Sākumlapa » Viedokļi » Nākotnes vēlēšanas jau šodien

Nākotnes vēlēšanas jau šodien

IT drošības risinājumu ražotājs Kaspersky Lab ir zināms pasaulē ne tikai ar bezkompromisu attieksmi pret ļaunprogrammatūras atklāšanu (par ko nelabvēļi no valsts līmeņa spiegošanas programmatūras radītāju aprindām ar mediju rokām ir centušies to “pienaglot” Kremlim), bet arī ar inovācijām. Ar inovācijām ne tikai jaunu kiberdrošības tehnoloģiju jomā, bet arī IT produktu un pakalpojumu uzticamības jomā, attīstot savu Starptautisko caurredzamības iniciatīvu, un … nākotnes vēlēšanu jomā. Esat ieintriģēti? Tad vārds Jevgēņijam Kasperskim, kuru šogad CRN izdevuma ASV redakcija ir ieridojusi starp TOP25 IT vadītājiem inovatoriem pasaulē.

Es jau sen un ne reizi vien esmu teicis, ka balsošana internetā ir vienīgais, kas izglābs demokrātiju, jo jaunatne grib balsot tikai tādā veidā. Viņi vienkārši negrib iet kājām uz vēlēšanu iecirkni! Ja ļoti vajag, tad šeit var saskatīt pat diskrimināciju. Vecākā paaudze ir pieradusi balsot vēlēšanu iecirknī, jo toreiz citas iespējas nemaz nebija. Bet tagadējā balsstiesīgo paaudze 16+ ir pieradusi dzīvot internetā. Tagad ir iespējams visu (vai gandrīz visu) darīt (daudz ko arī izdarīt) ar digitāliem līdzekļiem tīklā no savas ierīces! Tas nozīmē: ja neieviesīsim balsošanu internetā, tad jau pēc padsmit gadiem balsot dosies tikai vecīši un vecenītes; viņu būs maz, un viņi noteikti nenobalsos par mūsdienīgāko kandidātu.

Statistika bez žēlastības melo parāda, ka, sākot no 80. gadiem, visās pasaules demokrātiskajās valstīs arvien mazāk balsstiesīgo piedalās vēlēšanās. Tam nav tikai viens iemesls; vainīga ir gan neuzticēšanās varasvīriem, gan pārāk sarežģītā balsošana. Ir parādījies arī jauns politiskās sistēmas dalībnieka paveids: „ieinteresēts vērotājs” (interested observer). Īsi sakot, tas ir cilvēks, kurš par visu interesējas, bet viņam pašam slinkums kaut ko darīt (pie mums tādu varētu saukt par „dīvāna vērotāju”). Tieši tādi būtu gatavi balsot internetā: „mileniāļu” jaunā paaudze, kura visu informāciju saņem tikai no interneta. Viņiem vēlēšanas organiski iekļautos interneta dzīves ikdienā. Paskatījās soctīklus, augšupielādēja bildīti, pasūtīja produktus, pastrādāja, uzspēlēja, nobalsoja…

 

 

Nav šaubu, ka interneta balsošanas sistēma attīstās. Nezinu, kad notika pirmā balsošana internetā, bet atceros, ka vēl 2003. gada janvārī datortārps „Helkern” (a.k.a. „Slammer”) gandrīz izjauca kādas politiskās partijas iekšējās vēlēšanas Kanādā. Pirmās e-vēlēšanas valsts līmenī notika 2007. gadā Igaunijā. Pēc tam balsošanu internetā dažāda līmeņa vēlēšanās pamazām un bez lieka trokšņa ieviesa arī vairākās citās valstīs, lai gan ne visur tas notika sekmīgi. Kāpēc? Tādēļ, ka galvenais faktors ir drošība. Ir liels tīkla uzlaušanas risks, iespēja manipulēt ar balsošanas programmatūru, un interneta balsošanas kritiķi par to visu laiku runā. Eksperti 2014. gadā sarīkoja Igaunijas balsošanas sistēmas ielaušanās testu un secināja, ka bez grūtībām varētu ne vien uzstādīt kaitīgu programmatūru sistēmas serveros, bet — teorētiski — mainīt arī balsošanas rezultātus un pēc tam pilnībā dzēst savas darbības pēdas. 2015. gadā skandāls ar balsošanu internetā uzliesmoja arī Austrālijā. Tur, Jaunās Dienvidvelsas štatā, notika balsošana internetā, izmantojot iVote sistēmu. Vēlāk kļuva zināms, ka būtu bijusi iespējama manipulācija ar aptuveni 66 000 balsu, ja notiktu uzbrukums balsošanas vietnei.

Secinājumi ir skaidri: nepieciešams aizsargāt vēlēšanu procesu (autorizācija, savienojums, transakcija), rezultātu glabāšanu un skaitīšanu (serverī un mākonī). Tāda doma pirms pāris gadiem radās arī mūsu pašu biznesa inkubatorā. Tā rezultātā 2017. gada beigās tapa jauns projekts Polys — elektroniskās balsošanas platforma uz blokķēdes pamata.

Visi dati, kuri attiecas uz balsošanu (arī galarezultāti) glabājas nevis serveros, bet gan informācijas blokos procesa dalībnieku ierīcēs, tādēļ šo platformu nevar uzlauzt. Tādējādi tiek nodrošināta balsošanas anonimitāte, kā arī provizorisko rezultātu neizpaušana — dalībnieki uzzina galīgo balsu sadalījumu tikai pēc tam, kad pabeigti visi aprēķini. Taču vēl svarīgāk, šķiet, ir tas, ka platforma Polys ir ērta, vienkārša un derīga jebkurai balsošanai — kaut vai daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāju viedokļu noskaidrošanai par to, kādas krāsas rozes stādīt pie mājas ieejas. Tādēļ Polys ir cēla misija — veicināt viedokļu daudzveidību un vispārēju laimību 🙂 Ja neticat, ka tas ir vienkārši, pārbaudiet paši! Tam, ka blokķēdes balsošanai pieder nākotne, piekrīt arī Forbes eksperts.

Kopsavilkums.

Viennozīmīgu secinājumu nebūs, bet ir laba ziņa: jums esam mēs. Mūsu tehnoloģijas, produkti un pakalpojumi. Un tagad — arī interneta balsošanas sistēma. Ja jums vajadzēs sarīkot vēlēšanas/balsošanu/sabiedriskās domas aptauju, turklāt garantējot šim procesam pilnīgu un visaptverošu drošību — laipni lūdzam mūsu vietnē: skatieties, izmēģiniet.

Ja interesē tehniskā informācija, balsošanas procesa pareizības un izpildes kvalitātes garantijas — aicinām šeit, kur atradīsiet atbildes uz visiem svarīgākajiem jautājumiem.

Vārdu sakot, skatieties, pētiet, izmantojiet (pagaidām bez maksas), pierodiet — un pastāstiet draugiem.

Visi uz vēlēšanām! 🙂

Jevgēņijs Kasperskis

Par Polys, uz blokķēdes balstītu drošu tiešsaistes balsošanas sistēmu, papildus varat lasīt šeit.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

73 − 64 =

Uz augšu