Kaspersky Lab - Vislabākā aizsardzība!
Sākumlapa » Viedokļi » Nušina Šababa par sievietēm un kiberdrošību

Nušina Šababa par sievietēm un kiberdrošību

Dzimumu nevienlīdzība tehnoloģiju jomā ir labi zināma problēma — un tā ir īpaši izteikta augstākā līmeņa kiberdrošības speciālistu vidū. 2017. gada pētījumā, ko veica (ISC)² un tā Kiberdrošības un izglītošanas centrs, ir konstatēts, ka pašreiz visā pasaulē sievietes ir tikai 11 procenti no kopējā darbinieku skaita kiberdrošības nozarē. Un arī Kaspersky Lab nesenajā aptauja par sievietēm kiberdrošības jomā parādīja, ka vairums sieviešu ASV, Eiropā un Izraēlā līdz 16 gadu vecumam izslēdz iespēju veidot savu karjeru kiberdrošības nozarē.

 

 

Taču kiberdrošībā ir daudz iespēju sievietēm, kuras vēlas veltīt savus spēkus pasaules aizsargāšanai pret kiberapdraudējumiem. Ir arī lieliski piemēri — sievietes, kuras veiksmīgi strādā IT drošības nozarē. Viena no tām ir Nušina Šababa (Noushin Shabab). Nušinas karjera kiberdrošības jomā ir iespaidīga — tagad viņa ir Kaspersky Lab vecākā drošības pētniece un ietilpst īpaši atlasīto un ļoti respektablo pētnieku grupā GReAT. Piedāvājam interviju, kurā uzzināsiet, kā viņa guvusi šādus panākumus, kā kiberdrošības nozare ir pavērusi iespējas sievietēm un ko viņa pati dara, lai piesaistītu vairāk sieviešu šajā darbā.

Kāpēc jūs nolēmāt strādāt kiberdrošības nozarē?

Kopš agras jaunības mani aizrāva puzles un matemātiskas spēles. Kad mācījos vidusskolā, man bija iespēja uzzināt vairāk par programmēšanu, un tieši tad es sapratu, ka mana interese par puzlēm var izpausties datorzinātņu algoritmos un problēmu risināšanā. Uzreiz pēc universitātes pabeigšanas ar informātikas inženiera diplomu es sāku strādāt kiberdrošības nozarē kā ļaunprogrammatūras analītiķe un secināju, ka šī darba prasības ideāli atbilst manām problēmu risināšanas vēlmēm. Drīz es sapratu, ka nevienā citā nozarē es nevarētu tik efektīvi ietekmēt apkārtējo pasauli.

Ko jūs vēlētos teikt jaunām sievietēm, kuru dotības atbilst nozares vajadzībām, lai pamudinātu viņas strādāt kiberdrošības jomā?

Kiberdrošības nozare ir tik plaša un tajā ir tik daudz dažādu darbu, ka, manuprāt, jebkura jauna sieviete, kas interesējas par datoriem, var atrast sev ideāli piemērotu darbu šajā nozarē. Lai te gūtu panākumus, nepieciešamas gan zināšanas, gan neatlaidība — būs arī grūtības, taču rezultāts būs pūliņu vērts.

Kiberdrošības speciālista darbā ir sava tiesa izaicinājumu. Kad cilvēks iegulda savu laiku un darbu, lai paveiktu uzdevumu un gūtu panākumus, tie ir kā pelnīts atalgojums, un tad cilvēks saprot, ka šis darbs nav tikai ikdienas pienākumu pildīšana — tas ir kļuvis par daļu no viņa dzīvesveida.

Kā, jūsuprāt, kiberdrošības nozare mainās, lai pamudinātu vairāk sieviešu sniegt ieguldījumu šajā jomā?

Par laimi ir dažādi elementi, kas maina šo nozari, lai piesaistītu tajā vairāk sieviešu. Piemēram, viena no labākajām pārmaiņām, manuprāt, ir tāda, ka IT drošības speciālisti vairāk iesaistās universitātes un/vai koledžas dzīvē, lai pārliecinātu studentus par viņu spējām kiberdrošības jomā. Tas vairo studentu ticību saviem spēkiem un palīdz viņiem atrast darbu šajā nozarē.

Vēl viens svarīgs elements, kas mudina sievietes apsvērt iespēju izvēlēties darbu kiberdrošības nozarē, ir biežāki pasākumi un vairāk organizāciju, kas darbojas šajā virzienā, piemēram OUR Security Advocates (OURSA). Biežāk notiek pasākumi, kuros tiek uzsvērta sieviešu svarīgā loma nozarē, ir vairāk abu dzimumu runātāju konferencēs — līdz ar to mainās sabiedrības skatījums uz nozari un tiek ieinteresēts vairāk sieviešu.

