Sākumlapa » Viedokļi » Piecas sievietes – no jaunu kiberuzbrukumu atklāšanas līdz kritiskas infrastruktūras aizsardzībai

Piecas sievietes – no jaunu kiberuzbrukumu atklāšanas līdz kritiskas infrastruktūras aizsardzībai

8. martā cilvēki visā pasaulē jau 110. reizi atzīmēja Starptautisko Sieviešu dienu. Šī gada tēma #BalanceforBetter (Vienlīdzība labākai nākotnei) izceļ sieviešu sasniegumus un aicina uz pārrunām par to, kādēļ pasaulē, kurā valdīs dzimumu līdztiesība, būs labāka dzīve ikvienam.

 

 

Kiberdrošības jomā līdz dzimumu līdzsvaram vēl tāls ceļš ejams: pētījumi rāda, ka globālā mērogā tikai 11 procenti no tehniskajiem speciālistiem kiberdrošībā ir sievietes. Piedāvājam intervijas ar piecām sievietēm, kuras darbojas Kaspersky Lab, lai noskaidrotu, kas viņas iedvesmoja savas karjeras gaitā un ko varētu iesākt, lai piesaistītu šai darbības jomai vairāk meiteņu un sieviešu.

 

Nušina Šababa (Noushin Shabab) – pētniece, kura risina rēbusu, kā apturēt nākamo plašo kiberuzbrukumu

 

Nušina ir vadošā drošības pētniece Kaspersky Lab GReAT komandā, darbojas Austrālijā.

Nušina ir vadošā drošības pētniece Kaspersky Lab GReAT komandā, darbojas Austrālijā.

“Skolā sāku interesēties par datoriem un datorzinātni. Mani ļoti aizrāva dažādi atjautības uzdevumi un matemātiski izaicinājumi, kā arī jaunu tehnoloģiju izpēte. Kiberdrošības pētījumi ir liels izaicinājums, tas vairāk līdzinās dzīvesveidam, nevis darbam birojā “no deviņiem līdz pieciem”.  Katra diena man nes jaunus uzdevumus un jaunus izaicinājumus. Dažkārt man izdodas atklāt kaut ko tādu, ko neviens mūsu darbības jomā līdz šim nav pamanījis.

Es vēlos palīdzēt cilvēkiem izprast apdraudējumus, kuru cēlonis ir globālā digitalizācija ar viedajām mājām, automobiļiem un ierīcēm – mēs kļūstam arvien vairāk savstarpēji saistīti. Bet tikai neliela cilvēku daļa aptver risku un draudus. Kibernoziedznieki vēlas iekļūt jūsu dzīvē pa katrām atvērtajām durvīm.

Es dodu priekšroku darbībai dažādos apstākļos. Nekad neesmu jutusies atšķirīga no pārējiem, kopš uzsāku darboties Kaspersky Lab GReAT komandā. Šeit valdošā kultūra ļauj ikvienam justies kā savējam.

Mani iedvesmo mana dvīņu māsa Negara. Mēs kopā mācījāmies universitātē un pēc tam sākām karjeru vienā no Irānas kompānijām kā ļaunprogrammatūras analītiķes. Mēs vienmēr esam iedrošinājušas viena otru strādāt labāk un uzņemties lielāku atbildību. Mēs palīdzējām viena otrai atklāt savas īstās aizraušanās un darboties šajā virzienā. Mana māsa bija labāka programmētāja nekā es, tādēļ es mudināju viņu vairāk nodarboties ar programmēšanu un ļaunprogrammatūras analīzi, bet pati vairāk pievērsos aparatūras līmeņa ļaunprogrammatūras pētījumiem.”

Nušinas ieteikums…

“Mūsu nozari galvenokārt pārstāv vīrieši; tas nebūt neveicina sieviešu aktivitāti un plašāku dalību konferencēs un dažādos pasākumos. Mums jāiedrošina sievietes biežāk doties “tur ārā” un kļūt pamanāmām, organizēt vairāk pasākumu, kas veicinātu sieviešu dalību.”

