Kaspersky Lab - Vislabākā aizsardzība!
Sākumlapa » Pārskati » Pētījums: senori dalījušies ar viltus ziņām daudzreiz biežāk

Pētījums: senori dalījušies ar viltus ziņām daudzreiz biežāk

Pēc 2016. gada ASV prezidenta vēlēšanu kampaņas pētnieki apgalvoja, ka konservatīvie biežāk dalījušies ar rakstiem no viltus ziņu domēniem, nekā mērenu uzskatu ļaudis vai liberāļi. Taču jaunā pētījumā par dalīšanos ar dezinformāciju sociālajos tīklos 2016. gada kampaņas laikā, kurš trešdien publicēts izdevumā Science Advances, pētnieki apgalvo, ka viltus ziņu apmaiņa ir mazāk saistīta ar politisko pārliecību, bet vairāk — ar cilvēka vecumu.

 

Pētnieki no Ņujorkas un Prinstonas universitātēm konstatējuši, ka lietotāji, kas vecāki par 65 gadiem, kopā dalījušies ar septiņreiz lielāku viltus ziņu apjomu nekā tie, kas ietilpst visjaunākajā vecuma grupā (18-29). Tendence dalīties ar viltus ziņām pieaugot līdz ar vecumu: Facebook lietotāji, kas vecāki par 65 gadiem, dalījušies ar 2,3 reizes lielāku šādu rakstu apjomu, nekā tie, kas ietilpst otrajā vecākajā grupā (45-65).

Pēc pētnieku domām, vecums irlabākais rādītājs, kas ļauj prognozēt Facebook lietotāju mijiedarbību ar viltus ziņām — labāks nekā dzimums, rase, ienākumu līmenis, izglītība vai dalīto saišu daudzums.

 

Dalīšanās ar melu ziņām patiesībā notiek diezgan reti

Viens no 2016. gada priekšvēlēšanu kampaņas pētnieku secinājumiem ir cerīgs — dalīšanās ar melu ziņām šajā kampaņā notikusi „diezgan reti”. Tas nenozīmē, ka aptaujātie respondenti vispār nedeva tālāk nekādas saites — viņi vienkārši neizplatīja viltus ziņas. No visiem respondentiem, kuri atklāja pētniekiem sava Facebook konta datus, 3,4% bija dalījušies ar 10 vai mazāk jebkāda veida saitēm pētījamajā laikposmā. Daudz vairāk, 26,1%, dalījās ar 10–100 saitēm, bet vēl vairāk, 61,3%, ar 100–1000 saitēm. Visās vecuma grupās kopā tikai 8,5% pētījuma dalībnieku dalījušies vismaz ar vienu saiti no kādas viltus ziņu vietnes.

 

Kāpēc vecākie ļaudis?

Pētnieki uzskata: vecie ļaudis biežāk dalās ar viltus ziņām vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, cilvēki, kam jau pāri 60, tik labi nepārzina ciparu medijus kā jaunie. Tā ir svarīga atšķirība starp „ciparu pasaules iedzimtajiem”, kuri auguši līdz ar tehnoloģiju attīstību, un gados vecākajiem „ciparu pasaules imigrantiem”, kam nācies pielāgoties jaunajām tehnoloģijām.

Ir arī cits pieņēmums — ka līdz ar gadiem pasliktinās cilvēka kognitīvās spējas. Pasliktinās atmiņa, un līdz ar to mazinās spēja pretoties „patiesības ilūzijai” — uzskata šīs teorijas piekritēji. Atmiņas pasliktināšanās ir viens no faktoriem, kuru savā lapā par veco ļaužu krāpšanu piemin arī FIB.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

9 + 1 =

Kaspersky Lab - Vislabākā aizsardzība, lieliskas cenas!
Uz augšu