ka vismaz daži lietotāji ir saņēmuši nopirktās devas. Vai šīs atsauksmes ir īstas? Ne eksperti, ne mēs to nevaram zināt.

Atsauksmes par kādu pārdevēju, kurš tirgo vakcīnas devas. Protams, neviens nezina, vai atsauksmes ir rakstījuši īsti klienti.

Medicīnas iestādēs visā pasaulē bieži vien paliek pāri vakcīnas devas. Iespējams, ka tās caur starpniekiem nokļūst tumšajā tīmeklī. Taču kādā tumšā tīmekļa forumā nopirktā pudelītē var būt gandrīz jebkas, sākot no nekaitīga fizioloģiskā šķīduma līdz kaut kam patiešām bīstamam.

Reklāma Darknet tīklā veipam ar koronavīrusa vakcīnu, ko piedāvā “potences tablešu ražotāji”? Parasta lieta!

Jāņem vērā, ka pat tad, ja nopirktā prece ir īsta, pilnīgi iespējams, ka saņemšanas brīdī vakcīna jau var būt zaudējusi efektivitāti.

Viena no pašreizējās vakcinācijas kampaņas galvenajām problēmām ir medikamenta uzglabāšanas apstākļu prasības. Piemēram, Pfizer un BioNTech vakcīna ir jāuzglabā -70 grādos pēc Celsija, tātad daudz zemākā temperatūrā nekā jūsu ledusskapī vai saldētavā. Tas nozīmē, ka sekmīgu vakcīnas pārvadāšanu var veikt tikai tāds piegādātājs, kuram ir pieejami šādi kravas uzglabāšanas apstākļi. Kad vakcīna atkūst, tā ir derīga tikai piecas dienas. Pfizer savas vakcīnas transportēšanai ir izstrādājis kārbu ar sauso ledu un GPS izsekotāju, taču to ir grūti iegūt.

Moderna vakcīna ir nedaudz vieglāk transportējama, tā jāuzglabā -20 grādos pēc Celsija, bet AstraZeneca vakcīnu var uzglabāt normālā ledusskapja temperatūrā. Tomēr pat šādas temperatūras saglabāšana visā piegādes ķēdē nebūt nav vienkārša, un pircējs nevar zināt, vai vakcīna ir pienācīgi uzglabāta un kad tā ir atkausēta.

Fotoattēli no kāda vakcīnu pārdevēja Telegram kanāla, kuros redzama sagatavošanās vakcīnas AstraZeneca nosūtīšanai.

Sertifikāts bez potes

Pagrīdes tirgoņi piedāvā nopirkt arī viltotus vakcinācijas sertifikātus. Galvenais stimuls šāda “produkta” tapšanai ir dažu Eiropas valstu prasības, kurās šāda sertifikāta klātbūtne palīdz mazināt ierobežojošos pasākumus vai dod tiesības ceļot uz ārzemēm. Par viltus vakcinācijas sertifikātu tiek prasīti 20-25 ASV dolāri.

Viltots vakcinācijas sertifikāts, ko piedāvā tumšā tīmekļa forumā.

Ir valstis, kurās prasa uzrādīt apliecinājumu, ka cilvēkam nav COVID infekcijas, lai viņš varētu veikt noteiktas darbības, piemēram, strādāt birojā vai apmeklēt ārstu. Krāpnieki izmanto arī šīs prasības. Piemēram, Krievijā tumšā tīmekļa lietotāji var iegādāties viltotus sertifikātus, kas apliecina, ka viņiem nav COVID. Cena ir no 3500 līdz 5000 rubļu (aptuveni 50–70 ASV dolāru).

Pirkt vai nepirkt vakcīnu?

Protams, ka iepirkšanās tumšajā tīmeklī ir riskants pasākums, un kopš pagājušā gada ir skaidrs, ka krāpnieki ļoti alkst gūt peļņu uz krīzes rēķina. Tas nozīmē, ka vispār neviens nevar būt drošs, ka pēc bitmonētu pārskaitīšanas viņš patiešām kaut ko saņems, nemaz nerunājot par īstu vakcīnas devu, kura būs pareizi uzglabāta un kuru droši varēs lietot.

Secinājums? Sagaidiet savu kārtu, lai droši saņemtu īstu poti.

Izmantoti Kaspersky materiāli.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

+ 63 = 68

Uz augšu