 

Elizabete Bareta (Elizabeth Barrett) – tehnoloģijas mīloša inženiere, kura risina mūsu klientu drošības izaicinājumus

 

Elizabete ir Kaspersky Lab tehniskā atbalsta inženiere Lielbritānijā.

Elizabete ir Kaspersky Lab tehniskā atbalsta inženiere Lielbritānijā.

“Kiberdrošība ir tehnoloģiju industrijas visaizraujošākā nozare. Tu vienmēr esi soli priekšā pārējiem un es esmu pieradusi izmantot visus jaunākos tehnoloģijas sasniegumus, un ir lieliski, ja jūs, tāpat kā es, esat visu jaunāko ierīču cienītājs! Mans darbs nepārtraukti attīstās un mainās līdz ar jaunu ražojumu un jauna veida kiberapdraudējumu parādīšanos pasaulē.

Es uzaugu dzīvesvietā, kura atradās netālu no Anglijas Nacionālā Skaitļošanas muzeja (National Museum of Computing). Tur es uzzināju par Margaretu Hamiltoni, NASA zinātnieci, kura izstrādāja borta programmatūru Apollo kosmiskajiem lidojumiem un pirmā sāka izmantot terminu “programmatūras inženierija”. Jaunības gados sāku aptvert, ka arī sievietes var darboties jomās, kuras tradicionāli tiek uzskatītas par “vīriešu lauciņu”. Es pat varu aizlidot uz Mēnesi!

IT speciālistu tēls, kuru izveidojušas TV komēdijas: “tumšos pagrabos mītoši dīvainīši”, nebūt neveicina sieviešu iesaistīšanos šajā nozarē. Man strādājot Lielbritānijas Parlamenta IT nodaļā, es biju vienīgā sieviete 20 cilvēku komandā. Cilvēki man vaicā, “Kādēļ tu uzņēmies šo darbu?” Es parasti atbildu, “Kādēļ gan ne?” Jums jāveido sava karjera ar pārliecību.

Manā darbā ļoti būtiska ir daudzveidība. Ja viena projekta ietvaros visiem dalībniekiem ir vienāda specializācija un visi domā vienādi, mēs nekad nevarēsim īsti efektīvi risināt tehniskus izaicinājumus.”

Elizabetes ieteikums…

“Esiet pārliecinātas par sevi. Ļoti tipiski un nevēlami no sieviešu puses ir uzskatīt, ka vīrieši darbu spēs veikt labāk. Mērķējiet augstāk: ja jūs neveltīsiet mērķa sasniegšanai visas pūles, jūs nekad nerealizēsiet savas spējas pilnībā. Pašpaļāvīgas sievietes darba vietā ne vienmēr tiek cienītas. Man ir paveicies, jo es darbojos kompānijā, kurā vairākus tehniskos un tehniskās realizācijas amatus ieņem sievietes, un kurā izveidojies stiprs vietējo sieviešu tīkls. Tas patiešām palīdz man saprast, kā veidot savu karjeru.”

 

Jekaterina Rudina (Ekaterina Rudina) – analītiķe, kas rūpējas par globālās infrastruktūras drošību

 

Jekaterina ir Kaspersky Lab vadošā analītiķe Krievijā.

Jekaterina ir Kaspersky Lab vadošā sistēmanalītiķe Krievijā.

“Es tiku strādājusi kā lietotņu drošības analītiķe, meklējot programmatūras ievainojamības mobilā sakaru operatora uzdevumā. Man sāka apnikt atklāt ik dienas vienus un tos pašus “caurumus”, tādēļ izlēmu pāriet uz kiberdrošību, lai darbotos ar risinājumiem, kuros drošība ir jau ielikta to uzbūvē.

