Sākumlapa » Viedokļi » Drošāka interneta diena: kopā labāk

Drošāka interneta diena: kopā labāk

Valstīm arvien vairāk apzinoties sevi globālajā tīmeklī, tas diemžēl kļūst fragmentētāks, militarizētāks un līdz ar to nedrošāks. Ko par to domā viens no kiberdrošības industrijas ekspertiem Drošāka interneta dienas kontekstā, nesen varējām lasīt angļu valodā tiešaistē izdevumā Forbes. Piedāvājam Jevgēņija Kasperska pārdomu variantu latviešu valodā.

“Kopā par labāku internetu” (Together for a better internet) ir šī gada Drošāka interneta dienas tēma; šāds aicinājums sadarboties radies laikā, kad korporatīvi privātuma skandāli, globālas izspiedējvīrusu epidēmijas, nacionāla vai valstiska mēroga uzbrukumi un par nožēlu ātri augošā kibernoziedznieku pasaule apdraud pašu interneta eksistenci.

 

Izdevuma CRN ASV redakcija 2018. gadā ierindoja Jevgēņiju Kasperski starp TOP25 IT uzņēmumu vadītājiem inovatoriem pasaulē, atzīmējot viņa uzņēmuma uzsākto Starptautisko caurredzamības iniciatīvu.

Izdevuma CRN ASV redakcija 2018. gadā ierindoja Jevgēņiju Kasperski starp TOP25 IT uzņēmumu vadītājiem inovatoriem pasaulē, atzīmējot viņa uzņēmuma uzsākto Starptautisko caurredzamības iniciatīvu.

Sākotnējā koncepcija par internetu kā instrumentu pasaules vienošanai tiek degradēta un gan kompānijas, gan valstu valdības spiestas stiprināt savu aizsardzību, lai atvairītu arvien sarežģītākus draudus no visdažādākajiem avotiem. Pastiprinoties pret valdības iestādēm un infrastruktūru, kā arī pret piegādes ķēdēm un atsevišķām personām vērstiem uzbrukumiem, valstīm nāksies rēķināties ar nepieciešamību aizsargāt savus pilsoņus un ekonomiku, bet visvieglāk to izdarīt ir aizverot durvis. Līdz ar to mūsu nozarei – kiberdrošībai – draud sadalīšanās un izolācija ģeopolitisko un reglamentējošo ierobežojumu rezultātā, tādēļ būs daudz grūtāk aizsargāt visus un ikvienu.

Mazinoties savstarpējai uzticībai valstu starpā, internetu apdraud militarizācijas iespējas – jaunu kiberieroču radīšana, lai atvairītu citu valstu radītos draudus. Tomēr vienmēr eksistē iespēja, ka šie ieroči var nonākt kibernoziedznieku rokās (un tas patiešām arī notiek), kuri nav saistīti ne ar vienu no nācijām, bet vienkārši izmanto šos līdzekļus, lai piepelnītos vai radītu haosu, nepievēršot uzmanību tam, kas cieš šo darbību rezultātā. Kibernoziedznieki ar sajūsmu izmantos iespējas, ko sniedz savstarpējās konkurences mazināšanās, viņiem turpinot izmantot bailes un jaunievedumus, ko nespēj ierobežot valstu robežas.

Kiberdrošības priekšā tagad ir izvēle – fragmentācija un izolācija, ko izraisītu starptautisko robežu pastiprināšana un dažādu interneta projektu pārtraukšana, vai drosmīgāks un izaicinošāks risinājums – pastiprināta sadarbība un kopīgoti intelektuālie risinājumi. Cīņai ar kiberapdraudējumiem, kuri nepazīst robežas, mums nepieciešama vienota un saliedēta sabiedrība. Atklāta sadarbība, kas ļauj attīstīt dinamisku, konkurētspējīgu kiberdrošības nozari, veicinās labāku tehnoloģiju attīstību un spēcīgāku aizsardzību visās jomās. Savukārt fragmentācija tikai vājinās mūsu kopīgās iespējas stāties pretī kibernoziedznieku apdraudējumiem.

Mēs nevaram pagriezt atpakaļ laiku, tomēr es esmu samērā optimistisks. Jā, tiešsaistes pasaule vietām kļuvusi visai tumša, mistiska un necaurredzama, bet mēs un citi mums līdzīgi speciālisti spējam atkal ieslēgt gaismu – tajā skaitā arī izgaismot paši sevi, lai kļūtu caurredzamāki un sniegtu cilvēkiem pārliecību, ka viņi var uzticēties mūsu darbībai.

Mēs jau esam uzsākuši realizēt savu Starptautisko caurredzamības iniciatīvu un nodevuši neatkarīgai izpētei un atklātībai pirmkodu, darot zināmu veidu, kā mēs radām savus produktus, atjauninām programmatūru, izstrādājam apdraudējumu atklāšanas noteikumus, pievienojot tam visam informāciju par to, kur un kā mēs apstrādājam datus no mūsu klientiem visā pasaulē. Kopā ar citiem kiberdrošības speciālistiem mēs turpinām cīnīties par sadarbību un atvērtu durvju politiku.

Mēs aicinām visu pasauli ņemt vērā šī gada Drošāka interneta dienas aicinājumu un saprast, ka tikai mēs visi kopīgiem spēkiem varam paglābt pasauli no kiberdraudiem.

Jevgēņijs Kasperskis

Lasiet arī: Kaspersky Lab aicina antivīrusu nozari un politiķus atbalstīt ideju par caurredzamības regulējumu

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

64 + = 65

Uz augšu