Ko, jūsuprāt, varētu darīt kiberdrošības nozares vadītāji, lai piesaistītu vairāk talantīgu sieviešu?

Ir daudz sieviešu, kuras dod priekšroku darbam kopā ar abu dzimumu darbiniekiem. Ja ņemam to vērā, tad, manuprāt, nepieciešams piesaistīt vairāk talantīgu sieviešu, lai radītu darba vidi, kurā darbinieki, jo īpaši sievietes, justos komfortabli un varētu strādāt kopā. Es ieteiktu vadītājiem, lai viņi pamudina katru grupas dalībnieku darīt visu, lai sekmīgas sievietes varētu justies pārliecinātas par saviem spēkiem, un būt vairāk pamanāmas. Mudiniet viņas pilnveidoties; tad sievietes uzņēmumam nodrošinās lielāku peļņu un labāku atpazīstamību.

Kas jums vislabāk patīk jūsu darbā?

Man ļoti patīk, ka katra diena ir atšķirīga — darbā nav divu vienādu dienu. Katru dienu es sastopos ar citādiem izaicinājumiem, tāpēc nezaudēju interesi par darbu un par savu karjeru šajā nozarē. Ik rītu es mostos ar apziņu, ka mani gaida jauni, neredzēti piedzīvojumi, un tas ir mana darba aizraujošākais aspekts.

Kā jūs esat palīdzējusi uzņēmumam Kaspersky Lab veicināt pārmaiņas, lai dažādotu darba vidi?

Kopš es strādāju Kaspersky Lab, mana prioritāte ir piedalīšanās tādos sabiedriskos pasākumos kā, piemēram, Interpol World Singapūrā, lai dažādās auditorijās uzsvērtu, cik svarīga ir talantīgu sieviešu klātbūtne. Es pastāvīgi pilnveidoju un uzlaboju savas profesionālās prasmes, lai pierādītu sieviešu spēku un spējas šajā vīriešu pārņemtajā pasaulē. Man personiski tas sākas ar izglītību. Es savā brīvajā laikā, ārpus darba uzņēmumā Kaspersky Lab, sadarbojos ar organizāciju Australian Women in Security Network. Mēs kopīgiem spēkiem pilnveidojām mācību programmu nelielai vecāko kursu studenšu grupai, īpaši uzsverot iedrošināšanas nozīmi datordrošības speciālistu sagatavošanā. Es vēlos ar savu piemēru ik dienas mudināt citas jaunas sievietes izvēlēties tādu pašu karjeru. Sieviešu spējas pārvarēt zināšanu un prasmju nevienlīdzību kiberdrošības jomā pieaug ģeometriskā progresijā, un nākotnē šis pieaugums būs vēl straujāks.

Kurš ir jūsu paraugs un kāpēc?

Mans paraugs nav neviens atsevišķs cilvēks. Bet ir daudz cilvēku, kuri ir mani iedvesmojuši un kurus es cienu. Īpaši datorzinātņu jomā esmu smēlusies iedvesmu no Margaretas Hamiltones un Džīnas Bartikas.

Margareta Hamiltone bija viena no vadošajām navigācijas programmatūras izstrādātājām kosmiskajiem kuģiem Apollo un vispār ir viena no datoru programmēšanas aizsācējiem.

Džīna Bartika bija viena no sākotnējiem ENIAC programmētājiem. Šīs divas dižās sievietes mani iedvesmo tādēļ, ka viņas tik centīgi un neatlaidīgi strādāja laikā, kad viņu darbā bija ļoti daudz ierobežojumu, bet viņām tik un tā izdevās gūt panākumus un būt par paraugu daudzām citām sievietēm.

Vai vēlaties vairāk uzzināt par talantīgām sievietēm kiberdrošības nozarē? Tad noteikti sekojiet līdzi kiberdrošības konferencei OUR Security Advocates (OURSA), kas notiks otrdien, 17. aprīlī. Tur daudzveidīga informācijas drošības un ar to saistītu nozaru ekspertu grupa apspriedīs šīs nozares tendences un aktuālus jautājumus. Starp dalībniecēm būs Eva Galperina (Eva Galperin, Director of Cybersecurity) no EFF, Ančala Gupta (Aanchal Gupta, Director of Security) no Facebook un daudzi citi. Sekojiet sarunai ar #OURSA.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

53 + = 54

Kaspersky Lab - Vislabākā aizsardzība, lieliskas cenas!
Uz augšu