Drošība paredzēta cilvēkiem – lai labumu no tās varētu gūt organizācija un tās sistēmas, lai viss pienācīgi darbotos. Kritiskā infrastruktūra – tādas kā elektroapgāde, ūdensapgāde, gāze, bez kurām mēs nevaram iztikt – visas var tikt apdraudētas kiberuzbrukumos.  Es padaru šo infrastruktūru  uzticamāku un aizsargātāku no uzbrukumiem, rūpējos par iekārtu drošību un pakalpojumu pieejamību.

Es smeļos motivāciju no cilvēkiem un organizācijām, kuras izstrādāja datoru drošības pamatkoncepcijas. Tagad man ir iespēja satikt personības, par kurām es lasīju lekcijas, strādājot universitātē. Es patiesi apbrīnoju Dorotiju Deningu, kura 1980. gados izstrādāja ielaušanās konstatēšanas pamatprincipus.”

Jekaterinas ieteikums…

“Kiberdrošība nav vienīgā nozare, kurā nav līdzsvara starp abu dzimumu darbiniekiem – visās tehnoloģiskajās nozarēs vērojama šāda parādība. Daudzas sievietes, kurām ir kvalifikācija datorzinībās, to neizmanto. Mums jāsāk to mainīt jau no jaunības gadiem.

Es vadu apmācību savu bērnu skolā un stāstu par to, cik aizraujoša ir kiberdrošība, bet reiz es astoņus un deviņus gadus veciem bērniem pasniedzu programmēšanas paraugstundu. Rezultāti bija ļoti atšķirīgi, jo zēni un meitenes risināja vienu un to pašu uzdevumu atšķirīgi: zēniem bija motivācija, un viņi mēģināja vienlaikus risināt visus uzdevumus. Viņu rezultāts bija lielisks, un viņi saņēma sertifikātus. Arī meitenes bija motivētas, bet nedaudz atšķirīgā veidā – viņas sāka padziļināti analizēt tēmu un uzdeva vairāk jautājumu, viņu pieeja bija vairāk holistiska. Viņu rezultāti arī bija lieliski, bet meiteņu analītiskā pieeja ir labāks ceļš pretim panākumiem.”

 

Katrīna Udota (Catherine Oudot) – sieviete-autodidakts, kas apguvusi tehniskās zināšanas, darot darbu

 

Katrīna ir Kaspersky Lab mazā un vidējā biznesa pārdošanas kanāla vadītāja Francijā.

Katrīna ir Kaspersky Lab mazā un vidējā biznesa pārdošanas kanāla vadītāja Francijā.

“Es esmu sieviete-autodidakts, man nav biznesa vadības maģistra vai kāds cits sertifikāts, kas Francijā ir visai netipiski. Es esmu vairāk nekā 20 gadus darbojusies tehnoloģiju realizācijas jomā, taču man nav tehniskas izglītības. Tehniskās zināšanas es apguvu “uz vietas”, komunicējot ar klientiem un kolēģiem.

Savā pirmajā kompānijā es pievienojos IT identitātes nodaļai kā mārketinga asistente. Es nezināju, kas ir ugunsmūris un VPN, bet tur atrados, lai pilnveidotos un augtu. Mans pirmais uzdevums bija izplatīt jaunu partnerprogrammu, kura fokusējās uz noieta attīstīšanu.

Kad es teicu savai menedžerei, ka nespēšu izskaidrot tehniskās nianses, viņa paziņoja, “Nebremzē savas karjeras attīstību! Tev ir lieliskas komunikācijas spējas, tādēļ turpini vien”. Viņa ieteica man neapstāties un kļūt par realizācijas menedžeri. Tas deva zināmu rīcības brīvību! Viņa novērtēja manu potenciālu un piedāvāja man iespēju. Viņa apmācīja mani un veicināja manu izaugsmi.

Mans vīrs ir mans stiprais balsts. Mēs esam precējušies 23 gadus, un viņš vienmēr ir mani atbalstījis visos grūtajos brīžos. Viņš saprot manas vēlmes mainīt karjeru, jo es esmu ziņkārīga un vēlos uzzināt ko jaunu. Izplatītājam ne vienmēr ir viegli, jo darba darīšanās nākas ļoti daudz ceļot. Kad mūsu dēls vēl bija maziņš, mans vīrs bieži uzņēmās viņu pieskatīt. Visus ģimenes pienākumus mēs veicam kopīgi.”

Katrīnas ieteikums…

“Vienmēr esiet pārliecinātas par sevi un paļaujieties uz to, ko jūs darāt. Neierobežojiet sevi nekādā veidā – pārbaudiet savas spējas. Runājiet ar dažādiem cilvēkiem un izmantojiet visas iespējas satikties ar labiem cilvēkiem, jo viņi var palīdzēt atklāt jūsu nākamās karjeras iespējas”.

 

Irina Boka (Irina Bock) – spēļu fans un datu adikts, kas kāpj pa digitālās pārdošanas karjeras kāpnēm

 

Irina ir Kaspersky Lab Digitālās pārdošanas vadītāja.

Irina ir Kaspersky Lab Digitālās pārdošanas vadītāja.

“Esmu ļoti iecienījusi MMORPG spēles, piemēram, World of Warcraft. Spēlējot, jūs varat apgūt daudzas prasmes, piemēram, māku komunicēt ar daudziem cilvēkiem, kuri savstarpēji sadarbojas kāda mērķa sasniegšanai. Jums jārīkojas loģiski, bet jāizprot arī to, kā varētu rīkoties citi cilvēki.

Digitālā pārdošana ir gluži kā spēle – tajā ir veiksmes elementi, bet lielākoties visu nosaka veiksmīga stratēģija. Man patīk vērot to, kā mana komanda spēj izmainīt kompānijas uzņēmējdarbību. Realizācijas apjomiem augot, pārņem brīnišķīga sajūta – man patīk, ja plāns izdodas. Lai gūtu panākumus digitālajā pārdošanā, jums jāmīl informācija. Tā ir mana narkotika: jo vairāk jūs iedziļinieties skaitļos, jo vairāk gribas ar to nodarboties.”

Irinas ieteikums…

“Dzimumu līdztiesību nedrīkst uzspiest – tās ir dabiskas pārmaiņas, un līdzsvars uzlabojas. Sievietēm ir tik daudz ko iegūt! Kiberdrošības jomā mums nepieciešams lielāks sieviešu īpatsvars, lai bagātinātu nozari ar savām īpašībām – piemēram, cītīgu darbu un izcilu rezultātu sasniegšanu. Kā sieviete jūs savā karjerā agri vai vēlu apjautīsiet, kas jūs esat un to, ka daudz svarīgāk ir nodarboties ar iemīļoto darbu, nevis visu laiku sacīt “jā”, lai visiem izdabātu.

Sievietēm un vīriešiem jābūt vienlīdzīgiem, un tas nav diskutējams. Vislabākie rezultāti būs sasniegti tad, kad nevienai sievietei nešķitīs, ka viņa saņem mazāk vai viņai ir mazāk iespēju nekā vīrietim. Tā jau būs uzvara. Bet vienmēr vispirms sāciet ar sevi: pajautājiet sev, “Kā es varētu kļūt labāka, un sevi pilnveidot?””

 

Kā Kaspersky Lab veicina sieviešu iespējas darboties kiberdrošības jomā?

Kaspersky CyberStarts ir Eiropas mēroga programma, kuras mērķis ir izlīdzināt gan prasmju, gan dzimumu nevienlīdzīgo sadalījumu kiberdrošības nozarē. Programma tiešā veidā uzrunā jaunas sievietes, kuras apsver karjeras iespējas, nodrošina viņām piekļuvi rīkiem un pieredzei, kas nepieciešama pirmajiem soļiem šajā nozarē. Kaspersky CyberStarts ietvaros jau ir notikuši pasākumi Berlīnē, Parīzē un Bostonā. Lejupielādējiet Kaspersky Lab ziņojumu “Where are all the women in IT?“, kurš balstīts uz 5 000 Eiropas IT darbinieku aptauju.

 

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

36 − = 35

Uz augšu